RolnikInfo.pl
senat

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Senatorowie przyjęli uchwałę ws. rolniczej "Solidarności"

13 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W środę 12 maja 2021 roku Senat podjął uchwałę dotyczącą NSZZ RI "Solidarność". Tego samego dnia czterdzieści lat temu powstała pierwsza po wojnie chłopska organizacja związkowa. Senatorowie wyrazili głęboki szacunek dla osób, które związały swoje życie z rolniczą "Solidarnością".

Nie każdy pamięta, że NSZZ RI "Solidarność" została zdelegalizowana w czasie stanu wojennego, a jej działacze byli represjonowani przez władze komunistyczne. 

Senat o 40. rocznicy powstania NSZZ RI "Solidarność"

Nie trzeba wyjaśniać, jak wielki udział w kształtowaniu demokracji miały związki zawodowe, które kształtowały się w Polsce przed rokiem 1989. Również NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" miała tutaj ogromną rolę.

Senatorowie chcieli podkreślić rangę rolników, którym po wielu latach starań udało się utworzyć chłopską organizację związkową i zarejestrować 12 maja 1981 roku. Warto zaznaczyć, że opisywany ruch miał charakter niezależny od ówczesnej władzy komunistycznej.

Ze względu na swoje działania założyciele i członkowie NSZZ RI "Solidarność" niejednokrotnie narażali się na represje. Wiele osób związanych z organizacją było prześladowanych, a później - w stanie wojennym - internowanych. Co więcej, władze komunistyczne dręczyły nie tylko samych rolników, ale i ich całe rodziny.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Mimo to członkowie rolniczej "Solidarności" nie tracili zimnej krwi - m.in. dzięki ich pracy możliwy był kolportaż podziemnej prasy związkowej, a także dystrybucja żywności dla strajkujących robotników w kopalniach, stoczniach i innych zakładach pracy.

Dalsze szczegóły sprawy

Senator Zdzisław Pupa przypomniał podczas obrad Senatu, iż ruch chłopski rolników indywidualnych powstał wskutek porozumień ustrzycko-rzeszowskich, bydgoskich, a także dzięki pomocy prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Jak można przeczytać w stenogramie obrad Senatu, uchwałę poparło 81 senatorów - nie było ani jednego polityka, który był jej przeciwny, bądź wstrzymał się od głosu.

We fragmencie ustawy, która została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, czytamy m.in. następujące słowa: 

Aktualnie przewodniczącą NSZZ Rolników Indywidualnych jest Teresa Hałas, która jednocześnie jest posłanką na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Uchwała, mająca na celu upamiętnienie czterdziestej rocznicy narodzin tej wyjątkowej organizacji, powstała z inicjatywy senatorów. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: senat.gov.pl

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >