Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Dodatkowe szczepienia drobiu. Obowiązują część hodowców
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 24.08.2023 09:26

Dodatkowe szczepienia drobiu. Obowiązują część hodowców

kury
Iberion.pl

Po zakończeniu okresu obowiązywania ograniczeń na terenie Podlasia związanych z chorobą rzekomy pomór drobiu, wojewoda wydał decyzję o zniesieniu wyznaczonych obszarów zagrożonych i zapowietrzonych. Niemniej jednak, nadal obowiązuje tam konieczność szczepień kur i indyków przeciwko tej chorobie. Władze weterynaryjne apelują o spełnienie tego obowiązku, aby zapewnić zdrowie drobiu oraz stabilność chowu zwierząt w regionie.

Apel do hodowców: obowiązkowe szczepienia

Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Andrzej Czerniawski, zaapelował do komercyjnych hodowców kur i indyków w regionie, aby niezwłocznie zgłosili się do weterynarzy w celu przeprowadzenia obowiązkowych szczepień drobiu przeciwko chorobie rzekomy pomór drobiu. Decyzja o utrzymaniu tego obowiązku została podjęta z myślą o zapobieżeniu ewentualnym przypadkom tej choroby i zachowaniu zdrowia zwierząt.

Zakończenie ograniczeń: stabilna sytuacja epidemiologiczna

Ostatnie przypadki choroby rzekomy pomór drobiu zostały stwierdzone w lipcu w czterech gospodarstwach hodowlanych. Ze względu na stabilną sytuację epidemiologiczną, wojewódzki lekarz weterynarii wystąpił o uchylenie ograniczeń, które obowiązywały od 21 lipca 2023 roku. Podlaski Urząd Wojewódzki ogłosił, że ograniczenia wprowadzone na terenie powiatów białostockiego i wysokomazowieckiego zostały zniesione. 

Bezpieczeństwo hodowców i zwierząt wciąż priorytetem

Decyzje wojewody podlaskiego oraz inicjatywa szczepień przeciwdrobnoustrojowych mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa hodowców oraz zdrowia i dobrostanu zwierząt. Rzekomy pomór drobiu, choć nienotowana w Polsce od kilkudziesięciu lat, stanowi poważne zagrożenie dla hodowców drobiu oraz dla całego sektora rolnictwa. Działania te są elementem kontynuowanego wysiłku w celu ochrony polskiego drobiu przed chorobami zakaźnymi.


 

źródło: portalspozywczy.pl

Tagi: Drób Kury indyk