Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Kosmiczne ceny ziemniaków. Polacy załamują ręce, tak źle jeszcze nie było
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 22.11.2023 17:23

Kosmiczne ceny ziemniaków. Polacy załamują ręce, tak źle jeszcze nie było

ziemniaki
unsplash.com

W wyniku szalejącej inflacji i kryzysu ekonomicznego Polacy muszą zmierzyć się z drastycznym podwyżkami cen ziemniaków, stanowiących kluczowy składnik wielu tradycyjnych potraw. Wiele wskazuje, że sytuacja na rynku tego popularnego warzywa może jeszcze się pogorszyć.

Znaczne wzrosty cen ziemniaków. Klienci niepocieszeni

Ostatnie miesiące przyniosły znaczne wyzwanie dla portfeli Polaków, zwłaszcza miłośników potraw opartych na ziemniakach. Statystyki wskazują, że przeciętny mieszkaniec kraju spożywa rocznie około 100 kilogramów tego warzywa. Niestety, to, co jeszcze niedawno kosztowało mniej niż 2 zł za kilogram, teraz w niektórych miejscach sięga już 4 zł, budząc zaniepokojenie konsumentów.

 

Źródła fluktuacji cen ziemniaków na polskim rynku

Jednym z głównych czynników wpływających na zwyżkę cen ziemniaków jest wzrost kosztów produkcji, związany między innymi z drożejącym paliwem do maszyn rolniczych oraz energią elektryczną. Dodatkowo niezbyt satysfakcjonujące zbiory w minionym sezonie sprawiły, że dostępność tego warzywa dla konsumentów jest ograniczona, podnosząc tym samym jego ceny. Zmniejszona popularność upraw ziemniaków wśród rolników, którzy skierowali się ku innym uprawom (np. zboże, kukurydza), także przyczyniła się do obecnej sytuacji.

 

Czy na rynku ziemniaków będzie nieco lepiej?

Mimo nadziei na poprawę sytuacji, prognozy nie są zbyt optymistyczne. Zdaniem ekspertów, ceny ziemniaków w Polsce mogą utrzymać się na wysokim poziomie, a nawet wzrosnąć w nadchodzącym roku. Trudne czasy dla miłośników tradycyjnych dań opartych na tym uniwersalnym warzywie wymagają elastyczności w planowaniu codziennych posiłków.
 

 

źródło: Business Insider

Tagi: Warzywa