Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Dojdzie do paraliżu działań Inspekcji Weterynaryjnej? Do Pudy trafiło pismo ws. podwyżek dla lekarzy
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 18.05.2021 02:00

Dojdzie do paraliżu działań Inspekcji Weterynaryjnej? Do Pudy trafiło pismo ws. podwyżek dla lekarzy

Lekarze weterynarii - pieniądze
Jakub Kaminski/East News

W piśmie do Grzegorza Pudy wskazano, że coraz częściej pojawiają się głosy lekarzy weterynarii, którzy wykonują zadania z wyznaczenia powiatowego lekarza weterynarii, za co otrzymują "żenująco niskie" wynagrodzenia. Mowa o wynagrodzeniach, które mogą wynosić nawet od 3 do 15 zł za wykonanie czynności w gospodarstwach.

- Niewątpliwie nie jest to wynagrodzenie adekwatne do poziomu wykształcenia i ponoszonej odpowiedzialności - pokreślono w piśmie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

Oprócz zgłaszania wyżej wymienionych sytuacji, lekarze weterynarii coraz częściej zapowiadają, że będą odstępować od wykonywania czynności z wyznaczenia Powiatowych Lekarzy Weterynarii, co zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej może grozić paraliżem realizacji zadań Inspekcji Weterynaryjnych zarówno w zakresie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt, jak i weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego. 

Ostatnie zmiany po proteście 

Jak przypomniał Jacek Łukaszewicz ostatnia zmiana rozporządzenia w sprawie warunków i wysokości wynagrodzenia za wykonywanie czynności przez lekarzy weterynarii i inne osoby wyznaczone przez powiatowego lekarza weterynarii miała miejsce po proteście lekarzy weterynarii w 2011 roku. Zdaniem prezesa Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej czas na zmianę wysokości wynagrodzeń, o co zwrócił się do Grzegorza Pudy. 

Spotkanie ws. wynagrodzeń 

Co więcej, w paśmie Łukaszewicz zwrócił się o wyznaczenie terminu spotkania w sprawie nowelizacji rozporządzenia.

- Niepodjęcie działań w tym zakresie może grodzić paraliżem działań Inspekcji Weterynaryjnej z powodu braku chętnych do wykonywania czynności zleconych przez Powiatowych Lekarzy Weterynarii - zakończył pismo Łukaszewicz. 

Wraz z pismem do Grzegorza Pudy przesłana została uchwała Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej z 2016 roku w sprawie projektu zmiany rozporządzenia, która została przygotowana na podstawie ekspertyzy wykonanej przez Katedrę Rachunkowości Menedżerskiej - Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, jaka zdaniem Łukaszewicz mogłaby posłużyć za punkt wyjścia do prac nad rozporządzeniem. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: KIL-W