RolnikInfo.pl
Nadleśnictwo las

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie / Facebook (Straż Leśna Nadleśnictwo Bartoszyce)

Martwe zwierzęta hodowlane znalezione w lesie. Sprawca nadal poszukiwany

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Leśnicy są przyzwyczajeni do częstego znajdowania odpadów na terenie nadzorowanych przez siebie lasów. Zazwyczaj są to opony, gruz, czy części od maszyn. Tym razem makabryczny widok, który zastali leśnicy z Nadleśnictwa Bartoszyce, może się śnić po nocach: nieznany sprawca pozostawił gnijące ciała zwierząt hodowlanych w utworzonym przez bobry rozlewisku.

Osoba, która dopuściła się tak niegodziwego czynu, jest cały czas poszukiwana. Jeśli winny zostanie zlokalizowany, będzie musiał pokryć koszty utylizacji martwych zwierząt z olchowego lasu. 

Nieznany sprawca porzucił ciała zwierząt hodowlanych w lesie

Informacja o całym zajściu pojawiła się 11 maja 2021 roku na facebookowym profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie. Jak możemy przeczytać w komunikacie, na terenie Nadleśnictwa Bartoszyce (woj. warmińsko-mazurskie) nieznany sprawca porzucił ciała martwych zwierząt hodowlanych.

W olchowym lesie pracownicy Nadleśnictwa znaleźli rozkładające się szczątki zwierząt - szacuje się, że jest to przynajmniej sześć sztuk bydła. Ze względu na ciepłą pogodę, a także na fakt, że padlina znajduje się na mokradłach, procesy gnilne zachodzą szybko.

Ma to negatywny wpływ na lokalny ekosystem; kwestia stanowi również duże wyzwanie dla leśników, którzy muszą wywieźć ciała martwych zwierząt z rozlewiska, na którym urzędują bobry.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Kolejne szczątki krów znaleziono w okolicy, na prywatnym polu. Czy za obydwoma "niespodziankami" stoi ten sam sprawca? Niestety na obecną chwilę pytanie to pozostaje bez odpowiedzi.

Kto zapłaci? 

Problematyczna staje się kwestia pozbycia się szczątków zwierząt - również ze względów finansowych. Za oczyszczenie terenu zapłacić będą musiały Lasy Państwowe. Jeśli jednak policji uda się ustalić, kto stoi za pozostawianiem ciał krów w lesie, sprawca będzie z pewnością zobowiązany do pokrycia kosztów utylizacji padliny.

W komunikacie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie czytamy, iż tego typu znaleziska nie są nowością w okolicy. Dwa lata temu w Nadleśnictwie Kudypy porzucono aż 15 tysięcy zgniłych jaj. Sprawcy nie udało się ustalić.

Jeszcze przed kilkoma dniami redakcja Rolnik Info informowała o mężczyźnie, który - dzięki zamontowanej fotopułapce - został pociągnięty do odpowiedzialności za porzucanie worków śmieci w lesie na terenie Nadleśnictwa Kolbudy. Więcej informacji na ten temat znajduje się w tekście zatytułowanym Bulwersujące zachowanie w lesie. Kary za śmiecenie nie odstraszają.

Wiele mówi się o tym, że kary za śmiecenie w lasach są zbyt małe, aby rzeczywiście odstraszyć sprawców. Leśnicy gorzko żartują, że katalog rodzajów śmieci robi się coraz bardziej urozmaicony. Pomimo ich apeli problem nie ustaje. 

Za porzucanie odpadów na terenie lasu grozi obecnie kara grzywy w wysokości 500 złotych. Skarb Państwa na oczyszczanie terenów leśnych wydaje rocznie średnio 20 milionów złotych.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie / Facebook (Straż Leśna Nadleśnictwo Bartoszyce)

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >