Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Ostatni dzwonek na wybór odmiany żyta. Sprawdź, którą wybrać w oparciu o Listę Odmian Zalecanych
Justyna  Nachman
Justyna Nachman 13.09.2023 15:31

Ostatni dzwonek na wybór odmiany żyta. Sprawdź, którą wybrać w oparciu o Listę Odmian Zalecanych

Ciągnik w polu
Roberto Bernardi/unsplash.com

Żyto ozime jest znane ze swojej wytrzymałości i tolerancyjności w stosunku co do gleby, jednak źle znosi opóźniony siew. Na jaką odmianę żyta postawić w 2023 roku?

Żyto ozime – którą odmianę wybrać?

Wybór odpowiedniej odmiany żyta jest niezwykle ważną i niekiedy trudną decyzją, ponieważ w zależności od zmieniających się warunków dana odmiana może reagować w inny sposób. Z pomocą w wyborze przychodzi rolnikom Centralny Ośrodek Badań Odmian Roślin Uprawnych, w skrócie COBORU, który co roku publikuje wyniki plonowania odmian zarejestrowanych w Krajowym Rejestrze Odmian, opracowanych na podstawie Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego, w skrócie PDO

Na samym szczycie zestawienia bardzo często znajdują się odmiany najnowsze, które nie zawsze są dostępne w obrocie handlowym na ostatnią chwilę. Należy pamiętać, że wyniki udostępniane przez PDO są odzwierciedleniem minionego sezonu, a jak wiadomo, rok rokowi nierówny.

COBORU tworzy również Listy Odmian Zalecanych dla poszczególnych województw. Dzięki otrzymanym informacjom w postaci zestawienia producenci zbóż mogą precyzyjniej oszacować pomyślność uprawy danej odmiany na wybranym terenie.

Lista Odmian Zalecanych dla żyta ozimego na 2023 rok

Każde z województw ma własną listę odmian zalecanych, która została sporządzona w oparciu o wieloletnie wyniki doświadczeń prowadzonych przez COBORU na odmianach zbóż w ramach PDO. 

Najczęściej polecaną odmianą jest KWS Jethro, które uzyskało zalecenia w każdym województwie oprócz małopolskiego. W 11 województwach pojawiła się odmiana KWS Berado (oprócz województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego). 

KWS Tayo i KWS Vinetto pojawiają się na liście w 10 województwach: 

  • Odmiana KWS Tayo zalecane w województwie kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim, opolskim, podkarpackim, warmińsko-mazurskim i wielkopolskim.  
  • Odmiana KWS Vinetto zalecane w województwie dolnośląskim, mazowieckim, opolskim, podlaskim, pomorskim, śląskim, świętokrzyskim,  warmińsko-mazurskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Kiedy siać żyto ozime?

Optymalny termin siewu jest uzależniony od położenia geograficznego. Niestety wysokie temperatury w ostatnim czasie, a przez to przesuszona wierzchnia warstwa gleby nie zachęcają do prac polowych i część rolników czeka z siewem na deszcz. 

W północno-wschodniej Polsce siewy można rozpocząć już 5 września i mamy 10 dni od tej daty na wysiew, tj. do 15 września. W Polsce południowo-wschodniej oraz centralnej żyto powinno zostać zasiane do 25 września. Na zachodzie kraju przypada termin na koniec miesiąca tj. od 20 do 30 września. Natomiast na Pomorzu Zachodnim żyto można siać jeszcze w pierwszym tygodniu października