RolnikInfo.pl
mięso

unsplash.com / fot. A.S. Aceron

Nie tylko Singapur. Kolejny kraj rusza z produkcją mięsa z laboratorium

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Pierwszym krajem, który zatwierdził możliwość sprzedaży mięsa produkowanego w laboratoriach, był Singapur. Jak informuje AgroNews, amerykańska firma Eat Just chce otworzyć kolejny zakład produkcyjny w Katarze. W dalszej kolejności planuje się ekspansję m.in. na rynki Europy Zachodniej, choć - przynajmniej na razie - kwestie te pozostają raczej nadziejami, niż konkretną wizją na przyszłość.

Amerykańska firma zdecydowała się na współpracę z Katarem ze względu na dużą otwartość wobec produkcji i spożycia mięsa pochodzącego z laboratoriów.

Mięso produkowane w laboratorium. Katar dołącza do Singapuru

Eksperci w dziedzinie ochrony środowiska, ekolodzy i aktywiści coraz częściej mówią, że przy rosnącej liczbie ludności na świecie i jednoczesnym spożywaniu mięsa, kondycja planety będzie się pogarszać w zastraszającym tempie.

By zminimalizować ślad węglowy, a także odpowiedzieć na etyczne potrzeby części osób, naukowcy stworzyli tzw. czyste mięso, czyli produkt powstały dzięki komórkom pobranym od żywych zwierząt.

W 2020 roku Singapur stał się pierwszym krajem, w którym zatwierdzono możliwość sprzedaży mięsa pochodzącego z laboratoriów. Kolejnym państwem będzie tutaj wkrótce Katar, który planuje wydać w tym zakresie odpowiednie uregulowania prawne.

Plany ekspansji na kolejne rynki zbytu?

Warto dodać, że w Katarze poparcie dla tzw. czystego mięsa pochodzi również ze strony władz państwowych - to właśnie organizacje wspierane przez katarski rząd takie jak Doha Venture Capital i Quatar Free Zones Authority będą współpracowały z amerykańską firmą Eat Just, która zbuduje dla nich specjalny zakład produkcyjny.

Eat Just wskazuje, że na cele budowy nowego zakładu produkcyjnego udało się pozyskać fundusze w wysokości 200 milionów dolarów.

Co więcej, również katarski fundusz Qatar Investment Authority postanowił częściowo finansować nową inwestycję Amerykanów.

Dzięki temu, że katarski zakład produkcyjny czystego mięsa będzie jeszcze większy niż jego ekwiwalent w Singapurze, umożliwi to w dalszej kolejności ekspansję produktów na nowe rynki.

Niewykluczone, że na fali zainteresowania bardziej ekologicznym i świadomym trybem życia, mięso produkowane w Katarze trafi na stoły konsumentów Bliskiego Wschodu, północnej Afryki i Europy Zachodniej.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Ptasia grypa doprowadziła do śmierci gęsi. Rolnicy nie uzyskali odszkodowania

  • Świnia w worku na drodze. Rolnikom grozi dotkliwa kara

  • KRUS: podano nowe kwoty składek miesięcznych w IV kwartale 2021 roku

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agronews.com.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

agrounia

"Tam tak samo pracują ludzie". Agrounia skrytykowana za akcje w supermarketach

Czytaj więcej >
grzyby

W wielu lasach próżno szukać kurek. Najtrudniejsza sytuacja od 40 lat

Czytaj więcej >
wielka brytania mleko

Wielka Brytania: rolnicy wylewają dziesiątki tysięcy litrów mleka. Powód jest jeden

Czytaj więcej >
miód

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

Czytaj więcej >