Dojdzie do paraliżu działań Inspekcji Weterynaryjnej? Do Pudy trafiło pismo ws. podwyżek dla lekarzy
W piśmie do Grzegorza Pudy wskazano, że coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy weterynarii, którzy wykonują zadania z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii, za co otrzymują "żenująco niskie" wynagrodzenia. Mowa o wynagrodzeniach, które mogą wynosić nawet od 3 do 15 zł za wykonanie czynności w gospodarstwach.
- Niewątpliwie nie jest to wynagrodzenie adekwatne do poziomu wykształcenia i ponoszonej odpowiedzialności - pokreślono w piśmie.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
Oprócz zgłaszania wyżej wymienionych sytuacji, lekarze weterynarii coraz częściej zapowiadają, że będą odstępować od wykonywania czynności z wyznaczenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, co zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej może grozić paraliżem realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnych zarówno w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, jak i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego.
Ostatnie zmiany po proteście
Jak przypomniał Jacek Łukaszewicz ostatnia zmiana rozporządzenia w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii miała miejsce po proteście lekarzy weterynarii w 2011 roku. Zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej czas na zmianę wysokości wynagrodzeń, o co zwrócił się do Grzegorza Pudy.
Spotkanie ws. wynagrodzeń
Co więcej, w paśmie Łukaszewicz zwrócił się o wyznaczenie terminu spotkania w sprawie nowelizacji rozporządzenia.
- Niepodjęcie działań w tym zakresie może grodzić paraliżem działań Inspekcji Weterynaryjnej z powodu braku chętnych do wykonywania czynności zleconych przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii - zakończył pismo Łukaszewicz.
Wraz z pismem do Grzegorza Pudy przesłana została uchwała Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 2016 roku w sprawie projektu zmiany rozporządzenia, która została przygotowana na podstawie ekspertyzy wykonanej przez Katedrę Rachunkowości Menedżerskiej - Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jaka zdaniem Łukaszewicz mogłaby posłużyć za punkt wyjścia do prac nad rozporządzeniem.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Kolejne owoce, na które stać tylko bogaczy. 160 złotych za kilogram to nie żart
Gospodarz na wiejskim podwórku palił opony. Nie spodziewał się finału
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: KIL-W