Co z emeryturami stażowymi dla rolników? Złożono wniosek do Mateusza Morawieckiego
Jarosław Kaczyński, w czerwcu 2023 podpisał porozumienie z NSZZ "Solidarność", ogłaszając, że „droga do emerytur stażowych została otwarta”. Teraz w Sejmie rozpatrywane są dwa projekty ustaw. To wielka szansa dla rolników. Krajowa Rada Izb Rolniczych wystąpiła do Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o uwzględnienie postulatów samorządu rolniczego.
Czym są emerytury stażowe, jaka jest ich wysokość i co trzeba zrobić, by z nich skorzystać?
Obecnie na emeryturę można przejść w wieku 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), a staż pracy ma wpływ na wysokość otrzymywanego świadczenia. Emerytury stażowe pozwalają zaś na przejście na emeryturę bez konieczności osiągnięcia wieku emerytalnego. W ich przypadku liczyłby się wyłącznie staż pracy.
Projekt obywatelski, przygotowany przez NSZZ "Solidarność", pozwoliłby na przejście na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet lub 40 dla mężczyzn. Drugi, stworzony przez Andrzeja Dudę, zakłada minimalny staż na 39 lat dla kobiet i 44 dla mężczyzny. Oba przeznaczone byłyby przede wszystkim dla osób zatrudnionych na etacie oraz rolników. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców domaga się jednak, by objąć nim także osoby pracujące na własny rachunek.
Aby skorzystać z tej opcji, trzeba uzbierać w ZUS kapitał pozwalający na wypłatę minimalnej emerytury, która wynosi obecnie 1588,44 złote. Co więcej, projektem miałyby być objęte tylko osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku. W jej przypadku będzie za to możliwe dorabianie, a jej wysokość nie będzie mogła być niższa niż emerytury minimalnej w danym roku. Po osiągnięciu wieku emerytalnego osoby objęte emeryturą stażową mogą złożyć wniosek o emeryturę, jednak jej podstawa zostałaby pomniejszona o kwotę pobranych wcześniej świadczeń.
Wniosek Krajowej Rady Izb Rolniczych do Prezesa Rady Ministrów
Na stronie KRIR pojawił się komunikat, że 11 sierpnia zarząd rady wystąpił do Mateusza Morawieckiego z wnioskiem o uwzględnienie postulatów samorządu rolniczego, dotyczących minimalnej emerytury rolniczej oraz systemu emerytur stażowych. Zaapelowano o włączenie rolników do planu stażówek i działania zapewniające im godziwe ubezpieczenie społeczne.
„Proponuję rozwinięcie współpracy między Zakładem Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) a Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) i uwzględnienie stażu pracy w rolnictwie oraz opłacanych składek, tak aby emerytura rolników była adekwatna do ich wkładu w system i uwzględnienie łączenia emerytury z obu systemów, ZUS i KRUS, dla rolników, którzy odprowadzali składki do obu funduszy” czytamy w komunikacie.
KRIR apeluje do Morawieckiego w sprawie połączenia systemów ZUS i KRUS
Współpraca ZUS-u i KRUS-u oraz połączenie emerytury z obu systemów pozwoliłaby na uzyskanie wymaganego stażu, niezbędnego do otrzymania świadczeń emerytalnych dla tych osób, które pracowały w obydwu tych sektorach. KRIR podaje przykład rolników, którzy przez 10 lat podlegali ubezpieczeniu w KRUS, a przez kolejne 30 lat – w ZUS-ie. Łącznie dawałoby to 40 lat stażu pracy.
„W kontekście prac Rządu nad systemem emerytur stażowych, apelujemy o włączenie rolników do tego planu. To ważna szansa na zapewnienie im godziwych świadczeń emerytalnych, które odzwierciedlają ich wkład w rozwój gospodarki kraju” czytamy we wniosku KRIR.
Źródło: gazetaprawna.pl, KRIR