RolnikInfo.pl

unsplash.com / fot. N. Fewings

Ptasia grypa doprowadziła do śmierci gęsi. Rolnicy nie uzyskali odszkodowania

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Ptasia grypa stała się jednym z najpoważniejszych i najbardziej wyniszczających przeciwników, z jakim mierzy się współczesne rolnictwo. Dobitnym przykładem ludzkich dramatów wywołanych ekspansją ptasiej grypy jest historia państwa Wińskich, których wszystkie gęsi musiały zostać zutylizowane ze względu na wykrycie wspomnianej choroby w gospodarstwie.

Niestety, decyzją Powiatowego Lekarza Weterynarii państwo Wińscy nie uzyskali odszkodowania za zakup piskląt i paszy. Wszystkiemu zawinił jeden dokument, którego rolnicy nie przeczytali przed złożeniem swoich podpisów.

Ptasia grypa i śmierć gęsi w gospodarstwie

Sytuację z gospodarstwa państwa Wińskich ze wsi Korczówka (gm. Łomazy, woj. lubelskie) opisał portal Dziennik Wschodni.

Jak relacjonują dziennikarze, ze względu na szalejący afrykański pomór świń rolnicy zdecydowali się przekształcić swoją hodowlę trzody chlewnej w gospodarstwo utrzymujące się z chowu gęsi.

W tym celu państwo Wińscy zakupili pisklęta gęsi i paszę za równowartość 60 tysięcy złotych. Ich radość z nowej działalności nie trwała długo - wkrótce w stadzie zaczęły padać kolejne ptaki. Okazało się, że winna wszystkiemu jest ptasia grypa.

Bolesna decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii

Przez tydzień, dzień i noc, państwo Wińscy czuwali przy swoich gęsiach, podając im leki. Mimo to zwierzęta nadal umierały.

Do gospodarstwa przyjechali wkrótce inspektorzy weterynarii, którzy pobrali próbki z miejsca i sporządzili dokumentację fotograficzną. Rolnikom przekazano dokument do podpisania - jak tłumaczą państwo Wińscy, ze zmęczenia nie przeczytali treści pisma.

Okazało się, że swoje podpisy złożyli pod protokołem z kontroli, który dokumentował liczne nieprawidłowości związane z bioasekuracją. Tym samym zamknęła się droga do uzyskania odszkodowania - odmowna decyzja Powiatowego Lekarza Weterynarii załamała rolników.

Państwo Wińscy nie zgadzają się z zarzutami dotyczącymi nieprawidłowości w swoim gospodarstwie. Zapowiedzieli, że będą walczyć o przyznanie im odszkodowania w wysokości 60 tysięcy złotych za zakup piskląt i paszy.

Chore gęsi zostały zutylizowane, a państwo Wińscy pozostali bez środków do życia. W najbliższym czasie wraz z prawnikiem będą walczyli w sądzie o rekompensatę za szkody, jakie ponieśli wskutek ataku ptasiej grypy.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

  • Nielegalny proceder w gospodarstwie. Rośliny miały służyć jako karma dla kur

  • Wielkopolskie: zdewastowano pasiekę. Zginęło 420 tys. pszczół

  • Pomorze: trąba lądowa nad wsią. IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami pogodowymi

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: dziennikwschodni.pl

Tagi:

Podobne artykuły

Zwierzęta

Komunikat Inspekcji Weterynaryjnej: "Należy zachować szczególną ostrożność podczas dokonywania zakupu piskląt"
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Samotny bociani tata wychowuje czwórkę dzieci, matka zginęła tragicznie [WIDEO]
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Od 1 listopada ważne zmiany dla hodowców trzody chlewnej
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Wielka Brytania: rząd chciał uśpienia chorej alpaki. Właścicielka walczyła do samego końca
Czytaj więcej >

Zwierzęta

PZŁ: odstrzelono ponad 50 tys. dzików. Zmniejszyła się liczba szkód łowieckich
Czytaj więcej >

Zwierzęta

Kogut zakłócał ciszę nocną. Sąsiedzi zadzwonili na policję
Czytaj więcej >
Magdalena Więckowska

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]