Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Niższe ceny żywności w lipcu spowodowały spadek inflacji?
Zuzanna Rucińska
Zuzanna Rucińska 02.08.2023 14:00

Niższe ceny żywności w lipcu spowodowały spadek inflacji?

Pieniądze
Iberion.pl

Główny Urząd Statystyczny opublikował wstępne dane dotyczące cen towarów i usług konsumpcyjnych za luty 2023 r. Eksperci szacują, że zarejestrowana deflacja jest wynikiem niższych niż w czerwcu cen żywności.
 

Pierwszy spadek inflacji od lutego 2022 r.

Według wstępnego odczytu danych przez ekspertów GUS z 31 lipca 2023 r. wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w lipcu o 10,8 proc. rok do roku. Wartość ta jest pierwszym spadkiem inflacji w skali miesiąca notowanym od lutego 2022 r. Przypominamy, że wtenczas inflacja osiągała 18,4 proc.

Ankietowani przez Polską Agencję Prasową Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen w lipcu o 10,9 proc. rok do roku i spadku 0,1 proc. miesiąc do miesiąca. Jak podają eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego, cytowani w komunikacie PAP „w najbliższych miesiącach spodziewamy się słabszego spadku inflacji. We wrześniu wskaźnik zbliży się do 10 proc. – wzrost cen ropy naftowej oraz zbóż będą ograniczać skalę spowolnienia”.

Analitycy Banku ING Rafał Benecki i Adam Antoniak wskazali, że na ten moment średnioterminowe perspektywy inflacyjne pozostają niepewne w związku z prawdopodobnymi wzrostami regulowanych cen energii z początkiem 2024 r. i utrzymującym się na dwucyfrowym poziomie wzroście wynagrodzeń, który może utrzymać się przy znaczącym wzroście płacy minimalnej w przyszłym roku.

Ceny żywności, energii oraz paliwa

Zgodnie z informacją przekazaną przez PAP, Kamil Łuczkowski ekonomista Banku Pekao, za główny motor spadku cen w lipcu uważa żywność, choć presja inflacyjna zmniejszyła się także w innych kategoriach produktów i usług.

Wstępne dane GUS wykazały, że ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych odnotowały wzrost w lipcu o 15,6 proc. rok do roku. Analitycy Banku ING Rafał Benecki i Adam Antoniak wskazali jednak, że w lipcu ceny żywności i napojów bezalkoholowych obniżyły się o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, do czego w istotny sposób przyczyniły się, w ich ocenie, sezonowe spadki cen warzyw i owoców. Jeśli chodzi o nośniki energii, ich ceny wzrosły o 16,7 proc. r/r.

Spadek cen odnotowano również dla paliw do prywatnych środków. W tym przypadku eksperci zanotowali obniżki o 15,5 proc r/r. Jak podają przedstawiciele banku PKO BP „Tendencje na rynku ropy i stacjach paliw wskazują, że wzrosty cen mogą się utrzymać w sierpniu, a silnie dezinflacje oddziaływanie cen paliw (-15,5 proc. r/r) nieznacznie osłabnie”.

Czy inflacja spadnie poniżej 10 proc. w sierpniu?

Kamil Łuczkowski sugeruje jednak, że pomimo zmniejszenia się presji inflacyjnej w przypadku wielu produktów, spadek inflacji może okazać się za niski, żeby liczyć na zejście poniżej 10 proc. już w sierpniu.

Jak dodaje ekspert Banku Pekao „Widzimy wzrost ceny ropy naftowej na rynkach światowych, co przełoży się także na ceny na stacjach benzynowych. To jest jeden z czynników, który sprawi, że inflacja zejdzie poniżej 10 proc. prawdopodobnie we wrześniu”.

Prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński uznał zejście inflacji poniżej 10 proc. za jeden z warunków obniżek stóp procentowych. Jak podaje PAP, wśród innych warunków Glapiński wymienił m.in. przekonanie, że inflacja będzie się dalej obniżać w stronę celu.

Źródło: stat.gov.pl, pap.pl