RolnikInfo.pl
pogoda

unsplash.com / fot. Maryna Nikolaieva

Nadchodzą afrykańskie upały? Prognozy pogody wskazują na jedno

10 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Choć tegoroczna wiosna w dużej mierze rozczarowała sadowników i rolników ze względu na rekordowo niskie temperatury i inne nieprzewidziane zjawiska atmosferyczne, to prognozy pogody na najbliższe dni pokazują, że lato nadchodzi wielkimi krokami. Po lekkim ochłodzeniu, za kilka dni w wielu regionach w Polsce temperatury będą wskazywały nawet 25 stopni Celsjusza.

Weekend (12-13.06) i początek tygodnia nadal miną pod znakiem ciepłej wiosny. Na pogodowe zmiany trzeba będzie przygotować się od środy (16.06), choć trzeba przyznać szczerze - na afrykańskie upały trzeba będzie jeszcze nieco poczekać.

Czy do Polski nadchodzą upały?

Rolnicy doskonale zdają sobie sprawę, że kwestie pogody to rosyjska ruletka - niestety tegoroczna wiosna nie sprzyjała plantatorom we wszystkich regionach Polski.

Wedle aktualnych prognoz dostępnych m.in. na portalu ventusky.com, rolnicy mogą odetchnąć z ulgą - nie zapowiada się bowiem, by pola miały być zniszczone przez opady gradu.

W piątek (11.06) będziemy mogli liczyć na stosunkowo wysokie temperatury - od 23 stopni Celsjusza na zachodzie kraju, 21 stopni w centrum, do 18 stopni w południowych częściach Polski. Opady deszczu są tego dnia mało prawdopodobne, choć nad częścią województw obecne będą chmury.

kot

Wiejski kot przyniósł chronionego ptaka w zębach. "Miejsce kota jest w domu"

CZYTAJ DALEJ

Jak będzie przedstawiała się weekendowa aura? Według danych na portalu ventusky.com temperatura nieco spadnie - w całej Polsce termometry wskażą od 15 do 19 kresek powyżej zera.

Nowy tydzień i nowe zjawiska pogodowe

Poniedziałek (14.06) będzie synoptycznym przedłużeniem weekendu - nie będzie to z pewnością czas wielkich upałów. Na mapach zauważalna jednak będzie fala ciepła nadchodząca od strony Europy zachodniej.

We wtorek (15.06) termometry wskażą 22 stopnie Celsjusza w województwie lubuskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Do tego pojawią się deszcze w Sudetach i północnej części kraju.

W środę (16.06) w zachodniej Polsce na termometrach zobaczymy wartości bliskie 25-26 stopni Celsjusza. Cieplej również na wschodzie - około 21 kresek powyżej zera. Tego dnia przelotne opady pojawią się tylko na terenie województwa warmińsko-mazurskiego i podlaskiego.

W czwartek (17.06) fala ciepła za zachodu przesunie się nad województwo pomorskie, kujawsko-pomorskie, wschodnią część Wielkopolski i Małopolskę - termometry wskażą około 25 stopni Celsjusza. Na zachodniej granicy Polski pojawią się natomiast opady deszczu i burze.

W piątek i sobotę (18-19.06) ciepły front atmosferyczny odpowiedzialny za falę wyższych temperatur zacznie opuszczać teren naszego kraju - wartości znowu będą oscylowały w granicach od 16 do 23 stopni Celsjusza. Warto dodać, że pod koniec tygodnia pojawi się również więcej deszczu - najpierw na zachodzie, później na wschodzie Polski.

Można zatem powiedzieć, że - póki co - na upały w Polsce trzeba będzie jeszcze nieco poczekać. Warto zauważyć, że rolnicy na obecną chwilę nie muszą obawiać się suszy - nad Polską pojawiają się systematycznie opady deszczu, które zasilają zasoby wód w głębokich warstwach ziemi.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:


Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

źródło: ventusky.com

Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wykopki ziemniaki

Uprawy

Nadchodzą wykopki. Informacje z rynku ziemniaków nie są optymistyczne

Czytaj więcej >
niemcy

Uprawy

Słabe zbiory plonów w Niemczech. Wszystko przez fatalną pogodę

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Dwóch mężczyzn aresztowanych. W lesie uprawiali konopie indyjskie

Czytaj więcej >
glifosat

Uprawy

Glifosat w gryce i zbożach. Nadchodzą dodatkowe kontrole

Czytaj więcej >
pogoda

Uprawy

Niekorzystne prognozy pogody dla rolników. Czy uda się skosić zboże?

Czytaj więcej >
sad

Uprawy

W nocy z sadu zniknęło 600 drzew. Policja szuka sprawców

Czytaj więcej >