Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Niż genueński nad Polską. To poważne zagrożenie, nie ignoruj ostrzeżeń
Piotr Szczurowski
Piotr Szczurowski 10.07.2025 07:53

Niż genueński nad Polską. To poważne zagrożenie, nie ignoruj ostrzeżeń

Burza
Photo by Eugene Triguba on Unsplash

Synoptycy ostrzegają przed skutkami niżu genueńskiego, który nadciąga nad Polskę. Zjawisko to może doprowadzić do lokalnych podtopień i poważnych strat w uprawach rolnych. Szczególnie zagrożone są południowe, wschodnie i centralne regiony kraju.

IMGW i RCB alarmują

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydały ostrzeżenia dla wielu regionów. Przewidywane są intensywne opady deszczu, burze z gradem i silne porywy wiatru. Prognozy mówią o sumach opadów sięgających nawet 140 mm w ciągu trzech dni, co może skutkować poważnymi konsekwencjami.

IMGW-PIB wydał ostrzeżenia o intensywnych opadach deszczu, które mogą prowadzić do lokalnych podtopień. Tak duże i gwałtowne opady mogą powodować szkody w uprawach - podkreślają eksperci.

Warunki atmosferyczne mogą również znacząco opóźnić żniwa i utrudnić wykonywanie prac polowych.

Posadź tę roślinę w ogrodzie, sąsiedzi zzielenieją z zazdrości. Jest przepiękna i świeci w ciemności Pojawił się późno, ale pustoszy plony. Tak pozbędziesz się tego szkodnika

Zagrożone zboża, rzepak i rośliny okopowe

W przypadku zbóż groźne są zarówno grad, jak i nawalne deszcze - mogą one powodować wyleganie roślin oraz utratę ziaren. Im bardziej zielone są jeszcze rośliny, tym większa jest ich podatność na wyleganie.

Gdy kłosy będą zbyt długo mokre, w dojrzałych łanach może pojawić się zjawisko porastania lub pogorszy się jakość ziarna - alarmują specjaliści.

Równie wrażliwy na opady jest rzepak ozimy. Szczególnie wrażliwe są dojrzałe łuszczyny w górnych partiach pędu.

Nawalne deszcze, zwłaszcza jeśli towarzyszy im grad, mogą powodować wymłócenie suchych już łuszczyn, które dojrzewają najwcześniej w górnych partiach pędu - czytamy w prognozach.

Warzywa i rośliny strączkowe też w niebezpieczeństwie

Deszcze mogą zaszkodzić także uprawom ziemniaków i buraków. W pierwszym przypadku może dojść do rozmycia redlin, co wpływa negatywnie na wzrost bulw. W przypadku buraków cukrowych skutki opadów są równie niekorzystne. Zalanie oraz zagęszczenie gleby wpływa na utratę intensywności barwy liści, co wynika z pogorszenia warunków powietrznych w glebie oraz utrudnionego pobierania składników pokarmowych.

Groch z kolei narażony jest na wyleganie, a grad może uszkodzić delikatne strąki. Kukurydza, choć ma wysokie zapotrzebowanie na wodę, również może ucierpieć, jeśli zalanie będzie długotrwałe. W takim przypadku nawet plonowanie może zostać zaburzone.

Choroby i opóźnienia zbiorów

Wysoka wilgotność i ciągłe opady to także idealne warunki dla rozwoju chorób grzybowych. Silne opady mogą opóźnić żniwa, a wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi chorób grzybowych. Przez to złote łany zbóż mogą ciemnieć, a dodatkowo istnieje ryzyko wystąpienia fuzariozy kłosów.

burza polska
Fot. welcomia/CanvaPro

Podobne zagrożenia dotyczą rzepaku, ziemniaków i buraków. Wysoka wilgotność sprzyja rozwojowi takich chorób jak zaraza ziemniaka czy chwościk buraka. Plantatorzy są zmuszeni do wykonywania kosztownych zabiegów ochronnych, by ratować swoje uprawy przed całkowitym zniszczeniem.