Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > 90% właścicieli domów popełnia kluczowy błąd. Wsie czekają pożary?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

90% właścicieli domów popełnia kluczowy błąd. Wsie czekają pożary?

dom
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

W ostatnich latach coraz wyraźniej widać zwrot ku wszystkiemu, co ekologiczne - sprawa dotyczy również kwestii energetycznych. Właściciele domów jednorodzinnych na wsiach i w wielu miejscowościach coraz częściej decydują się na montowanie paneli fotowoltaicznych. Problem w tym, że - najprawdopodobniej - aż 90% ich właścicieli ma je założone w niewłaściwy sposób.

Jak podaje portal gadzetomania.pl, panele fotowoltaiczne powinny być montowane w odległości dziesięciu centymetrów od dachu, podczas gdy większość dostępnych na rynku modeli przewiduje tego typu odstęp w postaci 5 centymetrów. Niestety, technika ta może przyczynić się do powstawania pożarów.

Ogromna popularność paneli fotowoltaicznych

Wielu mieszkańców wsi i małych miast decyduje się na montowanie paneli fotowoltaicznych na dachach swoich domów, co ma podwójną zaletę: jest przyjazne dla środowiska, a także przynosi długoterminowe oszczędności.

Jak twierdzi Krzysztof Dorynek z firmy Znshine Solar w rozmowie z portalem Onet.pl, polscy właściciele paneli fotowoltaicznych mają je jednak w znaczącej większości zamontowane w nieprawidłowy sposób, który może wywołać poważne zagrożenie.

By uniknąć ryzyka przegrzania instalacji, a w dalszej konsekwencji - pożaru, panele powinny być zakładane w odległości dziesięciu centymetrów od powierzchni dachu. W Polsce odległość paneli od dachu wynosi zazwyczaj pięć centymetrów.

Źle zamontowana fotowoltaika to przede wszystkim poważne ryzyko pożarów, których niestety nie brakuje na polskiej wsi.

Właściciel niewłaściwie założonych paneli może mieć również problem z uzyskaniem odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej, a także z realizacją zapisów gwarancyjnych w momencie awarii instalacji.

Zmiany od 1 stycznia 2022 roku

Warto przypomnieć, że od początku 2022 roku właścicieli paneli fotowoltaicznych będą czekały istotne zmiany: ci, którzy uruchomią swoje instalacje po 31 grudnia 2021 roku, nie będą mogli gromadzić energii elektrycznej, a jedynie ją sprzedawać.

Co więcej, osoby te kupować energię będą za kwoty dwukrotnie wyższe w porównaniu do cen, które uzyskają za sprzedaż swojego prądu.

Wszyscy, którzy uruchomią panele fotowoltaiczne na dachach swoich domów przed końcem bieżącego roku, będą mogli rozliczać się na dotychczasowych zasadach przez kolejne piętnaście lat.

Aktualnie właściciele fotowoltaiki sprzedają nadwyżki produkowanej przez siebie energii elektrycznej, a w zamian za to mogą bezpłatnie odebrać jej 70-80% w innych godzinach.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: gadzetomania.pl, tech.wp.pl, onet.pl