Koniec naboru 30.06. Rolnicy otrzymali już 100 mln zł
Termin składania wniosków o pomoc dla rolników dotkniętych stratami spowodowanymi agresją Rosji na Ukrainę dobiega końca 30 czerwca 2023 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) rozpoczęła już wypłatę dofinansowania. Jak dotąd na konta 10,7 tys. rolników trafiło łącznie 100 mln zł.
Rozszerzone kryteria i nowe możliwości wsparcia
W wyniku nowelizacji przepisów dotyczących pomocy dla rolników, oprócz producentów pszenicy i kukurydzy, o wsparcie w wyniku strat wywołanych agresją Rosji na Ukrainę mogą ubiegać się również producenci gryki. Termin składania wniosków został przedłużony do 30 czerwca 2023 roku, a objęta pomocą finansową jest większa powierzchnia upraw, sięgająca teraz 300 ha (wcześniej 50 ha).
Niezmieniony z kolei pozostaje okres sprzedaży ziarna, który obowiązuje od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia 2023 roku. Nabywcą ziarna może być podmiot uprawniony do obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż, włączając w to podmioty związane z produkcją zwierzęcą. Sprzedaż należy udokumentować fakturami VAT lub ich duplikatami.
Stawki pomocy różnią się w zależności od regionu
ARiMR ustaliła różne stawki pomocy dla producentów pszenicy, kukurydzy i gryki, w zależności od regionu, w którym prowadzona jest produkcja. Oto stawki określone przez ARiMR:
a. lubelskie, podkarpackie:
- pszenica: 1375 zł/ha
- kukurydza: 1750 zł/ha
- gryka: 875 zł/ha
b. małopolskie, świętokrzyskie, mazowieckie, podlaskie:
- pszenica: 1265 zł/ha
- kukurydza: 1610 zł/ha
- gryka: 805 zł/ha
c. pozostałe województwa:
- pszenica: 1100 zł/ha
- kukurydza: 1400 zł/ha
- gryka: 700 zł/ha
Duże zainteresowanie pomocą i pierwsze wypłaty dla rolników
Od momentu otwarcia naboru wniosków o dopłaty, ARiMR otrzymała ponad 60 tys. wniosków o pomoc, w wynku czego na konta 10,7 tys. rolników trafiło 100 mln zł. Najwięcej, bo aż 14,75 tys. wniosków, wpłynęło od rolników w województwie lubelskim.
Rolnicy mogą składać dokumenty o pomoc w biurach powiatowych ARiMR, korzystając z różnych dostępnych form, takich jak składanie osobiście w kancelarii, za pośrednictwem platformy ePUAP, przez usługę mObywatel na stronie gov.pl lub przesyłając dokumenty pocztą rejestrowaną.