RolnikInfo.pl
konie

unsplash.com / fot. Cristina Anne Costello

Cavaliada trwa w najlepsze. Wielkie święto jeździectwa w Poznaniu

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wiele osób, którym bliskie jest życie na wsi, ma w swoim sercu szczególną sympatię wobec wszystkiego, co związane z końmi. W grudniu ma miejsce specjalne wydarzenie dla wszystkich entuzjastów jeździectwa - Cavaliada Winter Tour.

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, które w 2021 roku odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11-14 lutego oraz 18-21 lutego. 

Święto miłośników koni w Poznaniu

Podczas poznańskiej Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, powożeniu, WKKW i ujeżdżaniu. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej głównym celem CAVALIADY jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Kilkadziesiąt lat temu konie były często spotykane w gospodarstwach - pełniły niezwykle ważne funkcje i umożliwiały pracę na roli. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła - konie w zagrodzie zostały zastąpione końmi mechanicznymi pojazdów najnowszych generacji, a posiadanie konia kojarzy się często z luksusem.

Mimo to wiele osób na wsi nadal ma kuce lub konie - kryje się w tym wielka miłość do tych majestatycznych, urodziwych zwierząt. Wydarzenia takie jak Cavaliada przypominają, jak wielką rolę gra jeździectwo w Polsce. Co ciekawe, poza wspomnianymi dyscyplinami sportowymi podczas Cavaliady mają miejsce zawody dla dzieci na kucach zwane Cavaliada Future.

Więcej o Cavaliadzie

Na stronie internetowej Cavaliady możemy przeczytać: 

CAVALIADA Tour to największy cykl halowych zawodów międzynarodowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Tour odbywa się w czterech miastach: w Poznaniu, w Lublinie, w Krakowie oraz w Warszawie.

Poza aspektem kulturowym, jaki odgrywa jeździectwo i miłość do koni w społeczeństwie, impreza ma także istotny walor sportowy, o czym piszą na swojej witrynie organizatorzy:

W trakcie CAVALIADA zawodnicy walczą o cenne punkty do Halowego Pucharu Polski, którego finały odbywają się tradycyjnie w Warszawie.

Poza samymi zawodami publiczność w latach poprzedzających pandemię koronawirusa mogła uczestniczyć w wielu pokazach i atrakcjach. Wśród nich były prezentacje koni arabskich, finałowe rozgrywki zaprzęgów koni huculskich o Kryształową Kulę, czy Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem.

Organizowane były również targi, podczas których właściciele koni mogli zakupić sprzęt i akcesoria jeździeckie, elementy wyposażenia stajni, pasze, wydawnictwa branżowe czy witaminy dla koni.

Obecnie całe wydarzenie odbywa się bez udziału publiczności na trybunach - mimo to możliwe jest wykupienie transmisji na stronie organizatora, dzięki czemu wszyscy chętni miłośnicy koni będą mogli brać udział w święcie jeździectwa w formie online. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cavaliada.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

świnie

Zwierzęta

Kierowca przewoził 70 świń. Pojazd zatrzymano do kontroli

Czytaj więcej >
myśliwy krowa

Zwierzęta

Myśliwy pomylił krowę ze zwierzyną łowną. Dramat rolnika

Czytaj więcej >
wścieklizna

Zwierzęta

Kolejne dwa przypadki wścieklizny. Choroba atakuje głównie jeden region

Czytaj więcej >
las grzybobranie

Zwierzęta

Nietypowe grzybobranie. W lesie znaleziono egzotyczne zwierzę

Czytaj więcej >
świnie

Zwierzęta

Niemcy: w oborze odkryto zmumifikowane świnie. Wszczęto śledztwo

Czytaj więcej >
pożar bydło

Zwierzęta

Nocny pożar w gospodarstwie. Zginęło 146 sztuk bydła

Czytaj więcej >