Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Jak zwalczać choroby szparagów? Sprawdzone sposoby
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 06.05.2024 21:55

Jak zwalczać choroby szparagów? Sprawdzone sposoby

polskie szparagi
Fot, Aneta Modrzejewska

Polska ma długoletnie doświadczenie w uprawie szparagów. Powierzchnia upraw szparaga w Polsce wynosi ponad 2 tysiące hektarów. 

 

Wielkopolska królową szparagów

Największe plantacje szparaga w Polsce znajdują się w Wielkopolsce. Tutaj znajduje się także siedziba Polskiego Związku Producentów Szparagów. 

Wielkopolscy plantatorzy od wielu lat współpracują z Uniwersytetem Przyrodniczym w Poznaniu, a w szczególności z profesorem Mikołajem Knaflewskim, który już od ponad 50 lat prowadzi badania nad tym wyjątkowym warzywem. 

Zaskutkowało to poznańskim “bankiem odmian szparagów” oraz wyjątkowymi osiągnięciami dla uprawy tego wyjątkowo smacznego warzywa. 

 

Polskie truskawki już w sprzedaży. Ceny zwalają z nóg

Szkodniki w uprawie szparagów

Szparagi mają swoich fanów nie tylko wśród ludzi. Żywo zainteresowane są nimi również szkodniki, z którymi rolnicy muszą stanowczo walczyć by nie utracić plonów.

Wśród szkodników zagrażających szparagom najgroźniejsze to:

  • Mszyca szparagowa (Brachycorynella asparagi) jest zagrożeniem dla plantacji szparagów w ciągu całego roku, że względu na występowanie kilku pokoleń tego szkodnika w ciągu roku. Problemem są zarówno dorosłe osobniki jak i larwy. Żerowanie mszyc objawia się na roślinie skróceniem pędów bocznych oraz ich skarłowaceniem. Zwalczanie: stosowanie preparatów biologicznych, bądź cypermetryny. Zabiegi wykonuje się na plantacjach nieplonujących oraz po zakończeniu zbiorów wypustek i ich odrastania. 
  • Trzep szparagówka (plioreocepta poeciloptera) jest szkodnikiem z rodzaju muchówek. Szkodnikiem plantacji szparagowych jest larwa, która wygryza “chodniki” wewnątrz wiosennych pędów. Objawia się to skręceniem i dużo słabszym rozgałęzieniem roślin. Najbardziej zagrożone są zielone i fioletowe szparagi, najmniej szparagi uprawiane na białe. Trzep zimuje w uszkodzonej części szparaga. Zwalczanie: jesienne wycinanie pędów aż do podstawy oraz stosowanie preparatów zawierających limonoid.
  • Poskrzypka szparagowa (Crioceris asparagi) to chrząszcz żywiący się zdrapaną skórką z pędu głównego i gałęziaków, w także kwiatami. W czasie dużego ataku prowadzą do ogołocenia górnej części szparagów. Zwalczanie: wycinanie obumarłych pędów, stosowanie pułapek. Na plantacjach po zbiorze oraz jeszcze nieplonujacych możliwe jest zastosowanie cypermetryny, deltametryny, azadyrachtyny bądź preparatów biologicznych.
  • Innymi szkodnikami szparagów są mszyca burakowa, myszka owocówka, miniarki, pluskwiaki, poskrzypka dwunastokropkowa, gąsienice. 

Najgroźniejsze choroby szparagów

Spośród chorób szparagów najwięcej jest związanych z działaniem grzybów chorobotwórczych. Spośród nich najczęściej występujące są: szara pleśń, rdza szparaga oraz purpurowa plamistość pędów.

 Do zwalczania tych trzech rodzajów chorób stosuje się fungicydy z grupy: fenylopirozoli, anilinopyramidyn, strobiluryn. 

W rdzy szparaga oraz purpurowej plamistości pędów można także zastosować fungicydy z grupy tiazoli. 

Należy pamiętać, że fungi należy eliminować bezwzględnie, zarodniki grzybów z zakażonej plantacji pozostają w glebie i resztach roślinnych i atakują w kolejnym roku.