Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Zwierzęta > Niebezpieczny trend z TikToka zagrożeniem dla rolników i ich zwierząt
Aneta Modrzejewska
Aneta Modrzejewska 30.06.2024 23:24

Niebezpieczny trend z TikToka zagrożeniem dla rolników i ich zwierząt

żniwa 2024
fot. Canva

Na platformie TikTok pojawiły się nagrania zachęcające do szkodliwych i niebezpiecznych działań, mających na celu zaszkodzenie rolnikom podczas rozpoczynających się żniw. Zdaniem publikujących i komentujących, ma to być forma “odpłacenia” rolnikom za głosowanie na Prawo i Sprawiedliwość. 

Niebezpieczne kampania nienawiści przeciwko rolnikom

Na platformie TikTok pojawiły się wezwania do działań utrudniających pracę rolnikom oraz działających na ich szkodę oraz na możliwość doprowadzenia do uszczerbku na zdrowiu. Mowa tutaj o zachęcaniu do blokowania rolnikom dróg dojazdowych na pola, wjazdów do skupów zbóż podczas żniw. 

Największym niebezpieczeństwem zarówno dla sprzętu rolniczego, a w tym przypadku kombajnów zbożowych jest zachęcanie do umieszczania metalowych elementów w zbożach i rzepaku, by spowodować straty po stronie rolników. 

Pamiętajcie o prezentach dla pisrolników w zbożu itd. Oni nam dali prezenty to my im oddamy. Śrubki, pręciki, druciki - pisał autor “Robaczek” w komentarzach instruując innych komentujących (pisownia oryginalna).

 

Pomidor zwinął swoje liście? Sprawdź, jakie są główne przyczyny

Rolnik ostro o zagrożeniach dla rolników i ich zwierząt

Takie działania narażają na ogromne straty rolników. Mowa tutaj zarówno o możliwości uszczerbku na zdrowiu i życiu w wyniku uderzenia w rolnika takiego metalowego fragmentu wprowadzonego w ruch przez heder kombajnu. To jednak nie wszystko, pozostałości metalowe mogą zostać w zbożu/słomie przeznaczonej na paszę dla zwierząt i im zaszkodzić. 

Nawet mały metalowy fragment może doprowadzić do uszkodzenia kombajnu, a straty mogą wynosić od kilku do kilkuset tysięcy złotych. Oprócz tego stres rolnika, który w najgorszym możliwym momencie żniw będzie musiał szukać części i naprawiać kombajn. Żniwa to dla rolników moment w roku, kiedy walczy się z czasem i pogodą, a każdy postój może wywołać straty w plonach. Polecamy uwadze rolkę Dawida Walczuka, który tłumaczy jakie zagrożenia mogą nieść niepożądane elementy w trawach czy zbożach. 

Jesteś świadkiem? Powiadom policję

Zgodnie z Kodeksem Karnym niedopuszczalne jest zarówno narażenie ludzi na utratę zdrowia i życia, jak i narażenie na zniszczenie mienia. 

Art.  160.  [Narażenie człowieka na niebezpieczeństwo]
§  1.  Kto naraża człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 - mówi Kodeks Karny.

W ogóle wypadku narażenia na utratę mienia o wartości powyżej 500 złotych kara może być jeszcze wyższa. 

Art. 288

§ 1. Kto cudzą rzecz niszczy, uszkadza lub czyni niezdatną do użytku, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Jeśli jesteś świadkiem takiego procederu w miarę możliwości nagraj lub sfotografuj sprawcę, z zachowaniem własnego bezpieczeństwa. Poinformuj rolnika (jeśli wiesz kto jest właścicielem pola) i/lub najbliższy komisariat policji. Być może uratujesz czyjeś zdrowie, bądź własność. 

Bezpiecznych żniw sezonu 2024

Oczywistym jest, że nakręcanie spirali nienawiści nie przynosi społecznie żadnych pozytywnych konsekwencji. W przypadku indywidualnych wyborów politycznych, musimy zrozumieć, że dzielenie społeczeństwa jest w interesie partii politycznych i prowadzi do polaryzacji społeczeństwa jedynie w celu pobudzenia elektoratu do wyborów. Skutki uboczne, to rozłam w społeczeństwie i nienawiść do określonych grup społecznych na zasadach narzuconych przez polityków. Niedopuszczalnym jest narażanie ludzi na utratę zdrowia, życia czy mienia w imię partii bądź przeciw określonej partii. 

Redakcja Rolnik Info ma nadzieję, że żniwa upłyną rolnikom w sprzyjających warunkach pogodowych, bez awarii i przede wszystkim bezpiecznie dla wszystkich Rolników.