RolnikInfo.pl
senat

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Senatorowie przyjęli uchwałę ws. rolniczej "Solidarności"

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W środę 12 maja 2021 roku Senat podjął uchwałę dotyczącą NSZZ RI "Solidarność". Tego samego dnia czterdzieści lat temu powstała pierwsza po wojnie chłopska organizacja związkowa. Senatorowie wyrazili głęboki szacunek dla osób, które związały swoje życie z rolniczą "Solidarnością".

Nie każdy pamięta, że NSZZ RI "Solidarność" została zdelegalizowana w czasie stanu wojennego, a jej działacze byli represjonowani przez władze komunistyczne. 

Senat o 40. rocznicy powstania NSZZ RI "Solidarność"

Nie trzeba wyjaśniać, jak wielki udział w kształtowaniu demokracji miały związki zawodowe, które kształtowały się w Polsce przed rokiem 1989. Również NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" miała tutaj ogromną rolę.

Senatorowie chcieli podkreślić rangę rolników, którym po wielu latach starań udało się utworzyć chłopską organizację związkową i zarejestrować 12 maja 1981 roku. Warto zaznaczyć, że opisywany ruch miał charakter niezależny od ówczesnej władzy komunistycznej.

Ze względu na swoje działania założyciele i członkowie NSZZ RI "Solidarność" niejednokrotnie narażali się na represje. Wiele osób związanych z organizacją było prześladowanych, a później - w stanie wojennym - internowanych. Co więcej, władze komunistyczne dręczyły nie tylko samych rolników, ale i ich całe rodziny.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Mimo to członkowie rolniczej "Solidarności" nie tracili zimnej krwi - m.in. dzięki ich pracy możliwy był kolportaż podziemnej prasy związkowej, a także dystrybucja żywności dla strajkujących robotników w kopalniach, stoczniach i innych zakładach pracy.

Dalsze szczegóły sprawy

Senator Zdzisław Pupa przypomniał podczas obrad Senatu, iż ruch chłopski rolników indywidualnych powstał wskutek porozumień ustrzycko-rzeszowskich, bydgoskich, a także dzięki pomocy prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Jak można przeczytać w stenogramie obrad Senatu, uchwałę poparło 81 senatorów - nie było ani jednego polityka, który był jej przeciwny, bądź wstrzymał się od głosu.

We fragmencie ustawy, która została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, czytamy m.in. następujące słowa: 

Aktualnie przewodniczącą NSZZ Rolników Indywidualnych jest Teresa Hałas, która jednocześnie jest posłanką na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Uchwała, mająca na celu upamiętnienie czterdziestej rocznicy narodzin tej wyjątkowej organizacji, powstała z inicjatywy senatorów. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: senat.gov.pl

Podobne artykuły

ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Wiadomości

Oszustwo "na cebulę". Mężczyźnie grozi do 8 lat więzienia

Czytaj więcej >
Zbiórka dla pogorzelców z Nowej Białej/Zrzutka.pl

Wiadomości

Wieś stanęła w płomieniach. Pomoc dla pogorzelców z Nowej Białej

Czytaj więcej >
premier

Wiadomości

Premier o rolnictwie podczas konferencji w Balicach: "Jest oczkiem w głowie"

Czytaj więcej >
sylwia spurek

Wiadomości

Europosłanka nie chce, by zwierzęta postrzegano jako jedzenie. Internauci odpowiedzieli

Czytaj więcej >
bijatyka

Wiadomości

Bijatyka byłego radnego PiS i handlarza na targu [WIDEO]

Czytaj więcej >
pogoda

Wiadomości

Pogodowy kataklizm na południu kraju. Strażacy ostrzegają przed niebezpieczeństwem

Czytaj więcej >