pszczoła
unsplash.com / fot. Neil Harvey
Autor Magdalena Więckowska - 20 Kwietnia 2021

Los pszczół i drzew zagrożony. Pszczelarze apelują do resortu klimatu i środowiska

Polski Związek Pszczelarski wystosował 14 kwietnia 2021 roku pismo do ministra klimatu i środowiska Michała Kurtyki w związku z prowadzoną wycinką drzew miododajnych. Pszczelarze apelują o niewycinanie drzew kluczowych dla pracy pszczół.

Wśród gatunków drzew, które pszczelarze chcieliby pozostawić bez ingerencji człowieka, są m.in. lipy, akacje, klony i wierzby. Zarząd PZP wskazuje, że również drastyczne obcinanie koron drzew negatywnie wpływ na zbiory pyłku przez owady.

Polski Związek Pszczelarski z apelem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jedno jest pewne: człowiek bez pszczół nie przetrwa więcej niż cztery lata. Cała praca rolników jest możliwa dzięki działalności tych niewielkich miododajnych owadów.

W obecnych czasach sytuacja pszczół jest bardzo utrudniona - głównie przez mnogość oprysków stosowanych na polach, a także zanik naturalnej bioróżnorodności. Do tego dochodzą nierzadkie sytuacje, w których pasieki padają ofiarami ekstremalnych warunków pogodowych czy działań wandali.

14 kwietnia 2021 roku Polski Związek Pszczelarski wystosował pismo do Ministerstwa Klimatu i Środowiska w sprawie z prowadzoną wycinką drzew w Polsce.

Popełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościPopełnił trzy przestępstwa. Traktorzyście grozi do 5 lat pozbawienia wolnościCzytaj dalej

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

Zarząd wyraził zaniepokojenie faktem, że gatunki kluczowe z punktu widzenia zbioru pyłku będą masowo wycinane pod budowę i remonty dróg.

Kwestię wycinki drzew gatunków miododajnych PZP nazwał bulwersującą, zwłaszcza że w naszym klimacie aż 80% roślin to gatunki owadopylne. Wniosek nasuwa się sam - w interesie człowieka jest dbać o dobrostan pszczół i chronić drzewa, z których pobierają pyłek.

Szczegóły pisma PZP

Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego wskazał, iż w momencie, gdy drzewa wycinane są na terenie państwowym, istnieje obowiązek tzw. rekompensaty nasadzeń. Problem w tym, że obowiązujące prawo nie nakłada takiego obowiązku na posiadaczy gruntów prywatnych.

Pszczelarze chcą, by lokalne samorządy mogły mieć uprawnienia do wydawania decyzji z obowiązkiem nasadzeń rekompensujących wycinki zarówno na terenach państwowych, jak i prywatnych.

PZP wyraził prośbę, by nasadzenia drzew powstawały również w pasach wzdłuż dróg, w konsultacji z Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Choć obecne czasy nie są dla pszczół łatwe, to należy dodać, że liczba pszczelarzy w Polsce systematycznie wzrasta. Niemały wpływ na tę sytuację mają dopłaty unijne, a także dobra koniunktura w sektorze produkcji miodu.

pzp

pzp

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: pzp.biz.pl, portalspozywczy.pl

Następny artykuł