RolnikInfo.pl
konie

unsplash.com / fot. Cristina Anne Costello

Cavaliada trwa w najlepsze. Wielkie święto jeździectwa w Poznaniu

14 Lutego 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Wiele osób, którym bliskie jest życie na wsi, ma w swoim sercu szczególną sympatię wobec wszystkiego, co związane z końmi. W grudniu ma miejsce specjalne wydarzenie dla wszystkich entuzjastów jeździectwa - Cavaliada Winter Tour.

Cavaliada to międzynarodowe zawody jeździeckie, które w 2021 roku odbywają się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 11-14 lutego oraz 18-21 lutego. 

Święto miłośników koni w Poznaniu

Podczas poznańskiej Cavaliady rywalizują ze sobą zawodnicy w czterech konkurencjach: skokach przez przeszkody, powożeniu, WKKW i ujeżdżaniu. Jak podają organizatorzy na swojej stronie internetowej głównym celem CAVALIADY jest popularyzacja jeździectwa w Polsce przede wszystkim jako dyscypliny sportowej, ale również jako formy rekreacji i aktywnego spędzania czasu wolnego.

Kilkadziesiąt lat temu konie były często spotykane w gospodarstwach - pełniły niezwykle ważne funkcje i umożliwiały pracę na roli. Obecnie sytuacja znacznie się zmieniła - konie w zagrodzie zostały zastąpione końmi mechanicznymi pojazdów najnowszych generacji, a posiadanie konia kojarzy się często z luksusem.

Mimo to wiele osób na wsi nadal ma kuce lub konie - kryje się w tym wielka miłość do tych majestatycznych, urodziwych zwierząt. Wydarzenia takie jak Cavaliada przypominają, jak wielką rolę gra jeździectwo w Polsce. Co ciekawe, poza wspomnianymi dyscyplinami sportowymi podczas Cavaliady mają miejsce zawody dla dzieci na kucach zwane Cavaliada Future.

Więcej o Cavaliadzie

Na stronie internetowej Cavaliady możemy przeczytać: 

CAVALIADA Tour to największy cykl halowych zawodów międzynarodowych autoryzowany przez Międzynarodową Federację Jeździecką (FEI). Tour odbywa się w czterech miastach: w Poznaniu, w Lublinie, w Krakowie oraz w Warszawie.

Poza aspektem kulturowym, jaki odgrywa jeździectwo i miłość do koni w społeczeństwie, impreza ma także istotny walor sportowy, o czym piszą na swojej witrynie organizatorzy:

W trakcie CAVALIADA zawodnicy walczą o cenne punkty do Halowego Pucharu Polski, którego finały odbywają się tradycyjnie w Warszawie.

Poza samymi zawodami publiczność w latach poprzedzających pandemię koronawirusa mogła uczestniczyć w wielu pokazach i atrakcjach. Wśród nich były prezentacje koni arabskich, finałowe rozgrywki zaprzęgów koni huculskich o Kryształową Kulę, czy Ogólnopolski Czempionat Koni Ras Szlachetnych w Skokach Luzem.

Organizowane były również targi, podczas których właściciele koni mogli zakupić sprzęt i akcesoria jeździeckie, elementy wyposażenia stajni, pasze, wydawnictwa branżowe czy witaminy dla koni.

Obecnie całe wydarzenie odbywa się bez udziału publiczności na trybunach - mimo to możliwe jest wykupienie transmisji na stronie organizatora, dzięki czemu wszyscy chętni miłośnicy koni będą mogli brać udział w święcie jeździectwa w formie online. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: cavaliada.pl

Podobne artykuły

Stephen & Claire Farnsworth/Flickr (zdjęcie poglądowe)

Zwierzęta

Pod nieobecność gospodarza wszedł do chlewni. Miał pobrać krew, uśpił prosięta

Czytaj więcej >
ebaso/Pixabay

Zwierzęta

GIW: Kolejne przypadki wścieklizny u zwierząt dzikich

Czytaj więcej >
futrzarstwo

Zwierzęta

Internautka o futrzarstwie: "To żadne rolnictwo nie jest". Gorzka krytyka wobec rolników

Czytaj więcej >
Piotr Molecki/East News

Zwierzęta

Główny Lekarz Weterynarii zaapelował do hodowców norek

Czytaj więcej >
milesz/Pixabay

Zwierzęta

Zapadł wyrok w sprawie. Myśliwy został skazany za znęcanie się nad dzikiem

Czytaj więcej >
Otwarte Klatki/ Materiały Prasowe

Zwierzęta

Hodowca drobiu skazany. Zabił 2000 zwierząt ze szczególnym okrucieństwem

Czytaj więcej >