RolnikInfo.pl
rząd

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Klamka zapadła. Rząd określił szesnaście nieuczciwych praktyk w handlu

3 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Rząd w ostatnim czasie uchwalił kilka ustaw związanych z sektorem rolnym. W piątek 30 lipca 2021 roku Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu projektu ustawy związanej z walką przeciw nieuczciwym praktykom w handlu produktami rolno-spożywczymi.

Aby przeciwdziałać nieuczciwej przewadze kontraktowej, której ofiarami padają rolnicy, rząd zdefiniował szesnaście działań, za które będą nakładane sankcje. W wyniku zmiany przepisów prawa i sytuacja ekonomiczna rolników ma być chroniona w lepszy sposób.

Szesnaście praktyk i nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Nieuczciwe praktyki ze strony pośredników w handlu produktami rolno-spożywczymi to prawdziwa zmora producentów żywności. Po wielu apelach rolników, politycy zdecydowali się na podjęcie kroków w tej sprawie.

Jak poinformowano na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przyjęto projekt ustawy, w której określono szesnaście praktyk typowych dla nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi.

rząd

Rolniczy handel detaliczny. Rząd przyjął projekt ustawy

CZYTAJ DALEJ

Zdefiniowane nieuczciwe praktyki zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy zachowań, które w obrocie produktami rolno-spożywczymi są zakazane w sposób kategoryczny:

a

Pozostałe sześć praktyk ma natomiast charakter warunkowy:

aa

Dalsze szczegóły sprawy

Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, będzie istnieć możliwość dobrowolnego poddania się karze finansowej w sytuacji prowadzenia nieuczciwych praktyk handlowych. Winny podmiot zapłaci wtedy 50% kary w porównaniu do kwoty, którą byłby winien, gdyby nie poddał się grzywnie w sposób dobrowolny.

Warto dodać, że w projekcie ustawy zmianie uległy definicje produktów rolno-spożywczych - chodzi dokładnie o żywe zwierzęta, nasiona i owoce oleiste, a także pasze.

Kolejnym punktem, który ulegnie zmianie, jest definicja nabywcy - jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ma być to przedsiębiorca lub organ publiczny, który bezpośrednio lub pośrednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze.

Wspomniane nieuczciwe praktyki mają miejsce na etapie wszystkich ogniw łańcucha dostaw, a nowe przepisy mają ugruntować pozycję rolników na rynku. Według zapewnień polityków, ustawa ma zadbać o większą konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw i lepszy poziom życia osób mieszkających i pracujących na terenach wiejskich.

Wszystkie omawiane zmiany mają obowiązywać od 1 listopada 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Emilia Korolczuk w podróży. "Tylko 350 km do celu"

  • Kolejne pożary na wsi. Dwa kombajny płonęły jak zapałki

  • Traktor przygniótł rolnika. Osiem zastępów straży pożarnej ruszyło na ratunek

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

arimr

Finanse i Prawo

ARiMR: poważne zmiany ws. składania wniosków o dotacje

Czytaj więcej >
grzybobranie

Finanse i Prawo

Grzybobranie. Za jeden błąd grożą nawet trzy lata więzienia

Czytaj więcej >
traktor przyczepa oc

Finanse i Prawo

Jakie kary grożą rolnikowi, który nie posiada OC ciągnika lub przyczepy? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
wnioski dotacje

Finanse i Prawo

200 tys. złotych na rolniczy handel detaliczny. Jesienią rusza nabór wniosków

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Resort rolnictwa: trwają prace nad nowym projektem ustawy ws. KRUS

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

KRUS: ogłoszono nowe kwoty przychodu zawieszające wypłatę emerytury i renty

Czytaj więcej >