Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wieś > Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemniaka. Świętujemy po raz pierwszy
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 30.05.2024 22:49

Dziś Międzynarodowy Dzień Ziemniaka. Świętujemy po raz pierwszy

polskie ziemniaki
fot. Aneta Modrzejewska

Dziś pierwszy Międzynarodowy Dzień Ziemniaka ustanowiony przez Organizacje Narodów Zjednoczonych. Polska jest trzecim w Europie producentem ziemniaka. 

ONZ ustanawia Międzynarodowy Dzień Ziemniaka

W 2023 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła, iż 30 maja 2024 roku będzie dniem pierwszego w historii Międzynarodowego Dnia Ziemniaka. Jak czytamy w uzasadnieniu tej decyzji:

Ziemniaki są ważnym elementem strategii zapewniających dostępną i pożywną żywność oraz poprawę warunków życia na obszarach wiejskich i innych obszarach, gdzie zasoby naturalne, zwłaszcza grunty orne i woda, są ograniczone, a nakłady drogie. 

Międzynarodowy Dzień Ziemniaka będzie obchodzony cyklicznie, każdego 30 maja. Pierwsza edycja tego święta popularnego warzywa będzie świętowana pod hasłem “Różnorodność zbiorów i karmienie nadziei”

Rolniku, oczekuj telefonu od GUS. Ankieterzy zapytają o hodowlę

Znaczenie ziemniaka dla wyżywienia ludności

Ziemniaki w wielości swoich odmian stanowiły od lat podstawę żywienia społeczeństwa nie tylko w Europie. Ziemniak jest w pierwszej piątce podstawowych produktów żywieniowych na świecie. Wszechstronność jego zastosowań kulinarnych oraz mnogość odmian mogą wpływać zdaniem ONZ na zmniejszenie, a nawet wyeliminowanie głodu na świecie. Warto przy tym zauważyć, że ziemniaki w swojej uprawie nie są zbyt skomplikowane, a przy tym mają niewielkie wpływ na produkcję gazów cieplarnianych w porównaniu do innych upraw. Według badań, mają także duży potencjał pochłaniania dwutlenku węgla z gleby. 

Ziemniaki są jednym z podstawowych produktów żywnościowych w diecie ubogich warstw społeczeństwa, a wielość zastosowań kulinarnych sprawia, że mogą być smacznym składnikiem diety. Warto wiedzieć, że ziemniaki w diecie są traktowane jak węglowodany, nie jak dodatek warzywny. 

 

 

Ziemniaki i ich właściwości zdrowotne

Białe, żółte, czerwone i fioletowe to podział ziemniaków ze względu na kolor. Jadalne, paszowe, skrobiowe i chipsowe to podział ze względu na wykorzystanie kulinarne. Według typów kulinarnych podzielimy je na typ kulinarny A, B, C i mieszane AB, BC, przy czym typ A to typ sałatkowy, B to typ ogólnoużytkowy, a C to typ mączysty.

Spośród dodatków węglowodanowych ziemniaki mają najniższą kaloryczność. 100 g gotowanych ziemniaków zawiera 70 kcal, w porównaniu do kaszy gryczanej zawierającej 110 kcal, ryżu zawierającego 110-148 kcal i makaronu zawierającego 195-140 kcal w 100 g ugotowanego produktu. Oczywiście mówimy tutaj o ziemniakach gotowanych w wodzie, ziemniaki smażone, frytki czy chipsy mają dużo więcej kalorii, ze względu na sposób przygotowania.

Ziemniaki są bogatym źródłem potasu, krytego zawierają aż 379 mg w 100 g produktu. Oprócz tego zawierają magnez, żelazo, cynk i selen, 19 mg witaminy C, a także witaminy z grupy B. Z powodu wysokiej zawartości potasu ziemniaki są polecane w diecie osób z nadciśnieniem tętniczym krwi, jednak należy wtedy ograniczyć solenie ziemniaków podczas gotowania.