Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Dopłaty do nawozów. ARiMR podaje liczbę złożonych wniosków
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.06.2023 11:00

Dopłaty do nawozów. ARiMR podaje liczbę złożonych wniosków

osoba pisząca na komputerze
unsplash.com

Do 14 lipca 2023 roku trwa nabór wniosków o dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informuje, że dotychczas wpłynęło ponad 101 tysiące wniosków o dopłaty. Najwięcej z nich pochodzi od rolników z Lubelszczyzny, Mazowsza i Wielkopolski.

Wsparcie dla producentów rolnych

Rolnicy, którzy są producentami rolnymi mikro-, małymi lub średnimi przedsiębiorstwami, a ich płynność finansowa jest zagrożona w wyniku agresji Rosji na Ukrainę, mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu nawozów mineralnych. Aby skorzystać z tego wsparcia, konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2023 r. oraz posiadanie numeru identyfikacyjnego nadanego w ramach krajowego systemu ewidencji producentów, gospodarstw rolnych i wniosków o przyznanie płatności.

Wsparcie na zakup nawozów mineralnych. Warunki i procedura dofinansowania

Dofinansowanie jest przeznaczone na zakup nawozów mineralnych innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, dokonanych między 16 maja 2022 r. a 31 marca 2023 r. Rolnicy muszą dołączyć do wniosku kopie faktur, ich duplikaty lub imienne dokumenty księgowe potwierdzające transakcję. Podmiot sprzedający nawozy powinien prowadzić działalność w zakresie obrotu lub sprzedaży tych produktów.

Algorytm obliczania dofinansowania

Wysokość pomocy jest obliczana według dwustopniowego algorytmu. Po pierwsze, deklarowana przez producenta rolnego powierzchnia upraw rolnych (do 300 ha) podlega mnożeniu przez odpowiednią stawkę:

  • 500 zł w przypadku upraw rolnych,
  • 250 zł w przypadku łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych (z wyłączeniem obszarów objętych zakazem nawożenia w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020).

Po drugie, oblicza się iloczyn liczby ton nawozów mineralnych (innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez) oraz różnicy między ceną za tonę nawozów zakupionych w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r., a średnią ceną tego typu nawozu ogłoszoną przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ostatecznie rolnik otrzymuje niższą z obliczonych kwot.

Nabór wniosków i rejestracja

Nabór wniosków odbywa się poprzez biura powiatowe ARiMR. Jak dotąd zarejestrowano ponad 101 tysięcy wniosków, z czego najwięcej pochodzi z województw: lubelskiego, mazowieckiego i wielkopolskiego. Dokumentację można składać osobiście w placówkach, za pośrednictwem platformy ePUAP lub usługi mObywatel (na stronie gov.pl), a także wysyłać rejestrowaną przesyłką pocztową. Ostateczny termin składania wniosków to 14 lipca 2023 r. W przypadku korzystania z platformy ePUAP, mObywatel lub przesyłki pocztowej, data nadania dokumentów będzie brana pod uwagę.