Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Maszyny > Tysiące rolników mogą stracić ciągniki. Wszystko przez nielegalny proceder
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:37

Tysiące rolników mogą stracić ciągniki. Wszystko przez nielegalny proceder

rolnicy
unsplash.com / fot. Ernesto Velázquez

Chodzi dokładnie o traktory, które podczas pierwszego wprowadzenia do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej nie miały aktualnych świadectw homologacji, zgodności lub decyzji o dopuszczeniu jednostkowym i nie spełniały warunków technicznych unijnego rozporządzenia 167/2013. 

Zła wiadomość dla posiadaczy ciągników 

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała ostatnio informację, która z pewnością rzuci blady strach na rolników, którzy kupili ciągnik wyprodukowany od początku 2016 roku.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że wybór maszyny i jej zakup (często poprzedzony staraniami o kredyt) są dużymi wyzwaniami logistycznymi i finansowymi. Ciągnik jest bowiem niezbędnym narzędziem w każdym gospodarstwie, a każdy gospodarz życzy sobie, by sprzęt służył mu przez długie lata.

Niestety, nie wszyscy rolnicy inwestujący w nowe maszyny mają szczęście: część ciągników była swego czasu wprowadzona do sprzedaży nielegalnie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Sprawa dotyczy kilku tysięcy traktorów, podczas gdy ich właściciele często nie mają pojęcia o tym, że wydane na ich pojazdy homologacje są nieaktualne.

Co więcej, opisywane pojazdy nie spełniają wymogów unijnego rozporządzenia 167/2013 dotyczących nadzoru rynku maszyn rolniczych i leśnych w kwestii emisji spalin do atmosfery.

Co z poszkodowanymi rolnikami?

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała, że nowe, zarejestrowane maszyny wyprodukowane po 31 grudnia 2015 roku były sprzedawane z wadą prawną i z mocy prawa podlegają wycofaniu od użytkowników i wyrejestrowaniu.

Co to wszystko oznacza dla rolników, którzy posiadają w swoim gospodarstwie tego typu maszyny? Niestety nie będą mogli zatrzymać ciągnika - części z nich pozostanie za to kredyt do spłacenia.

Sprawa dotyczy kilku tysięcy osób w Polsce, toteż KRIR chce im zaoferować wsparcie poprzez zorganizowanie pomocy finansowej i prawnej. Na obecną chwilę brak jednak szczegółów w tej sprawie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]**

Źródło: KRIR, wpr.pl