RolnikInfo.pl
floating farm niderlandy

Instagram / floatingfarmnl

Niderlandy: stworzyli pływającą farmę w porcie. Obrońcy zwierząt podnieśli alarm

9 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

W 2019 roku w Rotterdamie powstała nowoczesna pływająca farma, na której terenie hoduje się krowy mleczne. Choć farma połączona z mleczarnią miała być nowoczesnym przykładem ekologii i tzw. miejskiego rolnictwa, to inicjatywą zainteresowali się obrońcy zwierząt po tym, jak do wody wpadły dwie krowy.

Zwierząt nie udało się niestety uratować. Pomysłodawcy pływającej farmy twierdzą jednak, że krowy wypadły za burtę z winy człowieka - dwukrotnie zapomniano bowiem o zamknięciu bramki zabezpieczającej. 

Pływająca farma w porcie w Rotterdamie

Rotterdam jest jednym z większych miast Niderlandów i słynie m.in. z wielkiego portu. Holenderscy rolnicy, nastawieni na efektywne i ekologiczne rolnictwo, szczycą się wysokimi plonami i maksymalnym wykorzystaniem przestrzeni.

Tym razem nie chodzi jednak o rolnictwo wertykalne, a pierwszą na świecie pływającą farmę krów mlecznych połączoną z mleczarnią. Inwestycja znajduje się nieopodal lądu, w rotterdamskim porcie. 

Wedle założeń pomysłodawców farma ma być przykładem tzw. miejskiego rolnictwa; prowadzi bowiem recykling odpadów i działa w zrównoważony sposób. Wiele fotografii pływającej farmy (ang. floating farm) można znaleźć m.in. na Instagramie.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Choć krowy są bardzo zadbane, to niektórzy komentatorzy krytykują fakt, iż zwierzęta nie mają zapewnionego odpowiedniego dostępu do pastwiska i żyją blisko zanieczyszczeń pochodzących z miast.

Z drugiej strony, kolejne fotografie pokazują zwierzęta pasące się na lądzie nieopodal farmy przycumowanej w porcie. Tego typu dyskusje nie są jednak obecnie największym problemem pomysłodawców pływającej farmy - w ostatnim czasie ich działalności przyglądają się ze sceptycyzmem obrońcy zwierząt.

Obrońcy zwierząt wobec pływającej farmy

Obrońcy praw zwierząt spoglądają na pływającą farmę z Rotterdamu z jednego powodu: w ostatnim czasie odnotowano, iż dwie krowy wypadły z pływającej konstrukcji prosto do wody. W jednym przypadku był to dorosły osobnik, a w drugim - cielę.

Jak to możliwe, że zwierzęta wpadły do wody, choć wykonawca farmy twierdzi, że jest ona dostosowana do spełniania wymogów związanych z dobrostanem bydła? Okazuje się, że za obydwoma przypadkami stał ludzki błąd - dwie różne osoby zapomniały zamknąć bramkę zabezpieczającą.

Można się domyślać, że tłumaczenia pomysłodawców pływającej farmy raczej nie zadowolą członków organizacji prozwierzęcych. Na obecną chwilę w przestrzeni medialnej spotkać się możemy tylko z wypowiedziami wyjaśniającymi powody nieszczęśliwego wypadku z krowami w rolach głównych - brak jednak dodatkowych informacji na temat ewentualnych działań obrońców zwierząt. 

Kwestia, która może stanowić zagrożenie dla bydła to przechodzenie przez pomost łączący farmę z pastwiskiem położonym na lądzie. Podejrzewa się, że dwa wspomniane zwierzęta wpadły do wody właśnie w trakcie schodzenia z rampy. 

Czy działania obrońców zwierząt doprowadzą do jeszcze uważniejszego przyjrzenia się dobrostanowi krów na pływającej farmie w rotterdamskim porcie? Pytanie to pozostaje na razie otwarte, jednakże sam pomysł utworzenia podobnej inwestycji na wodzie jest niemałą ciekawostką dla każdego pasjonata rolnictwa. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: Instagram / floatingfarmnl, floatingfarm.nl, farmer.pl

Podobne artykuły

KRIR - koszenie trawy

Zwierzęta

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje o niekoszenie trawników. Wszystko dla dobra pszczół

Czytaj więcej >
owce

Zwierzęta

Policja zatrzymała transport owiec z Polski i Rumunii. Porażająca skala nieprawidłowości

Czytaj więcej >
bóbr

Zwierzęta

Bóbr jak wściekły rzucał się na krowy. Nastąpił finał

Czytaj więcej >
łoś

Zwierzęta

Konający łoś nie otrzymał pomocy. Weterynarz: "Gmina mi nie zapłaci"

Czytaj więcej >
konie

Zwierzęta

Tajemnicza śmierć 15 koni. Trwa dochodzenie ws. przyczyn zdarzenia

Czytaj więcej >
ASF - ponad 1000 przypadków

Zwierzęta

ASF nie traci na sile. Od początku roku potwierdzono ponad 1000 przypadków

Czytaj więcej >