Nie otrzymałeś zapłaty za sprzedaną kukurydzę? Dzisiaj jest ostatni dzień na złożenie wniosku do ARiMR
Tylko do dnia 6 października 2023 r. ARiMR przyjmuje wnioski o udzielenie pomocy finansowej dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę.
Kto może złożyć wniosek?
Oferta pomocy jest skierowana do producentów rolnych, którzy:
- w tym bądź poprzednim roku co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę;
- uprawiali kukurydzę i otrzymali w 2022 roku płatności bezpośrednich z tego tytułu;
- są zagrożeni utratą płynności finansowej w związku z trwającą wojną;
- mają status mikro-, małego albo średniego przedsiębiorstwa;
- są wpisani do ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności;
- na dzień 31 sierpnia 2023 r. nie kwalifikowali się do przyznania rekompensaty z Funduszu Ochrony Rolnictwa.
Czy sam wniosek o pomoc wystarczy?
Do wypełnionego formularza wniosku należy dołączyć:
- kopie faktur, rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż kukurydzy w 2022 r. lub w 2023 r., które w całości lub części nie zostały zapłacone;
- kopię listy wierzytelności sporządzonej w postępowaniu upadłościowym albo restrukturyzacyjnym lub inny dokument potwierdzający istnienie wierzytelności (musi on być przygotowany przez upoważniony do tego podmiot, np. syndyka masy upadłościowej).
Termin i sposób składania wniosku
Wnioski o udzielenie pomocy finansowej należy składać w Biurach Powiatowych ARiMR właściwych ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę producenta rolnego w terminie do dnia 6 października 2023 r. (włącznie), na formularzu opracowanym i udostępnionym przez Agencję na jej stronie internetowej. Pomoc będzie przyznawana w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji.
Wysokość pomocy
Wysokość pomocy dla producenta rolnego, który nie otrzymał zapłaty za sprzedaną w 2022 r. lub 2023 r. kukurydzę, nie może przekroczyć 80% kwoty wynikającej z niezapłaconych producentowi rolnemu faktur czy rachunków lub innych dowodów potwierdzających sprzedaż kukurydzy:
- netto – w przypadku producenta rolnego podatnika podatku od towarów i usług,
- brutto – w przypadku producenta rolnego będącego rolnikiem ryczałtowym w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.
Szczegółowe informacje dotyczące pomocy dla producentów rolnych, którzy co najmniej raz nie otrzymali zapłaty za sprzedaną kukurydzę w 2022 r. lub 2023 r., wzór wniosku oraz instrukcja jego wypełnienia znajdują się na oficjalnej stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na gov.pl
Źródło: ARiMR gov.pl