RolnikInfo.pl
Lekarze weterynarii - pieniądze

Jakub Kaminski/East News

Dojdzie do paraliżu działań Inspekcji Weterynaryjnej? Do Pudy trafiło pismo ws. podwyżek dla lekarzy

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jak informuje Krajowa IzbaLekarsko-Weterynaryjna, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej Jacek Łukaszewicz skierował pismo do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorza Pudy w sprawie "żenująco niskich wynagrodzeń dla lekarzy wyznaczonych". Jak wskazano w piśmie, ostatnie zmiany w systemie wynagrodzeń miały miejsce w 2011 roku, a dziś dochodzi do sytuacji, w których lekarze otrzymują wynagrodzenie od 3 do 15 zł za wykonanie czynności w gospodarstwie.

W piśmie do Grzegorza Pudy wskazano, że coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy weterynarii, którzy wykonują zadania z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii, za co otrzymują "żenująco niskie" wynagrodzenia. Mowa o wynagrodzeniach, które mogą wynosić nawet od 3 do 15 zł za wykonanie czynności w gospodarstwach.

- Niewątpliwie nie jest to wynagrodzenie adekwatne do poziomu wykształcenia i ponoszonej odpowiedzialności - pokreślono w piśmie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Oprócz zgłaszania wyżej wymienionych sytuacji, lekarze weterynarii coraz częściej zapowiadają, że będą odstępować od wykonywania czynności z wyznaczenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, co zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej może grozić paraliżem realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnych zarówno w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, jak i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego. 

Ostatnie zmiany po proteście 

Jak przypomniał Jacek Łukaszewicz ostatnia zmiana rozporządzenia w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii miała miejsce po proteście lekarzy weterynarii w 2011 roku. Zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej czas na zmianę wysokości wynagrodzeń, o co zwrócił się do Grzegorza Pudy. 

Spotkanie ws. wynagrodzeń 

Co więcej, w paśmie Łukaszewicz zwrócił się o wyznaczenie terminu spotkania w sprawie nowelizacji rozporządzenia.

- Niepodjęcie działań w tym zakresie może grodzić paraliżem działań Inspekcji Weterynaryjnej z powodu braku chętnych do wykonywania czynności zleconych przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii - zakończył pismo Łukaszewicz. 

Wraz z pismem do Grzegorza Pudy przesłana została uchwała Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 2016 roku w sprawie projektu zmiany rozporządzenia, która została przygotowana na podstawie ekspertyzy wykonanej przez Katedrę Rachunkowości Menedżerskiej - Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jaka zdaniem Łukaszewicz mogłaby posłużyć za punkt wyjścia do prac nad rozporządzeniem. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KIL-W

Podobne artykuły

mrirw

Finanse i Prawo

MRiRW szykuje nową pomoc dla rolników. Odszkodowania będą lada dzień?

Czytaj więcej >
MRiRW - dopłaty do nasion

Finanse i Prawo

MRiRW: Dopłaty do nasion nie mogą być wyższe

Czytaj więcej >
ARiMR - nabór

Finanse i Prawo

Zbliża się koniec naboru w ARiMR. Tylko do 26 lutego można ubiegać się o pomoc

Czytaj więcej >
KRUS - waloryzacja

Finanse i Prawo

KRUS: od marca wzrosła wysokość emerytur i rent rolniczych

Czytaj więcej >
KRUS

Finanse i Prawo

Już wkrótce wyższe składki w KRUS? Rząd przedstawił swoje plany

Czytaj więcej >
Krajowa Rada Izb Rolniczych - odszkodowania zające

Finanse i Prawo

Co z odszkodowaniami za straty wyrządzane przez zające? Jest odpowiedź ministerstwa

Czytaj więcej >