Los pszczół i drzew zagrożony. Pszczelarze apelują do resortu klimatu i środowiska
Wśród gatunków drzew, które pszczelarze chcieliby pozostawić bez ingerencji człowieka, są m.in. lipy, akacje, klony i wierzby. Zarząd PZP wskazuje, że również drastyczne obcinanie koron drzew negatywnie wpływ na zbiory pyłku przez owady.
Polski Związek Pszczelarski z apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska
Jedno jest pewne: człowiek bez pszczół nie przetrwa więcej niż cztery lata. Cała praca rolników jest możliwa dzięki działalności tych niewielkich miododajnych owadów.
W obecnych czasach sytuacja pszczół jest bardzo utrudniona - głównie przez mnogość oprysków stosowanych na polach, a także zanik naturalnej bioróżnorodności. Do tego dochodzą nierzadkie sytuacje, w których pasieki padają ofiarami ekstremalnych warunków pogodowych czy działań wandali.
14 kwietnia 2021 roku Polski Związek Pszczelarski wystosował pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie z prowadzoną wycinką drzew w Polsce.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-6]
Zarząd wyraził zaniepokojenie faktem, że gatunki kluczowe z punktu widzenia zbioru pyłku będą masowo wycinane pod budowę i remonty dróg.
Kwestię wycinki drzew gatunków miododajnych PZP nazwał bulwersującą, zwłaszcza że w naszym klimacie aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Wniosek nasuwa się sam - w interesie człowieka jest dbać o dobrostan pszczół i chronić drzewa, z których pobierają pyłek.
Szczegóły pisma PZP
Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego wskazał, iż w momencie, gdy drzewa wycinane są na terenie państwowym, istnieje obowiązek tzw. rekompensaty nasadzeń. Problem w tym, że obowiązujące prawo nie nakłada takiego obowiązku na posiadaczy gruntów prywatnych.
Pszczelarze chcą, by lokalne samorządy mogły mieć uprawnienia do wydawania decyzji z obowiązkiem nasadzeń rekompensujących wycinki zarówno na terenach państwowych, jak i prywatnych.
PZP wyraził prośbę, by nasadzenia drzew powstawały również w pasach wzdłuż dróg, w konsultacji z Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.
Choć obecne czasy nie są dla pszczół łatwe, to należy dodać, że liczba pszczelarzy w Polsce systematycznie wzrasta. Niemały wpływ na tę sytuację mają dopłaty unijne, a także dobra koniunktura w sektorze produkcji miodu.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Po śladach pozostawionych w lesie doszli do złodzieja. Grozi mu do 5 lat więzienia
Strata w "Rolnicy. Podlasie". Zwierzęcy mieszkaniec Kundzicz zagryziony przez wilki
Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]
źródło: pzp.biz.pl, portalspozywczy.pl