PSL stawia trzy warunki dotyczące Krajowego Funduszu Odbudowy
Ludowcy wskazali tym samym na 30 tysięcy jako kwotę wolną od podatku, zaznaczyli, iż oczekują przeznaczenia 10% środków KFO na rolnictwo oraz ustanowienia jasnych kryteriów podziału wspólnie z samorządami.
Krajowy Fundusz Odbudowy i deklaracja PSL
PSL, partia, która od zawsze deklarowała ścisły związek z polską wsią, w najnowszym wpisie na Twitterze dała znak ku temu, że rolnictwu należą się większe pieniądze, niż pierwotnie przewiduje to Krajowy Fundusz Odbudowy.
Na Twitterze Ludowców możemy przeczytać:
Chcemy debaty na temat Funduszu Odbudowy. Postawiliśmy trzy warunki naszego poparcia, czyli 30 tys. kwoty wolnej od podatku, 10% środków na rolnictwo i jasne kryteria podziału wspólnie z samorządami.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-3]
Co ciekawe, wedle relacji Dziennika Gazety Prawnej Polskie Stronnictwo Ludowe jeszcze pod koniec lutego (a dokładniej 26 lutego) deklarowało dwa warunki, pod którymi jego członkowie gotowi byli poprzeć Krajowy Fundusz Odbudowy.
Chodziło tym samym o powstanie instytucji (agencji wspólnej rządu i samorządu) gwarantującej sprawiedliwe wydatkowanie środków. Drugim warunkiem było podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych. O rolnictwie mowy nie było.
Zwrot akcji w PSL
Zapewne trudno będzie znaleźć na tę tezę jednoznaczne potwierdzenie, lecz wiele wskazuje na to, że liderzy Polskiego Stronnictwa Ludowego zauważyli potrzebę zwiększenia kwoty na rolnictwo w Krajowym Funduszu Odbudowy wskutek protestów rolników, które ostatnio przetoczyły się przez Polskę.
Zgodnie z zapowiedziami rolnicy mają się zadowolić 1% z 57 miliardów euro z funduszy europejskich. By móc te pieniądze otrzymać, każdy kraj członkowski jest zobowiązany do opracowania Krajowego Planu Odbudowy. Z wizją 1% unijnych reparacji nie zgodził się lider Agrounii, Michał Kołodziejczak.
Podczas konferencji prasowej w Warszawie rolnik określił plany rządu jako 1% hańby i zażądał 40% z Krajowego Funduszu Odbudowy na rzecz rolnictwa. We wpisie PSL proponowana kwota na odbudowę rolnictwa jest wyższa niż w pierwotnych założeniach, lecz niższa od propozycji Kołodziejczaka.
Czy starania ruchów rolniczych i PSL dadzą oczekiwany przez rolników efekt? Na obecną chwilę bez odpowiedzi pozostaje pytanie, czy z tortu Krajowego Funduszu Odbudowy uda się rolnikom odkroić nieco więcej niż wspomniany 1%.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Źródło: Twitter, gazetaprawna.pl