Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Finanse i Prawo > Jeden prosty trik jak uniknąć podwyżek w Nowym Ładzie. Zaskakujący pomysł
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Jeden prosty trik jak uniknąć podwyżek w Nowym Ładzie. Zaskakujący pomysł

krus zus
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wszystko przez ogromne różnice w składkach, które opłacają rolnicy oraz przedsiębiorcy niezwiązani z branżą rolną. Okazuje się jednak, że diabeł tkwi w szczegółach, a ominięcie dużych podatków nie zawsze jest prostą sprawą. 

Nowy Ład i nowe podatki dla części przedsiębiorców

Przedsiębiorcy, którzy zarabiają 20 tysięcy złotych brutto miesięcznie, będą musieli przywyknąć do nowej rzeczywistości, jaka nastanie po wprowadzeniu założeń Polskiego Ładu - okazuje się bowiem, że zwiększone stawki składkowe opróżnią kieszenie właścicieli firm o 14 tysięcy złotych rocznie.

W naturalny sposób osoby z tej grupy zaczęły szukać luk prawnych i wszelkich sposobów na to, by nie odczuwać negatywnych zmian, które szykuje dla nich rząd.

W ostatnim czasie zauważa się wysyp ofert sprzedaży niewielkich działek rolnych. To właśnie dzięki ich zakupie można - przynajmniej teoretycznie - rozpocząć swoją przygodę z KRUS. Rolnik, mający mniej niż 6 hektarów ziemi, w ogóle nie płaci składki zdrowotnej.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-13]

Jeśli rolnik posiada większe ziemie, za każdy kolejny pełny hektar przeliczeniowy gruntów płaci 1 złoty. Do poziomu 50 hektarów rolnik płaci całkowitą składkę w wysokości 143 złotych. Dla porównania - miesięczna składka ZUS dla jednoosobowej działalności gospodarczej wynosi 1457,49 złotych.

Diabeł tkwi w szczegółach

Mimo dostępności ziemi rolnej w ofertach sprzedaży, przy bliższym zapoznaniu się z przepisami prawnymi, przejście z ZUS do KRUS nie jest dla przedsiębiorców bułką z masłem.

Choć będąc ubezpieczonym w KRUS, można prowadzić działalność pozarolniczą, jest to możliwe dopiero po trzech latach obecności w KRUS wyłącznie jako rolnik. Dodatkowo osoby z systemu KRUS nie mogą pracować na etacie, a jedynie na umowie-zleceniu.

Ubezpieczony w KRUS, który jednocześnie zajmuje się prowadzeniem przedsiębiorstwa pozarolniczego, jest zobowiązany do płacenia podwójnej składki, tj. 286 złotych. W porównaniu do tzw. zwykłych składek, które są zobowiązani płacić właściciele firm, nawet zwiększona kwota jest tutaj niezwykle niska.

Kolejnym utrudnieniem jest limit podatku dochodowego związany z działalnością pozarolniczą, który wynosi 3540 złotych.

Czy zatem przejście do KRUS dla dobrze zarabiających przedsiębiorców jest realnym sposobem na ominięcie niewygodnych przepisów zawartych w Polskim Ładzie? Jak się okazuje, operacja taka nie należy wcale do najprostszych. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]**

Źródło: money.pl