Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Najnowsze prognozy plonów kukurydzy. Polscy rolnicy mają powody do radości

kukurydza
unsplash.com / fot. J. Roy

Przełom września i października to czas, w którym plantatorzy kukurydzy zbierają plon ze swoich pól. Wedle najnowszych prognoz zbioru kukurydzy sporządzonych przez ekspertów Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw, polscy rolnicy mogą liczyć na bardzo dobre wyniki - wydajność kukurydzy na ziarno może wzrosnąć nawet o 8,5% wobec analogicznego okresu sprzed roku.

Autorzy raportu Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw szacują, że w kraju nad Wisłą tegoroczne plony kukurydzy osiągną historyczny rekord na poziomie 7,09 mln ton.

Doskonałe prognozy dotyczące plonów kukurydzy

Informacje płynące od ekspertów Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw są niezwykle obiecujące - przewidywania dotyczące finalnych ilości zbiorów kukurydzy są jeszcze lepsze, niż te przedstawiane w sierpniowych raportach.

Europejska Agencja Monitorowania Upraw w swoim najnowszym raporcie wskazała, że wobec prognozy z sierpnia przewidywane plony kukurydzy na ziarno wzrosły o 4,5%, osiągając pułap 7,15 ton na hektar.

Jeśli przewidywania ekspertów znajdą swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, oznaczałoby to, że polscy rolnicy odnotowaliby wzrost wydajności kukurydzy o 8,5% wobec dotychczasowej średniej.

Plantatorzy kukurydzy pobiją historyczny rekord?

Zdaniem ekspertów Europejskiej Agencji Monitorowania Upraw polscy rolnicy mają szansę pobić historyczny rekord zbioru kukurydzy w kraju - zgodnie z prognozami może on wynieść nawet 7,09 milionów ton.

W sierpniu Komisja Europejska szacowała, że wyniki zbioru polskiej kukurydzy mają oscylować w granicach 6,84 milionów ton (co - swoją drogą - miało i tak być historycznym pobiciem rekordu plonów).

Jeśli optymistyczne prognozy się sprawdzą, polscy plantatorzy kukurydzy ziarnowej przewyższą pięcioletnią średnią aż o 67,7%.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: cenyrolnicze.pl