RolnikInfo.pl
rolnicy

unsplash.com / fot. Ernesto Velázquez

Tysiące rolników mogą stracić ciągniki. Wszystko przez nielegalny proceder

26 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Krajowa Rada Izb Rolniczych ma niepokojące informacje dla części rolników: ci, którzy kupili nowe, zarejestrowane ciągniki wyprodukowane po 31 grudnia 2015 roku mogą podlegać wycofaniu od dotychczasowego posiadacza i jego wyrejestrowaniu.

Chodzi dokładnie o traktory, które podczas pierwszego wprowadzenia do obrotu na terenie krajów Unii Europejskiej nie miały aktualnych świadectw homologacji, zgodności lub decyzji o dopuszczeniu jednostkowym i nie spełniały warunków technicznych unijnego rozporządzenia 167/2013. 

Zła wiadomość dla posiadaczy ciągników 

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała ostatnio informację, która z pewnością rzuci blady strach na rolników, którzy kupili ciągnik wyprodukowany od początku 2016 roku.

Każdy doskonale zdaje sobie sprawę, że wybór maszyny i jej zakup (często poprzedzony staraniami o kredyt) są dużymi wyzwaniami logistycznymi i finansowymi. Ciągnik jest bowiem niezbędnym narzędziem w każdym gospodarstwie, a każdy gospodarz życzy sobie, by sprzęt służył mu przez długie lata.

Niestety, nie wszyscy rolnicy inwestujący w nowe maszyny mają szczęście: część ciągników była swego czasu wprowadzona do sprzedaży nielegalnie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-10]

Sprawa dotyczy kilku tysięcy traktorów, podczas gdy ich właściciele często nie mają pojęcia o tym, że wydane na ich pojazdy homologacje są nieaktualne.

Co więcej, opisywane pojazdy nie spełniają wymogów unijnego rozporządzenia 167/2013 dotyczących nadzoru rynku maszyn rolniczych i leśnych w kwestii emisji spalin do atmosfery.

Co z poszkodowanymi rolnikami?

Krajowa Rada Izb Rolniczych przekazała, że nowe, zarejestrowane maszyny wyprodukowane po 31 grudnia 2015 roku były sprzedawane z wadą prawną i z mocy prawa podlegają wycofaniu od użytkowników i wyrejestrowaniu.

Co to wszystko oznacza dla rolników, którzy posiadają w swoim gospodarstwie tego typu maszyny? Niestety nie będą mogli zatrzymać ciągnika - części z nich pozostanie za to kredyt do spłacenia.

Sprawa dotyczy kilku tysięcy osób w Polsce, toteż KRIR chce im zaoferować wsparcie poprzez zorganizowanie pomocy finansowej i prawnej. Na obecną chwilę brak jednak szczegółów w tej sprawie. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli c**hcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl**

Źródło: KRIR, wpr.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

rzepak

Maszyny

Tony rzepaku wysypały się na autostradę. Kierowca mógł zasłabnąć

Czytaj więcej >
ursus

Maszyny

Wojsko sprzedaje stare Ursusy. Podano ceny

Czytaj więcej >
ładowacz

Maszyny

Rolnik włożył dzieci do łyżki ładowacza. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor motocykl

Maszyny

Motocyklista wjechał w jadący traktor. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Optymistycznie na rynku nowych ciągników. Duży wzrost sprzedaży

Czytaj więcej >
traktor

Maszyny

Sportowe auto zderzyło się z ciągnikiem. Ucierpiało m.in. dziecko

Czytaj więcej >