Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region
Wścieklizna, która po latach ponownie pojawiła się w Polsce, nie ustępuje. Wedle informacji przekazanych przez głównego lekarza weterynarii, w ostatnich dniach potwierdzono 56. i 57. przypadek tej choroby u padłych lisów.
Wścieklizna daje o sobie znać szczególnie w województwie mazowieckim - również tam wystąpiły najnowsze potwierdzone przypadki tej choroby.
Wścieklizna nie ustępuje. Potwierdzono dwa kolejne przypadki
Wścieklizna jest wysoce zaraźliwą i niebezpieczną chorobą - nie dziwi zatem, że kolejne potwierdzone przypadki tej choroby budzą niemały niepokój polskich władz weterynaryjnych.
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez głównego lekarza weterynarii, na terenie Mazowsza potwierdzono 56. i 57. przypadek wścieklizny u padłych lisów od początku 2021 roku.
Badania pod kątem wścieklizny przeprowadził Państwowy Instytut Weterynaryjny - Państwowy Instytut Badawczy.
56. przypadek choroby u padłego lisa stwierdzono w miejscowości Kochów (gm. Maciejowice, pow. garwoliński). 57. przypadek odnotowano natomiast w miejscowości Rębków (gm. Garwolin, pow. garwoliński).
Środki bezpieczeństwa przeciwko wściekliźnie
Wścieklizna wśród dzikich zwierząt na terenie Polski przez pewien czas zdawała się być wspomnieniem - niestety, w ostatnim czasie zaczęły pojawiać się kolejne doniesienia na temat padłych zwierząt.
W 2021 roku przypadki wścieklizny odnotowano w województwie podkarpackim i - głównie - mazowieckim. Na Podkarpaciu stwierdzono chorobę u dwóch zwierząt - lisa i żbika. Na Mazowszu sytuacja jest dużo poważniejsza - w bieżącym roku potwierdzono 55 przypadków choroby wśród gatunków takich jak lis, jenot, pies, sarna i kot.
Przypominamy: właściciele są zobowiązani do szczepienia swoich psów przeciwko wściekliźnie, gdy zwierzę kończy trzeci miesiąc życia.
Polskie władze weterynaryjne zachęcają również właścicieli kotów do profilaktycznych szczepień przeciwko opisywanej chorobie.
Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:
Traktorzysta staranował przystanek. Sprawą zajęła się policja
W październiku rusza nabór wniosków o dopłaty do fotowoltaiki. Budżet programu to 200 mln zł
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
Źródło: agropolska.pl