14 mln złotych rekompensaty trafi do rolników. Tylko te gospodarstwa dostaną pieniądze

Komisja Europejska wyraziła zgodę na przyznanie wsparcia finansowego rolnikom, których gospodarstwa poniosły straty w związku z problemami zdrowotnymi występującymi w sektorze drobiarskim. Pomoc będzie skierowana wyłącznie do wybranych beneficjentów spełniających konkretne kryteria.
Produkcja wstrzymana, jaja zniszczone
Straty poniesione przez wiele gospodarstw w związku z ptasią grypą były poważne i miały istotny wpływ na ich działalność. W odpowiedzi na zaistniałą sytuację Polska wdrożyła kompleksowe działania weterynaryjne i sanitarne, obejmujące zarówno środki prewencyjne, jak i kontrolne oraz monitoring sytuacji. Wprowadzono strefy ochronne i nadzoru, które objęły obszary zagrożone.
(Ptasia grypa - przyp. red.) doprowadziła do utraty produkcji jaj wylęgowych, jaj konsumpcyjnych, żywych zwierząt i mięsa drobiowego w gospodarstwach zlokalizowanych na obszarach objętych ograniczeniami w przemieszczaniu się, a także strat spowodowanych zniszczeniem i obniżeniem jakości jaj i mięsa - podsumowano w komunikacie KE.
Pomoc finansowa od KE po długich staraniach rolników
Decyzja o przyznaniu Polsce środków zapadła po formalnym wniosku złożonym przez nasz kraj.
Po pozytywnym głosowaniu państw członkowskich Komisja przekaże Polsce 14 mln euro na pomoc w rekompensowaniu strat rolnikom na obszarach dotkniętych ogniskami ptasiej grypy. Finansowane z rezerwy rolnej płatności muszą zostać dokonane na rzecz rolników do 28 lutego 2026 r. - poinformowali przedstawiciele Komisji Europejskiej.
Chodzi o pomoc dla gospodarstw, które od sierpnia 2021 r. do sierpnia 2023 r. znalazły się w strefach objętych restrykcjami w związku z wystąpieniem 193 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5. Choroba dotknęła kury, indyki, kaczki i gęsi, a w efekcie doszło do poważnych strat produkcyjnych. Już teraz wiadomo, że wsparcie nie będzie miało charakteru powszechnego.

Tylko wybrane gospodarstwa skorzystają z rekompensaty
Tylko gospodarstwa znajdujące się w tych regulowanych strefach i dotknięte środkami kontroli spowodowanymi przez 193 wspomniane ogniska będą uprawnione do otrzymania tego wsparcia. Aby uniknąć podwójnego finansowania z pieniędzy publicznych, poniesione straty nie powinny być rekompensowane przez pomoc państwa lub ubezpieczenie - wyjaśniają przedstawiciele Komisji.
Wysokość wsparcia została oszacowana na podstawie stawek rekompensaty za zwierzęta i jaja. Środki te pokryją połowę wydatków poniesionych wcześniej przez Polskę w ramach pomocy dla poszkodowanych producentów. Łącznie z unijnych funduszy zostanie wypłacone 14 059 607 euro.
Choć nie podano jeszcze dokładnych terminów wypłat, Komisja zaznacza, że środki muszą trafić do rolników najpóźniej do końca lutego 2026 roku. Po oficjalnym zatwierdzeniu pomocy przez Komisję Europejską, stosowne rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, a jego wejście w życie planowane jest na początek sierpnia.
Ucierpieli producenci drobiu i jaj
Rekompensaty obejmą gospodarstwa zajmujące się hodowlą kur niosek, indyków czy kaczek, których działalność została zakłócona przez działania kontrolne. Dotyczy to nie tylko utraty zwierząt, ale również całego łańcucha produkcyjnego, w tym przetwórstwa i sprzedaży.
Wcześniejsze zapowiedzi mówiły nawet o możliwym wsparciu w wysokości 133 mln zł, jednak ostateczna suma z funduszy unijnych wyniosła równowartość 14 mln euro. Władze unijne zapewniają, że środki te mają pomóc w odbudowie produkcji oraz utrzymaniu stabilności na rynku drobiarskim w Polsce.



































