Cavaliada trwa w najlepsze. Wielkie święto jeździectwa w Poznaniu
Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, które w 2021 roku odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11-14 lutego oraz 18-21 lutego.
Święto miłośników koni w Poznaniu
Podczas poznańskiej Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, powożeniu, WKKW i ujeżdżaniu. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej głównym celem CAVALIADY jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.
Kilkadziesiąt lat temu konie były często spotykane w gospodarstwach - pełniły niezwykle ważne funkcje i umożliwiały pracę na roli. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła - konie w zagrodzie zostały zastąpione końmi mechanicznymi pojazdów najnowszych generacji, a posiadanie konia kojarzy się często z luksusem.
Mimo to wiele osób na wsi nadal ma kuce lub konie - kryje się w tym wielka miłość do tych majestatycznych, urodziwych zwierząt. Wydarzenia takie jak Cavaliada przypominają, jak wielką rolę gra jeździectwo w Polsce. Co ciekawe, poza wspomnianymi dyscyplinami sportowymi podczas Cavaliady mają miejsce zawody dla dzieci na kucach zwane Cavaliada Future.
Więcej o Cavaliadzie
Na stronie internetowej Cavaliady możemy przeczytać:
CAVALIADA Tour to największy cykl halowych zawodów międzynarodowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Tour odbywa się w czterech miastach: w Poznaniu, w Lublinie, w Krakowie oraz w Warszawie.
Poza aspektem kulturowym, jaki odgrywa jeździectwo i miłość do koni w społeczeństwie, impreza ma także istotny walor sportowy, o czym piszą na swojej witrynie organizatorzy:
W trakcie CAVALIADA zawodnicy walczą o cenne punkty do Halowego Pucharu Polski, którego finały odbywają się tradycyjnie w Warszawie.
Poza samymi zawodami publiczność w latach poprzedzających pandemię koronawirusa mogła uczestniczyć w wielu pokazach i atrakcjach. Wśród nich były prezentacje koni arabskich, finałowe rozgrywki zaprzęgów koni huculskich o Kryształową Kulę, czy Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem.
Organizowane były również targi, podczas których właściciele koni mogli zakupić sprzęt i akcesoria jeździeckie, elementy wyposażenia stajni, pasze, wydawnictwa branżowe czy witaminy dla koni.
Obecnie całe wydarzenie odbywa się bez udziału publiczności na trybunach - mimo to możliwe jest wykupienie transmisji na stronie organizatora, dzięki czemu wszyscy chętni miłośnicy koni będą mogli brać udział w święcie jeździectwa w formie online.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Traktorzysta urządził kulig i uciekał przed policją. Teraz odpowie przed sądem
Gienek i Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" zwrócili się do fanów o pomoc
Zderzenie ciągnika z samochodem osobowym w Kujawsko-Pomorskim
Źródło: cavaliada.pl