RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Czynsz dzierżawny wkrótce wzrośnie. Wszystkiemu winna jest cena pszenicy
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:41

Czynsz dzierżawny wkrótce wzrośnie. Wszystkiemu winna jest cena pszenicy

dzierżawa
unsplash.com / fot. Scott Goodwill

Rosnące stawki za tonę pszenicy niestety nie niosą samych pozytywnych informacji dla rolników - okazuje się bowiem, że ogłoszona przez GUS wyższa cena tego rodzaju zboża i zmiany stawek skupu w I półroczu 2021 roku sprawią, że ceny dzierżawy państwowych gruntów rolnych będą wyższe.

Komunikat Głównego Urzędu Statystycznego podaje, że średnia cena pszenicy, jaka ukształtowała się na przestrzeni pierwszych sześciu miesięcy bieżącego roku to 93,04 zł/dt.

Droższa pszenica, droższa dzierżawa

W ostatnich miesiącach koszty produkcji rolnej w nieubłagany sposób rosną i niewiele wskazuje na to, by ten trend miał się w najbliższym czasie odwrócić.

W najnowszym komunikacie Głównego Urzędu Statystycznego czytamy, iż cena pszenicy w pierwszym półroczu 2021 roku osiągnęła pułap 93,04 zł/dt.

Jest to spora zmiana w porównaniu do drugiego półrocza 2020 roku, kiedy to pszenica wyceniana była na 74,21/dt.

Wymienione dane oznaczają jedno: koszty dzierżawy gruntów należących do państwa wkrótce staną się wyższe - są bowiem skorelowane ze stawkami skupu podstawowych produktów rolnych.

Szczegóły sprawy

Jeśli rolnik dzierżawi państwową ziemię, czynsz ustalany jest m.in. na podstawie wartości pszenicy, jaką rolnik może wyprodukować na danym obszarze.

Ceny z drugiej połowy 2020 roku wobec cen pierwszej połowy 2021 roku wzrosły o 11,9%, więc czynsz dzierżawny z pewnością zmieni się na tyle, że podwyżki nie będzie można nie odczuć na zasobności portfela.

Czynsz za dzierżawę gruntów państwowych obliczany jest na dwa sposoby: we wspomnianym wcześniej mierniku pszenicy (w decytonach), a także w mierniku pieniężnym.

W drugim z wymienionych przypadków czynsz dzierżawny ulega waloryzacji od drugiego terminu płatności - w tym przypadku znaczenie mają średnie ceny podstawowych produktów rolnych obowiązującym w półrocznym okresie przed terminem płatności.

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl