Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Podlej tym sadzonki pomidora, a będą grube i zdrowe jak nigdy. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości
Julia Bogucka
Julia Bogucka 22.07.2025 11:33

Podlej tym sadzonki pomidora, a będą grube i zdrowe jak nigdy. Sąsiedzi zzielenieją z zazdrości

Pomidory uprawy
Fot. pixelshot/CanvaPro

Uprawa pomidorów jest niezwykle powszechna w Polsce, ale niekoniecznie łatwa, szczególnie dla początkujących ogrodników. To dlatego warto skorzystać z porad, które wesprą pierwsze kroki w produkcji własnych warzyw. Sadzonki pomidora uwielbiają ten napar, dzięki niemu wyrosną wielkie, a owoce będą przepyszne. Lepiej zapamiętać przepis.

Polacy uwielbiają te warzywa

Polacy od lat darzą warzywa dużą sympatią. Są podstawą codziennej diety, nie tylko ze względów zdrowotnych, ale i kulinarnych. Wśród najchętniej wybieranych królują ziemniaki, marchew, ogórki, cebula, kapusta. Ale szczególne miejsce na polskich stołach i w sercach zajmują pomidory.

Choć botanicznie pomidor to owoc, w kuchni traktujemy go jak warzywo. Jest nieodłącznym składnikiem sałatek, zup, sosów, kanapek czy przetworów. Lubią go niemal wszyscy — od dzieci po seniorów — i to nie tylko latem. Świeże pomidory pojawiają się w polskich domach przez cały rok, choć oczywiście najlepsze są te sezonowe, dojrzewające w słońcu.

warzywny ogród.jpg
Fot. firina/Getty Images/CanvaPro

Powodów, dla których Polacy uwielbiają pomidory, jest wiele. Po pierwsze chodzi o smak. Dojrzały pomidor jest soczysty, delikatnie słodkawy i lekko kwaskowaty, dzięki czemu pasuje do wielu potraw. Po drugie istotna jest jego wszechstronność. Można jeść go na surowo, gotować, smażyć, piec, suszyć, kisić, robić z niego przeciery i soki.

Trzecim kluczowym czynnikiem są wartości odżywcze. Pomidory to prawdziwa bomba witaminowa, zawierają m.in. witaminę C, K, A, kwas foliowy i potas. Najcenniejszym składnikiem jest jednak likopen, czyli silny przeciwutleniacz, który wspomaga serce, obniża ciśnienie i może chronić przed niektórymi nowotworami.

Uprawa pomidorów to jedno z najpopularniejszych zajęć ogrodników-amatorów w Polsce. Wymagają one jednak odpowiednich warunków — ciepła, dużo światła, regularnego podlewania i ochrony przed chorobami grzybowymi. Odpowiednio przygotowana uprawa przetrwa jednak wiele i wynagrodzi nam soczystymi owocami. Ten trik sprawi, że pomidory będą idealne.

Taka uprawa pomidorów przetrwa wszystko

Pomidory to jedne z najczęściej uprawianych roślin w polskich ogrodach, szklarniach i na balkonach. Ich smak, zwłaszcza prosto z krzaka, trudno porównać z tym, co oferują sklepy. Aby jednak cieszyć się obfitymi i zdrowymi zbiorami, trzeba znać kilka podstawowych zasad uprawy.

Zanim zabierzemy się za sadzenie, warto się zastanowić, gdzie będą rosły twoje pomidory. Od tego zależy wybór odmiany:

  • do gruntu — odporne odmiany, np. Malinowy Ożarowski, Jawor, Gruntowy Olbrzym;
  • do szklarni i tuneli foliowych — delikatniejsze, ale plenniejsze odmiany, np. Bawole Serce, Malinowy Kapturek, Cunero F1;
  • na balkon — karłowe pomidory typu Maskotka, Koralik lub Betalux.
pomidory balkon.jpg
Fot. Michel VIARD/Getty Images/CanvaPro

Większość ogrodników zaczyna od tzw. rozsady, czyli wstępnego wyhodowania sadzonek z nasion. Nasiona wysiewa się od połowy marca do początku kwietnia, najlepiej do małych pojemników z ziemią do warzyw. Te powinny stać w ciepłym (ok. 20-25 st. C) i jasnym miejscu. Gdy siewki wypuszczą 2-3 liście, przesadza się je do większych doniczek (tzw. pikowanie). Przed wysadzeniem do gruntu należy je zahartować, czyli stopniowo przyzwyczajać do warunków zewnętrznych, wystawiając je na kilka godzin dziennie na zewnątrz.

Do gruntu pomidory można wysadzać dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko przymrozków. Najlepiej rosną w słonecznym miejscu, osłoniętym od wiatru. Warzywa te wymagają regularnego podlewania, najlepiej rano lub wieczorem, bez moczenia liści. Gdy podlewa się je nieregularnie, mogą pękać albo cierpieć na suchą zgniliznę wierzchołków.

Zanim jednak dojdziemy do tego etapu, warto zadbać o pomidory na etapie sadzonek. Jest jeden prosty sposób, który zapewni im wyjątkową siłę, a rośliny będą owocowały jak szalone.

Zobacz: Ta roślina odstrasza kleszcze, znajdziesz ją za domem. Wielu Polaków wciąż nie ma pojęcia

Użyj tego, a pomidory będą idealne

Jak zostało wspomniane wcześniej, uprawa pomidorów w naszym klimacie wiąże się z koniecznością wcześniejszego przygotowania rozsady. To rośliny ciepłolubne, które źle znoszą niskie temperatury, dlatego wysiew nasion powinien odbywać się pod dachem. Aby sadzonki były silne i zdrowe, potrzebują one odpowiednich warunków — światła, ciepła, składników odżywczych i odrobiny ogrodniczego sprytu.

Choć liście laurowe kojarzą się głównie z kuchnią, ich zastosowanie w ogrodnictwie zyskuje coraz większą popularność. Powód jest prosty, to naturalna bomba witaminowo-mineralna. Zawierają m.in. potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez, cynk oraz witaminy A, C, E i z grupy B. Działają także przeciwgrzybiczo i przeciwbakteryjnie, wspierając odporność młodych roślin.

Aby przygotować wzmacniający napar:

  • wrzuć 4 liście laurowe do litra ciepłej wody (ok. 70 st. C),
  • przykryj naczynie i odstaw na 3-4 godziny,
  • gotowy napar można stosować do podlewania lub jako oprysk.

Regularne stosowanie tego naturalnego środka sprawia, że sadzonki pomidorów rozwijają grubsze łodygi, mocniejsze korzenie i są mniej podatne na choroby.

Siewki pomidorów mają ogromne zapotrzebowanie na światło. Aby rozwijały się prawidłowo, potrzebują 6-8 godzin bezpośredniego światła dziennie. Jeśli tego brakuje (np. przy pochmurnej pogodzie lub w zacienionym mieszkaniu), siewki stają się długie, wiotkie i blade.

Warto pamiętać, że pomidory to rośliny żarłoczne i już na etapie rozsady potrzebują składników odżywczych. Możesz używać specjalnych nawozów dla pomidorów lub wspomóc się domowymi metodami, jak wspomniany napar z liści laurowych. Tak przygotowana rozsada w przyszłym roku nie będzie mogła się nie udać.