Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Senatorowie przyjęli uchwałę ws. rolniczej "Solidarności"
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 13.05.2021 02:00

Senatorowie przyjęli uchwałę ws. rolniczej "Solidarności"

senat
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER (zdj. ilustracyjne)

Nie każdy pamięta, że NSZZ RI "Solidarność" została zdelegalizowana w czasie stanu wojennego, a jej działacze byli represjonowani przez władze komunistyczne. 

Senat o 40. rocznicy powstania NSZZ RI "Solidarność"

Nie trzeba wyjaśniać, jak wielki udział w kształtowaniu demokracji miały związki zawodowe, które kształtowały się w Polsce przed rokiem 1989. Również NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" miała tutaj ogromną rolę.

Senatorowie chcieli podkreślić rangę rolników, którym po wielu latach starań udało się utworzyć chłopską organizację związkową i zarejestrować 12 maja 1981 roku. Warto zaznaczyć, że opisywany ruch miał charakter niezależny od ówczesnej władzy komunistycznej.

Ze względu na swoje działania założyciele i członkowie NSZZ RI "Solidarność" niejednokrotnie narażali się na represje. Wiele osób związanych z organizacją było prześladowanych, a później - w stanie wojennym - internowanych. Co więcej, władze komunistyczne dręczyły nie tylko samych rolników, ale i ich całe rodziny.

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-6]

Mimo to członkowie rolniczej "Solidarności" nie tracili zimnej krwi - m.in. dzięki ich pracy możliwy był kolportaż podziemnej prasy związkowej, a także dystrybucja żywności dla strajkujących robotników w kopalniach, stoczniach i innych zakładach pracy.

Dalsze szczegóły sprawy

Senator Zdzisław Pupa przypomniał podczas obrad Senatu, iż ruch chłopski rolników indywidualnych powstał wskutek porozumień ustrzycko-rzeszowskich, bydgoskich, a także dzięki pomocy prymasa Stefana Wyszyńskiego i arcybiskupa Ignacego Tokarczuka.

Jak można przeczytać w stenogramie obrad Senatu, uchwałę poparło 81 senatorów - nie było ani jednego polityka, który był jej przeciwny, bądź wstrzymał się od głosu.

We fragmencie ustawy, która została ogłoszona w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, czytamy m.in. następujące słowa: 

Aktualnie przewodniczącą NSZZ Rolników Indywidualnych jest Teresa Hałas, która jednocześnie jest posłanką na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Uchwała, mająca na celu upamiętnienie czterdziestej rocznicy narodzin tej wyjątkowej organizacji, powstała z inicjatywy senatorów. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: senat.gov.pl