RolnikInfo.pl
Krajowy Fundusz Odbudowy

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

PSL stawia trzy warunki dotyczące Krajowego Funduszu Odbudowy

15 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Plany rozdysponowania Krajowego Funduszu Odbudowy wywołują zażarte dyskusje nie tylko wśród przedstawicieli opcji politycznych, ale też między członkami różnych grup zawodowych. 15 marca br. PSL zamieściło wpis na Twitterze, w którym określa trzy warunki poparcia dla KFO.

Ludowcy wskazali tym samym na 30 tysięcy jako kwotę wolną od podatku, zaznaczyli, iż oczekują przeznaczenia 10% środków KFO na rolnictwo oraz ustanowienia jasnych kryteriów podziału wspólnie z samorządami.

Krajowy Fundusz Odbudowy i deklaracja PSL

PSL, partia, która od zawsze deklarowała ścisły związek z polską wsią, w najnowszym wpisie na Twitterze dała znak ku temu, że rolnictwu należą się większe pieniądze, niż pierwotnie przewiduje to Krajowy Fundusz Odbudowy.

Na Twitterze Ludowców możemy przeczytać: 

Chcemy debaty na temat Funduszu Odbudowy. Postawiliśmy trzy warunki naszego poparcia, czyli 30 tys. kwoty wolnej od podatku, 10% środków na rolnictwo i jasne kryteria podziału wspólnie z samorządami.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Co ciekawe, wedle relacji Dziennika Gazety Prawnej Polskie Stronnictwo Ludowe jeszcze pod koniec lutego (a dokładniej 26 lutego) deklarowało dwa warunki, pod którymi jego członkowie gotowi byli poprzeć Krajowy Fundusz Odbudowy.

Chodziło tym samym o powstanie instytucji (agencji wspólnej rządu i samorządu) gwarantującej sprawiedliwe wydatkowanie środków. Drugim warunkiem było podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. O rolnictwie mowy nie było. 

Zwrot akcji w PSL

Zapewne trudno będzie znaleźć na tę tezę jednoznaczne potwierdzenie, lecz wiele wskazuje na to, że liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważyli potrzebę zwiększenia kwoty na rolnictwo w Krajowym Funduszu Odbudowy wskutek protestów rolników, które ostatnio przetoczyły się przez Polskę.

Zgodnie z zapowiedziami rolnicy mają się zadowolić 1% z 57 miliardów euro z funduszy europejskich. By móc te pieniądze otrzymać, każdy kraj członkowski jest zobowiązany do opracowania Krajowego Planu Odbudowy. Z wizją 1% unijnych reparacji nie zgodził się lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.

Podczas konferencji prasowej w Warszawie rolnik określił plany rządu jako 1% hańby i zażądał 40% z Krajowego Funduszu Odbudowy na rzecz rolnictwa. We wpisie PSL proponowana kwota na odbudowę rolnictwa jest wyższa niż w pierwotnych założeniach, lecz niższa od propozycji Kołodziejczaka. 

Czy starania ruchów rolniczych i PSL dadzą oczekiwany przez rolników efekt? Na obecną chwilę bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy z tortu Krajowego Funduszu Odbudowy uda się rolnikom odkroić nieco więcej niż wspomniany 1%. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Twitter, gazetaprawna.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

strajk medyków agrounia

Wiadomości

Agrounia strajkuje z medykami. Policja znalazła niepokojący ładunek w busie

Czytaj więcej >
imgw pogoda

Wiadomości

Nadchodzi zmiana pogody. IMGW wydał alerty pierwszego stopnia

Czytaj więcej >
premier morawiecki

Wiadomości

Forum w Karpaczu: premier Morawiecki zdradził, z czego cieszą się rolnicy w Polsce

Czytaj więcej >
myśliwy

Wiadomości

Myśliwy, który postrzelił chłopca, stanął przed sądem. Złożył wyjaśnienia

Czytaj więcej >
agrounia

Wiadomości

Z Agrounią protestować będzie druga grupa zawodowa. Strajk rusza 11.09

Czytaj więcej >
polowania

Wiadomości

W części kraju tymczasowo zakazano polowań. Wszystko przez nowe rozporządzenie

Czytaj więcej >