Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Rolnicy już nie kupią tego typu węgla. Rządowe zmiany od sierpnia wejdą w życie
Iwona Stachurska
Iwona Stachurska 22.06.2024 20:38

Rolnicy już nie kupią tego typu węgla. Rządowe zmiany od sierpnia wejdą w życie

bryły węgla
fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w trosce o jakość powietrza w Polsce, wprowadza stopniowy zakaz sprzedaży wybranych rodzajów węgla gospodarstwom domowym. To oznacza, że rolnicy nie będą mogli ogrzewać swoich domów węglem, który nie spełnia wymogów dotyczących jakości opału. Rozporządzenie wchodzi w życie już w sierpniu. Jaki rodzaj węgla będzie wycofany? 
 

Resort wycofuje węgiel niespełniający norm

Resort Klimatu i Środowiska wprowadza w życie zmiany dotyczące poprawy jakości powietrza. Nowe przepisy mają zapobiec zakłamaniu produktów lub działań w celu określenia ich jako przyjazne dla środowiska, choć w rzeczywistości takimi nie są. 

Chodzi o rodzaje węgla, które nie spełniają wymagań jakościowych dla paliwa stałego, przeznaczonego do ogrzewania gospodarstw domowych, a wyposażonych w instalacje spalania o mocy mniejszej od 1 MW. Zakaz sprzedaży takiego węgla będzie podzielony na 4 etapy:

  • od 31 sierpnia 2024 roku.;
  • od 1 września 2024 r. do 30 czerwca 2025 r.;
  • od 1 lipca 2025 r. do 30 czerwca 2027 r.;
  • od 1 lipca 2027 r. do 30 czerwca 2029 r.
     
Pożar w stadninie pod Krakowem. Tragiczny finał przeszukiwań pogorzeliska

Zmiana jakości powietrza kosztem wymiany źródła ogrzewania

Stopniowe zakazywanie sprzedaży węgla niespełniającego odpowiednich norm, ma zostać zastąpione paliwem o zawartości czystego węgla, osiągający poziom minimum 85 procentowy. Taki węgiel ma spełniać wymagania w zakresie zawartości popiołu, siarki czy wilgotności.

W terminie od 1 lipca 2015 roku, rolnicy nie kupią już nigdzie paliw stałych pochodzących z obróbki cieplnej węgla brunatnego. Ponadto od 1 lipca 2029 roku nie będzie już w obrocie węgla typu kostka, orzech czy groszek. Ministerstwo uzasadnia takie zmiany polepszeniem jakości powietrza w Polsce.

Te zmiany mogą namieszać w życiu rolników, którzy nie są jeszcze przygotowani na całkowite odejście od ogrzewania domów węglem. W wielu przypadkach starszego rodzaju piece typu drewno-węgiel, są jedynym źródłem ogrzewania gospodarstw domowych.

Nowe nazewnictwo węgla

Ministerstwo Klimatu i Środowiska w ramach nowych przepisów postanowiło podzielić węgiel na pięć kategorii i nadać im nowe nazwy handlowe, pod którymi będą w przyszłości w sprzedaży.

Uprzednio węgiel kęsy, kostka, kostka I czy kostka II - będą klasyfikowane jako węgiel kostka. Węgiel typu orzech, orzech I czy orzech II - będzie klasyfikowany jako węgiel orzech. Węgiel typu groszek, groszek I, groszek II, groszek plus czy ekogroszek - będą klasyfikowane jako węgiel groszek. Ekomiał i miał plus zmienią nazwę na węgiel miał.

Te zmiany zostaną wprowadzone po to, by nazewnictwo nie sugerowało produkcji ekologicznej danego typu węgla, bo w rzeczywistości z ekologią nie ma nic wspólnego.