RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Ptasia grypa doprowadziła do śmierci gęsi. Rolnicy nie uzyskali odszkodowania
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Ptasia grypa doprowadziła do śmierci gęsi. Rolnicy nie uzyskali odszkodowania

gęsi ptasia grypa
unsplash.com / fot. N. Fewings

Ptasia grypa stała się jednym z najpoważniejszych i najbardziej wyniszczających przeciwników, z jakim mierzy się współczesne rolnictwo. Dobitnym przykładem ludzkich dramatów wywołanych ekspansją ptasiej grypy jest historia państwa Wińskich, których wszystkie gęsi musiały zostać zutylizowane ze względu na wykrycie wspomnianej choroby w gospodarstwie.

Niestety, decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii państwo Wińscy nie uzyskali odszkodowania za zakup piskląt i paszy. Wszystkiemu zawinił jeden dokument, którego rolnicy nie przeczytali przed złożeniem swoich podpisów.

Ptasia grypa i śmierć gęsi w gospodarstwie

Sytuację z gospodarstwa państwa Wińskich ze wsi Korczówka (gm. Łomazy, woj. lubelskie) opisał portal Dziennik Wschodni.

Jak relacjonują dziennikarze, ze względu na szalejący afrykański pomór świń rolnicy zdecydowali się przekształcić swoją hodowlę trzody chlewnej w gospodarstwo utrzymujące się z chowu gęsi.

W tym celu państwo Wińscy zakupili pisklęta gęsi i paszę za równowartość 60 tysięcy złotych. Ich radość z nowej działalności nie trwała długo - wkrótce w stadzie zaczęły padać kolejne ptaki. Okazało się, że winna wszystkiemu jest ptasia grypa.

Bolesna decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Przez tydzień, dzień i noc, państwo Wińscy czuwali przy swoich gęsiach, podając im leki. Mimo to zwierzęta nadal umierały.

Do gospodarstwa przyjechali wkrótce inspektorzy weterynarii, którzy pobrali próbki z miejsca i sporządzili dokumentację fotograficzną. Rolnikom przekazano dokument do podpisania - jak tłumaczą państwo Wińscy, ze zmęczenia nie przeczytali treści pisma.

Okazało się, że swoje podpisy złożyli pod protokołem z kontroli, który dokumentował liczne nieprawidłowości związane z bioasekuracją. Tym samym zamknęła się droga do uzyskania odszkodowania - odmowna decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii załamała rolników.

Państwo Wińscy nie zgadzają się z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości w swoim gospodarstwie. Zapowiedzieli, że będą walczyć o przyznanie im odszkodowania w wysokości 60 tysięcy złotych za zakup piskląt i paszy.

Chore gęsi zostały zutylizowane, a państwo Wińscy pozostali bez środków do życia. W najbliższym czasie wraz z prawnikiem będą walczyli w sądzie o rekompensatę za szkody, jakie ponieśli wskutek ataku ptasiej grypy.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: dziennikwschodni.pl