RolnikInfo.pl

unsplash.com

Dynamiczna sprzedaż produktów roślinnych: 22% wzrostu od 2020 roku

27 Kwietnia 2023

Autor tekstu:

Magdalena Maffioli

Według raportu NielsenIQ, który przedstawia wyniki sprzedaży detalicznej w 13 krajach Europy, sprzedaż produktów spożywczych pochodzenia roślinnego zwiększyła się o 6% w 2022 roku w porównaniu do roku 2021 i o 22% w stosunku do 2020 roku. Łączna wartość sprzedaży wyniosła 5,7 mld EUR.

Trend na roślinne zamienniki trwa w najlepsze

Obecnie żywność roślinna staje się coraz bardziej popularna jako alternatywa dla produktów mięsnych. Rynek oferuje coraz większy wybór produktów pochodzenia roślinnego, które z powodzeniem zastępują mięso, a także jajka, nabiał i owoce morza. Wiele osób decyduje się na taką dietę z powodu korzyści zdrowotnych i środowiskowych. Trend ten jest coraz bardziej zauważalny, a producenci żywności roślinnej wychodzą naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, oferując coraz lepsze i bardziej zróżnicowane produkty. Nie dziwi zatem, że w ostatnim czasie na rynku obserwuje się wzrost sprzedaży detalicznej tego typu produktów. 

Badanie Good Food Institute Europe. Pod lupą 13 krajów

The Good Food Institute Europe zbadał dane NielsenIQ dla 13 krajów europejskich – Austrii, Belgii, Danii, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Polski, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji i Wielkiej Brytanii – w celu określenia wielkości i wzrostu rynku detalicznego alternatyw roślinnych w latach 2020-2022.

Według zebranych danych, wartość rynku detalicznego roślinnych alternatyw wyniosła 5,7 mld EUR w 2022 roku, co stanowi wzrost w porównaniu z wartością z 2020 roku, która wyniosła 4,6 mld EUR. Sprzedaż roślinnych alternatyw w EUR zwiększyła się o 6% w latach 2021-2022, a sprzedaż jednostkowa wzrosła o 4% w tym samym okresie. Dodatkowo, sprzedaż roślinnych alternatyw w EUR oraz sprzedaż jednostkowa zwiększyły się o 22% w latach 2020-2022.

Pomimo spowolnienia wzrostu rynku detalicznego żywności pochodzenia roślinnego w 2022 roku w porównaniu z rokiem poprzednim, zarówno sprzedaż w euro, jak i sprzedaż jednostkowa nadal rosły. Oznacza to, że popyt na żywność roślinną wciąż jest wysoki, mimo pewnych wyzwań związanych z branżą.

Polski rynek roślinnych zamienników. Pomału, ale do przodu

W latach 2020-2022 mleko roślinne pozostawało najbardziej rozwiniętą kategorią roślinnych alternatyw na polskim rynku, notując stały wzrost. Wszystkie kategorie produktów roślinnych analizowane w badaniu odnotowały wzrost w 2022 roku, a wśród najszybciej rosnących kategorii znalazły się mleko roślinne, ser roślinny, jogurt roślinny i deser roślinny, które zanotowały dwucyfrowy wzrost sprzedaży wartościowej.

Warto przy tym dodać, że mimo że polski rynek detaliczny roślinnych alternatyw jest jednym z najmniejszych w Europie, to dane sprzedażowe wskazują na gwałtowny wzrost popytu ze strony konsumentów. W latach 2020-2022 sprzedaż wartościowa roślinnych alternatyw wzrosła o 125%, osiągając poziom 782 mln zł, co potwierdza ten trend.

Tagi:

ŻywnośćRoślinyWegetarianizm

Podobne artykuły

Wiadomości

Wysokość dopłat do paliwa. Jasna deklaracja szefa MRiRW
Czytaj więcej >

Wiadomości

Zmiany w kwestii dopłaty do nawozów. Minister rolnictwa zapowiedział
Czytaj więcej >

Wiadomości

Od 1.06. nowa granica dochodów dla zawieszenia emerytury lub renty w KRUS
Czytaj więcej >

Wiadomości

Mikrobiogazownie: zaproszenie na bezpłatne warsztaty dla rolników
Czytaj więcej >

Wiadomości

KRUS: 31.05 to ostatni dzień na złożenie ważnego oświadczenia
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ostatni moment na złożenie wniosku. 812 tys. rolników poprosiło o wsparcie
Czytaj więcej >
Magdalena Maffioli

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]

Więcej z kategorii Wiadomości

Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Produkujesz jaja lub drób? Od 9.06 rusza nabór wniosków o dopłaty
Czytaj więcej >
Finanse i Prawo

Magdalena Maffioli

Wiemy, ilu producentów zboża złożyło wnioski o dotacje od 1.06
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Tylko 21 dni na złożenie wniosku. Rusza nowa forma pomocy dla rolników
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Pomoc dla rolników? KE przesądziła w trzech sprawach
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Nieoficjalne: KE zdecydowała ws. importu zboża z Ukrainy
Czytaj więcej >
Wiadomości

Magdalena Maffioli

Dopłaty 2023: wiemy, ilu rolników zawnioskowało do 2 czerwca
Czytaj więcej >