Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Nawet 150 tys. złotych od ARiMR. Rusza nabór wniosków, rolnicy powinni się spieszyć
Zuzanna Kłosek
Zuzanna Kłosek 21.05.2025 16:22

Nawet 150 tys. złotych od ARiMR. Rusza nabór wniosków, rolnicy powinni się spieszyć

krowa
Fot. gosiak1980, TeeFarm/Pixabay

Już za kilka dni rolnicy będą mogli złożyć wniosek do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie nowego dofinansowania. Beneficjenci mogą zyskać nawet 150 tys. złotych, ale na dopełnienie formalności będzie niewiele czasu. Kto może się ubiegać o dodatkowe środki? Pieniądze można będzie przeznaczyć tylko na konkretny cel, a sami rolnicy muszą najpierw spełnić kilka warunków.

ARiMR zasypią wnioski. To pierwsze takie dofinansowanie

W tym roku polscy rolnicy mogą liczyć na nowe świadczenie z Unii Europejskiej. Wsparcie finansowe zostało zaplanowane już dawno, na lata 2023-2027, ale pierwszy nabór wniosków miał ruszyć nie wcześniej niż w I kwartale 2025 roku. Beneficjenci musieli więc uzbroić się w cierpliwość, ale Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nareszcie opublikowało kolejne szczegóły. O dofinansowanie będzie można starać się już od 30 maja 2025.

W ramach inwestycji I.10.15. można uzyskać dofinansowanie do operacji o planowanej wysokości kosztów od 20 tys. złotych, do nawet 150 tys. zł dopłaty. Na co będzie można przeznaczyć pieniądze?

Tyle płaci plantator za koszyczek zebranych truskawek. "Pracują głównie emerytki" Tyle emerytury dostanie rolnik po 25 latach pracy na roli. Ta kwota to nie żart

Rolnicy muszą o tym wiedzieć. Te osoby mają szansę na dofinansowanie

W ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej do 2027 roku, rolnicy mogą starać się o przyznanie dodatkowych środków z budżetu “Inwestycji poprawiających dobrostan bydła i świń”. O dofinansowanie w ramach pierwszego naboru może ubiegać się każdy rolnik będący osobą fizyczną lub prawną, a także jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Do składania wniosków uprawnieni są również wspólnicy spółki cywilnej, którzy prowadzą działalność rolniczą, jeśli spełniają określone warunki:

  • na przestrzeni co najmniej ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu naboru WOPP, prowadzili produkcję zwierzęcą w zakresie chowu lub hodowli świń lub chowu lub hodowli bydła, w swoim gospodarstwie, a liczba zwierząt w przeliczeniu na DJP wynosi nie mniej niż 5 DJP, odrębnie w zakresie każdego z gatunków objętego operacją;
  • w dniu złożenia WOPP ma ukończone 18 lat – w przypadku osoby fizycznej;
  • posiadają numer EP.

Kwota wsparcia zostanie przyznana w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych. Rolnicy mogą liczyć maksymalnie na 65 proc. poniesionych kosztów, przy czym warto pamiętać, że inwestycje nie obejmą operacji rozpoczętych wcześniej niż w dniu złożenia wniosku. Wnioskodawcy powinni pamiętać również o kilku dodatkowych ograniczeniach.

pigs-4194257_1280.jpg
Fot. Canva/Pixabay

Uważaj na to, składając wniosek do ARiMR. Ważna nie tylko data

Wśród dodatkowych warunków dotyczących inwestycji warto pamiętać przede wszystkim o tym, że pieniądze mogą zostać przyznane tylko z konkretnego tytułu. Refundacja zostanie wypłacona osobom, które zainwestowały w operacje mające na celu poprawę dobrostanu zwierząt. Wśród takich inwestycji na gov.pl możemy przeczytać o zapewnieniu bydłu dostępu do środowiska zewnętrznego albo poprawie zdrowotności oraz ograniczenie stresu termicznego bydła i świń, przy zaznaczeniu, że pomoc może dotyczyć również inwestycji niematerialnych, jeśli te “wykraczają ponad odpowiednie minimalne normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa”. Rolnicy mogą więc uzyskać dofinansowanie m.in. na:

  • budowę lub przebudowę wybiegów dla bydła;
  • budowę lub przebudowę zbiorników na odcieki z wybiegu dla bydła, jeżeli operacja obejmuje, również budowę lub przebudowę tych wybiegów;
  • wyposażenie pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas bydła;
  • budowę, przebudowę wodopojów lub zakup mobilnych poideł, gwarantujących zbiorowy dostęp zwierząt do wody na pastwisku.

Cała lista jest jednak znacznie dłuższa. Składając wniosek powinniśmy mieć na uwadze, że w wielu przypadkach konieczne będzie przedstawienie również innych dokumentów, takich jak decyzja środowiskowa, decyzja o pozwoleniu wodnoprawnym lub zgłoszenie wodnoprawne, decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych.

Wnioski będzie można składać od piątku, 30 maja 2025, wyłącznie drogą elektroniczną przez PUE ARiMR. Warto pamiętać, że czas na dopełnienie formalności jest ściśle ograniczony — ostatni dzień na złożenie dokumentów to 25 czerwca 2025. Rolnicy będą mieć więc niecały miesiąc.