Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Izrael: całkowity zakaz handlu futrami. Polska będzie kolejna?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:39

Izrael: całkowity zakaz handlu futrami. Polska będzie kolejna?

izrael
unsplash.com / fot. Charisse Kenion

Izrael stał się pierwszym krajem na świecie, który wprowadził całkowity zakaz handlu naturalnymi futrami w branży modowej. Wedle informacji przekazanych przez izraelskie ministerstwo środowiska, nowe przepisy prawne wejdą w życie za sześć miesięcy.

Warto dodać, że w Izraelu zakaz hodowli zwierząt na futra obowiązuje już od 1976 roku.

Izrael zakazuje handlu futrami naturalnymi

W ostatnim czasie dyskusja na temat branży futrzarskiej zyskuje na sile - zwolennicy hodowli zwierząt na futra wskazują na aspekty ekonomiczne tej gałęzi gospodarki, przeciwnicy - podkreślają bezsensowność cierpienia zwierząt na potrzeby mody.

W środę 9 czerwca 2021 roku cały świat obiegła przełomowa informacja: izraelskie ministerstwo środowiska przekazało, iż za sześć miesięcy wejdą w życie zapisy prawne zakazujące handlu futrami naturalnymi w branży modowej.

Mieszkańcy Izraela mieli całkiem sporo czasu na oswojenie się ze zmieniającą się rzeczywistością w kwestii stopniowego odchodzenia od futer - zakaz hodowli zwierząt futerkowych obowiązuje tam bowiem od 1976 roku.

Branża futrzarska w Polsce i na świecie

W Polsce dyskusja na temat przyszłości branży futrzarskiej rozgorzała od momentu ogłoszenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt (zwaną piątką dla zwierząt) na jesieni 2020 roku.

Rolnicy wskazywali, że zakaz hodowli zwierząt na futra jest ciosem w dobrostan polskiej gospodarki, a swoje niezadowolenie manifestowali podczas wielu strajków. Warto jednak podkreślić, że - zgodnie z danymi na portalu demagog.pl - aż 73,1% ankietowanych w Polsce zadeklarowało poparcie dla zakazu hodowli zwierząt na futra.

Badanie zostało przeprowadzone przez Stowarzyszenie Otwarte Klatki we wrześniu 2019 roku.

Zakaz hodowli zwierząt futerkowych i handlu futrami staje się coraz bardziej popularny na całym świecie, choć - na obecną chwilę - przepisy ograniczające funkcjonowanie branży futrzarskiej wprowadzane są często w wybiórczy sposób (np. dotyczą tylko wybranych gatunków takich jak foki).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected] źródło: farmer.pl, demagog.pl