Groźna choroba nie odpuszcza. Najgorzej jest w tym województwie, alarmujące statystyki

Sytuacja epidemiologiczna związana z afrykańskim pomorem świń (ASF) w Polsce pogarsza się z dnia na dzień. W ciągu zaledwie kilku ostatnich dni wykryto kilkadziesiąt nowych ognisk tej choroby w populacji dzików. W jednym z województw wirus rozprzestrzenia się w niepokojącym tempie - to właśnie tam potwierdzono najwięcej przypadków. Przedstawiamy szczegóły.
Niebezpieczna choroba zwierząt niesie się po Polsce
Afrykański pomór świń to nie tylko problem dzikiej populacji zwierząt, lecz także poważne zagrożenie dla gospodarstw rolnych. W tym roku potwierdzono już 5 ognisk choroby w stadach trzody chlewnej. Dotknięte zostały województwa lubelskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodnio-pomorskie.
Rozprzestrzenianie się ASF w gospodarstwach prowadzi do ogromnych strat ekonomicznych dla rolników. Każde wykrycie choroby wiąże się z koniecznością uboju całego stada oraz dodatkowymi restrykcjami sanitarnymi, co może skutkować upadkiem wielu gospodarstw. Eksperci podkreślają konieczność dalszego wzmacniania środków bioasekuracji, aby zapobiec dalszemu rozprzestrzenianiu się wirusa.


Pomorskie na czele smutnych statystyk
Od początku 2025 roku odnotowano już 2472 ogniska ASF u dzików na terenie całego kraju. W Pomorskiem sytuacja jest wyjątkowo dramatyczna - od początku roku wykryto tam już ponad 1100 ognisk tej groźnej choroby.
W ciągu ostatnich dni z 56 nowych ognisk ASF większość stwierdzono właśnie na Pomorzu. Największą koncentrację choroby odnotowano w Trójmieście (Gdańsk, Gdynia, Sopot) oraz w powiatach gdańskim, kartuskim, lęborskim, puckim i wejherowskim. Liczba przypadków w tym regionie wzrasta na tyle szybko, że specjaliści obawiają się dalszej eskalacji problemu.
Z ogólnej liczby ostatnich ognisk, aż 35 dotyczyło dzików padłych, a 15 to przypadki dzików odstrzelonych podczas polowań sanitarnych. Dodatkowo odnotowano 6 przypadków zwierząt zabitych w wyniku kolizji drogowych. Obrazuje to skalę zagrożenia nie tylko epidemiologicznego, ale również ekologicznego i społecznego.
Wirus ASF rozprzestrzenia się po całej Polsce
Chociaż województwo pomorskie jest obecnie największym ogniskiem choroby, ASF jest już obecny niemal w całym kraju. Od początku roku wirus nie pojawił się jedynie w województwach śląskim i małopolskim. Pojedyncze przypadki choroby zarejestrowano nawet na Dolnym Śląsku oraz w Łódzkiem i na Podkarpaciu.
Ostatnie raporty wskazują także, że ASF wystąpił na Kujawach (powiat świecki), w Lubuskiem (powiat strzelecko-drezdenecki), Mazowszu (powiat łosicki i przysuski), Podkarpaciu (powiat leżajski) oraz Zachodniopomorskiem (powiaty choszczeński, pyrzycki, stargardzki). Widać wyraźnie, że problem staje się coraz bardziej ogólnopolski i wymaga kompleksowego podejścia.


































