Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Biznes > Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:44

Niekorzystne prognozy dla pszczelarzy. Ilość miodu może niepokoić

miód
unsplash.com / fot. B. Jaglicic

Niekorzystna pogoda wpłynęła nie tylko na słabsze zbiory warzyw gruntowych i owoców, ale też na finalną ilość wyprodukowanego miodu. Jak relacjonują pszczelarze z miodowego zagłębia Polski - województwa podkarpackiego - w 2021 roku nie zebrano prawie wcale miodu spadziowego.

Warto zaznaczyć, że ponad 50% miodu w naszym kraju pochodzi z rejonów południowo-wschodniej Polski.

Niekorzystne informacje ws. miodu

Krótszy okres wegetacyjny roślin spowodowany wiosennymi przymrozkami, a także grad, burze i nawalne deszcze doprowadziły do uszkodzenia wielu kwiatostanów, a tym samym naraziły na szwank pożytki, z których korzystają zapylacze.

W tym roku problemy przeżywają nie tylko sadownicy i producenci warzyw gruntowych, ale również pszczelarze. Dobrym probierzem sytuacji pszczelarskiej w kraju są informacje pochodzące z podkarpackich pasiek - to właśnie w południowo-wschodniej części Polski produkuje się ponad połowę miodu nad Wisłą.

Tadeusz Dylon, prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie wskazuje, że w 2021 roku próżno szukać miodu spadziowego, który zwyczajowo jest droższy od innych rodzajów miodu i stanowi popularny produkt eksportowy.

Jesienne pożytki i nadzieje na lepszą przyszłość

Miód spadziowy, którego niemal 50% wytwarza się na Podkarpaciu, powstaje ze spadzi drzew iglastych (tzw. rosy miodowej). Tym samym do produkcji tego rodzaju miodu niezbędne są lasy, w których występują świerki, modrzewie i jodły.

Choć wiosenne i letnie pożytki nie do końca spełniły oczekiwania części pszczelarzy w Polsce, to wskazuje się, że ze względu na korzystniejszą pogodę istnieje szansa na lepsze zbiory miodu z pożytków jesiennych. Konsumenci będą mogli tym samym liczyć na miód wrzosowy i nawłociowy.

Sytuacja pszczelarzy nie należy do najłatwiejszych - słabe wyniki z ubiegłego roku zostały przypieczętowane niesatysfakcjonującymi wynikami miodobrania z 2021 roku. Według prezesa Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Rzeszowie średnia ilość zebranego miodu z ula wyniesie w tym sezonie od 15 do 20 kilogramów.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: agropolska.pl