RolnikInfo.pl
pszczoły

zbiorka.pl

Niewyjaśnione okoliczności nagłej śmierci pszczół. Właściciel zbiera fundusze na odbudowę pasieki

28 Marca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Każdy hodowca zwierząt staje się po czasie bardzo związany ze swoimi podopiecznymi - można zatem wyobrazić sobie ogrom cierpienia, jakiego doznał pszczelarz, który w niewyjaśnionych okolicznościach stracił swoje owady.

Córka pszczelarza, pani Justyna Ruczyńska, zorganizowała internetową zbiórkę pieniędzy, gdzie stara się zgromadzić fundusze na odbudowanie wymarłej populacji pszczół swojego ojca.

Pomoc dla pszczelarza

Choć pszczelarstwo jest wymagającą i trudną dziedziną, to istnieją osoby, które bez dbania o zdrowie i dobrostan pszczół nie wyobrażają sobie życia. 

Pasjonatem miododajnych owadów jest bez wątpienia ojciec pani Justyny Ruczyńskiej, który pszczelarstwem zajmuje się od ponad trzydziestu lat. W jego imieniu córka zorganizowała zbiórkę pieniędzy, która ma pomóc w odbudowaniu populacji pszczół.

Co tak naprawdę wydarzyło się w pasiece? Niestety, na obecną chwilę wiadomo tylko, że owady z dnia na dzień i bez wcześniejszych niepokojących oznak wymarły. Jak możemy przeczytać w opisie zbiórki, pszczelarz posiadał aż sto rodzin pszczelich. Nie przeżyła żadna z nich.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Jak opowiada pani Justyna o swoim ojcu - pszczoły były i pozostaną nieodłączną częścią jego życia. By jednak odbudowa tak dużej pasieki była możliwa, potrzebna jest mobilizacja wielu ludzi, którym los pszczół nie pozostaje obojętny.

Strata dla pszczelarza i ekosystemu

Jak czytamy w opisie zbiórki, wszelkie zebrane fundusze przeznaczone zostaną na zakup pszczelich rodzin i przeznaczonego dla nich pokarmu. Potrzebnych jest 30 tysięcy złotych - na dzień 28 marca 2021 roku zebrano ponad 3 800 złotych. 

Działalność człowieka jest nie lada wyzwaniem dla pszczół - owadom tym nie sprzyjają łagodne zimy (zostaje wtedy zaburzona ich aktywność), stosowanie pestycydów, środków ochrony roślin, uprawa monokultur roślinnych, a także wypalanie traw.

Jak podaje Rzeczpospolita, 75% światowej produkcji żywności zależy od kondycji pszczół i liczebności ich populacji. W samej Europie 84% gatunków roślin potrzebuje pszczół do zapylenia.

Nie trzeba zatem wyjaśniać, dlaczego obecność pszczół jest tak ważna dla ludzkości - bez tych małych owadów przyszłość rolnictwa i dalszego życia na Ziemi malować się będzie w ciemnych barwach.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: zrzutka.pl, rp.pl, ekologia.pl

Podobne artykuły

gienek i andrzej

Wieś

Gienek i Andrzej wrócili. Mają nowe plany, przekazali ważne ogłoszenie

Czytaj więcej >
droga

Wieś

Bez uprzedzenia zaorał drogę do domu sąsiadki. Ucierpią inni rolnicy?

Czytaj więcej >
zboże

Wieś

Recydywista miał okraść rolnika. Skrył się w zbożu

Czytaj więcej >
piwnica

Wieś

Rolnik naprawiał rurę w piwnicy. Doszło do tragedii

Czytaj więcej >
Andrzej

Wieś

Tylko u nas: Andrzej z "Rolnicy. Podlasie" wyznał ile kobiet oczarował [WIDEO]

Czytaj więcej >
śmigłowiec LPR Gienek i Andrzej

Wieś

Śmigłowiec LPR u Gienka i Andrzeja. Nagłe zasłabnięcie sąsiada

Czytaj więcej >