RolnikInfo.pl

JOSE CASTANARES/AFP/East News

Meksyk: ziemia na polu rolników nagle się zapadła. Tajemnicze zjawisko

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Do tajemniczego i przerażającego zdarzenia doszło w meksykańskiej miejscowości Santa Maria Zacatepec w regionie Puebla. W pewnym momencie ziemia na polu rolników zapadła się, tworząc ogromny lej wypełniony wodą.

Dziura na polu rolników ma średnicę około 70 metrów, a jej głębokość szacuje się na 17 metrów. Co gorsza, krater cały czas się powiększa, niebezpiecznie zbliżając się do domu właścicieli pola.

Meksyk: zapadająca się ziemia na polu rolników

Chyba żaden rolnik nie myśli na co dzień o tym, że ziemia na jego polu może w pewnym momencie po prostu się zapaść, odsłaniając ogromny zbiornik wodny.

Dramatyczna sytuacja, z którą mierzą się właściciele gruntu - Magdalena and Heriberto Sánchez - pojawiła się nagle. Co gorsza - brakuje jakichkolwiek możliwości, by zatrzymać powiększanie się ogromnej dziury w ziemi.

Jak przekazuje portal news.yahoo.com, początkowo otwór w ziemi nie był tak ogromny - liczył "zaledwie" pięć metrów średnicy. Właściciele domostwa stwierdzili w rozmowie z dziennikarzami, że kilka dni temu usłyszeli głośny huk na polu. Dopiero chwilę później zorientowali się, że źródłem dźwięku była zapadająca się ziemia.

Dziura staje się z dnia na dzień coraz większa - istnieją podejrzenia, że jest ona rodzajem leju krasowego. Tego typu zjawiska geologiczne powstają poprzez stopniowe wypłukiwanie podłoża pod powierzchnią ziemi.

Inna grupa - ekolodzy - wskazują, że za zapadnięciem się ziemi na polu rolników stoi działalność znajdującej się w pobliżu fabryki.

Dramatyczny los rolników

Jak można zobaczyć na fotografiach, które obiegły już cały świat, ogromny lej stopniowo i nieubłaganie zbliża się do domu właścicieli pola. Władze regionu rozkładają ręce, gdyż nie mają pojęcia, jakie kroki można by było przedsięwziąć w celu uratowania nieruchomości rolników.

Dziennikarzom agencji AFP właściciel gruntu Heriberto Sánchez powiedział:

- Nie mamy nic. Nie jesteśmy stąd. Nie mamy krewnych. Jesteśmy sami.

Obszar wokół ogromnej dziury został zabezpieczony przez lokalne władze. Mieszkańcy z okolicy tłumnie przychodzą na miejsce, by na własne oczy zobaczyć nietypowe zjawisko.

Ostateczne przyczyny zapadnięcia się ziemi w Meksyku nie są jeszcze znane - specjaliści prowadzą w tym celu intensywne badania.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: news.yahoo.com, wideo.wp.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Wiadomości

Podpalacz słomy ujęty przez policjantów. Oniemieli, gdy wydało się, kim jest
Czytaj więcej >

Wiadomości

Minister Grzegorz Puda skomentował strajki rolników. Odniósł się do postulatów Agrounii
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik nie chciał oddać swojej ziemi pod gazociąg. Zatrzymała go policja
Czytaj więcej >

Wiadomości

Ogromne straty rolników z gminy Stupsk. Od jesieni ubiegłego roku zalewane są ich łąki i grunty orne
Czytaj więcej >

Wiadomości

Rolnik oskarżony o spowodowanie lokalnej katastrofy ekologicznej. Grozi mu do 8 lat więzienia
Czytaj więcej >

Wiadomości

IMGW wydało ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Alerty obowiązują w 6 województwach
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]