Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Klamka zapadła. Rząd określił szesnaście nieuczciwych praktyk w handlu
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:42

Klamka zapadła. Rząd określił szesnaście nieuczciwych praktyk w handlu

rząd
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Rząd w ostatnim czasie uchwalił kilka ustaw związanych z sektorem rolnym. W piątek 30 lipca 2021 roku Rada Ministrów zdecydowała o przyjęciu projektu ustawy związanej z walką przeciw nieuczciwym praktykom w handlu produktami rolno-spożywczymi.

Aby przeciwdziałać nieuczciwej przewadze kontraktowej, której ofiarami padają rolnicy, rząd zdefiniował szesnaście działań, za które będą nakładane sankcje. W wyniku zmiany przepisów prawa i sytuacja ekonomiczna rolników ma być chroniona w lepszy sposób.

Szesnaście praktyk i nieuczciwe wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Nieuczciwe praktyki ze strony pośredników w handlu produktami rolno-spożywczymi to prawdziwa zmora producentów żywności. Po wielu apelach rolników, politycy zdecydowali się na podjęcie kroków w tej sprawie.

Jak poinformowano na oficjalnej stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przyjęto projekt ustawy, w której określono szesnaście praktyk typowych dla nieuczciwego wykorzystywania przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolno-spożywczymi.

Zdefiniowane nieuczciwe praktyki zostały podzielone na dwie grupy. Pierwsza z nich dotyczy zachowań, które w obrocie produktami rolno-spożywczymi są zakazane w sposób kategoryczny:

>

Pozostałe sześć praktyk ma natomiast charakter warunkowy:

>

Dalsze szczegóły sprawy

Jak możemy przeczytać w komunikacie na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, będzie istnieć możliwość dobrowolnego poddania się karze finansowej w sytuacji prowadzenia nieuczciwych praktyk handlowych. Winny podmiot zapłaci wtedy 50% kary w porównaniu do kwoty, którą byłby winien, gdyby nie poddał się grzywnie w sposób dobrowolny.

Warto dodać, że w projekcie ustawy zmianie uległy definicje produktów rolno-spożywczych - chodzi dokładnie o żywe zwierzęta, nasiona i owoce oleiste, a także pasze.

Kolejnym punktem, który ulegnie zmianie, jest definicja nabywcy - jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, ma być to przedsiębiorca lub organ publiczny, który bezpośrednio lub pośrednio nabywa od dostawcy produkty rolne lub spożywcze.

Wspomniane nieuczciwe praktyki mają miejsce na etapie wszystkich ogniw łańcucha dostaw, a nowe przepisy mają ugruntować pozycję rolników na rynku. Według zapewnień polityków, ustawa ma zadbać o większą konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw i lepszy poziom życia osób mieszkających i pracujących na terenach wiejskich.

Wszystkie omawiane zmiany mają obowiązywać od 1 listopada 2021 roku.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] Źródło: gov.pl / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów