Będą obowiązkowe szczepionki. Minister rolnictwa podpisał pilne rozporządzenie

Zespół Zarządzania Kryzysowego MRiRW koordynuje różne działania w związku z ochroną polskich gospodarstw przed wirusami groźnymi dla zwierząt. W niektórych obszarach sytuacja jest dynamiczna i wymusiła wprowadzenie dodatkowych środków ostrożności. Resort rolnictwa właśnie poinformował o rozporządzeniu, które zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym.
Komunikat ministerstwa rolnictwa
Sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest systematycznie monitorowana przez Główny Inspektorat Weterynarii, a kolejne środki zapobiegające rozprzestrzenianiu się groźnych wirusów są wprowadzane na bieżąco. Wydawać by się mogło, że wszystko jest pod kontrolą, jednakże niedawno tym, co dzieje się w naszym kraju, zainteresowała się Komisja Europejska i planowała nałożyć na Polskę kolejne ograniczenia, tym razem na szczeblu europejskim. Jak na razie udało się tego uniknąć, warunkiem jednak było realizowanie specjalnego pakietu środków zaradczych.
Ostatnio najważniejszym wyzwaniem jest ochrona kraju przed pryszczycą. Jak wynika z najnowszych komunikatów ministerstwa, w Polsce choroba do tej pory nie wystąpiła i nie ma podejrzeń ewentualnej transmisji wirusa na terytorium RP. Natomiast sytuacja w pobliskich krajach, głównie na Słowacji i na Węgrzech zdaje się stabilizować.
Tymczasem coraz bardziej daje się we znaki wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI). W związku z tym minister Siekierski zdecydował się na bardziej restrykcyjne kroki. Specjalne rozporządzenie zostało już podpisane i niedługo wejdą w życie ważne przepisy dotyczące bioasekuracji, o czym poinformowało właśnie MRiRW.

Ptasia grypa w Polsce
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało ważne informacje dotyczące zjadliwej grypy ptaków — sytuacja się zmieniła, niestety na gorsze. Obecnie potwierdzono 82 ogniska zakażenia w stadach komercyjnych, z czego 41 znajduje się w samym tylko województwie wielkopolskim. Badania prowadzone w Puławach potwierdziły nowe ognisko w województwie wielkopolskim, w powiecie kaliskim. To stado liczące niemal 100 tys. sztuk kur niosek. Trwa właśnie realizacja procedur uśmiercania zwierząt z tej hodowli.
Jeśli zaś chodzi o stada drobiu utrzymywane w warunkach przyzagrodowych, do tej pory (26.04.2025) potwierdzono 18 ognisk HPAI, a ostatnie w powiecie nidzickim, w niekomercyjnym stadzie liczącym 36 sztuk drobiu różnych gatunków. Rzekomy pomór drobiu również stanowi problem, co zostało poruszone w ostatnim komunikacje ministerstwa rolnictwa.
Do dziś, tj.26 kwietnia 2025 r. w Polsce potwierdzono także 23 ogniska choroby rzekomego pomoru drobiu (choroby Newcastle) w stadach komercyjnych oraz 26 ognisk choroby w stadach ptaków utrzymywanych w warunkach przyzagrodowych. Ostatnie ognisko wystąpiło w powiecie piotrkowskim (łódzkie). Wczoraj minister rolnictwa Czesław Siekierski podpisał rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu. Podpisane rozporządzenie zostało skierowane do ogłoszenia w trybie pilnym — czytamy na stronie MRiRW.

Rozporządzenie jest kolejnym krokiem w stronę zwiększenia wymagań i wzmacniania bioasekuracji przez producentów drobiu. Regulacja zakłada, że stosowane środki mają być dostosowane do poziomu ryzyka, jakie stwarzają gospodarstwa komercyjne i niekomercyjne. Jakie jeszcze przepisy zaczną już wkrótce obowiązywać?
Rozporządzenie ministra rolnictwa
Większość zapisów najnowszego rozporządzenia, o którym poinformował resort rolnictwa, dotyczy gospodarstw komercyjnych. Dokument wprowadza bardziej restrykcyjną bioasekurację i nakłada obowiązki na hodowców w postaci wyposażenia gospodarstwa w maty lub niecki dezynfekcyjne (można wykorzystać również inne rozwiązania techniczne o podobnym działaniu) przed wejściami do budynków z drobiem oraz wyjściami z nich, a także przed wjazdami do gospodarstw i wyjazdami. Pond to hodowcy muszą stosować środki bezpieczeństwa biologicznego i ochrony osobistej; oczyszczać i odkażać sprzęt i narzędzia używane do utrzymywania drobiu.
Inne zasady wprowadzone w rozporządzeniu to:
- właściciele gospodarstw zobowiązani są do prowadzenia i przechowywania dokumentacji dotyczącej środków odkażających, deratyzacji i dezynfekcji oraz upadkowości drobiu, oraz prowadzenia rejestru środków transportu do przewozu drobiu, jaj, paszy lub produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego wjeżdżających na teren gospodarstwa. Obowiązek prowadzenia rejestru dotyczy również wejść osób do pomieszczeń, w których utrzymywany jest drób;
- gospodarstwa muszą być wyposażone w kontener do przetrzymywania zwłok padłego drobiu, alternatywnie należy wydzielić pomieszczenie przeznaczone do przetrzymywania padłego drobiu;
- gospodarstwa muszą być wyposażone w środki odkażające umożliwiające bieżącą, ciągłą dezynfekcję przez co najmniej przez 7 dni, a właściciele tych gospodarstw zostają zobowiązani do utrzymywania czystości i porządku wokół budynków, w których utrzymywany jest drób oraz pasza i ściółka;
- w gospodarstwach należy wydzielić miejsca do składowania środków odkażających (wraz z zabezpieczeniem tych miejsc przed dostępem osób nieupoważnionych), składowania obornika, paszy i ściółki.
Kilka podpunktów poświęcono również obowiązkowym szczepionkom przeciwko ND. Ten przepis dotyczy kur oraz indyków utrzymywanych w gospodarstwach komercyjnych bez względu na to, jaka jest liczebność utrzymywanego drobiu. Szczepionki muszą być również stosowane w zakładach wylęgu drobiu (przed opuszczeniem zakładu). Natomiast w gospodarstwach komercyjnych, gdzie utrzymuje się do 350 sztuk drobiu średniorocznie, takie szczepienia będą realizowane zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego weterynaryjnego; przy większej skali produkcji — na podstawie programu szczepień, stanowiącego element obowiązkowego planu bioasekuracji.
Przepisy dotyczące bioasekuracji oraz zasad obsady kurników w obszarze zapowietrzonym objęte powyższym rozporządzeniem, wejdą w życie z dniem następnym po dniu ogłoszenia rozporządzenia, natomiast przepisy dotyczące obowiązku szczepień po upływie 14 dni — jak poinformował resort rolnictwa.



































