RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nowa linia kredytowa dla części rolników. Minister zapowiada
Magdalena Maffioli
Magdalena Maffioli 28.05.2023 11:00

Nowa linia kredytowa dla części rolników. Minister zapowiada

minister rolnictwa Robert Telus
gov.pl

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Robert Telus, podał informację, że na dzień 26 maja 2023 roku około 48 proc. nadwyżki zboża zostało już skupione od rolników w Polsce. W ramach wprowadzonych przez resort rolnictwa nowych rozwiązań, rolnicy będą mogli skorzystać z niskooprocentowanych kredytów, które mają na celu wspieranie ich działalności.

Minister rolnictwa: niskooprocentowane kredyty dla rolników

Minister rolnictwa Robert Telus na spotkaniu z mediami 26 maja 2023 roku ogłosił wprowadzenie nowych decyzji mających na celu wsparcie rolników w skupie zboża i owoców miękkich. W ramach tych zmian zostanie uruchomiona specjalna linia kredytowa dla podmiotów skupowych, umożliwiająca zakup zboża i owoców od polskich rolników, sadowników i ogrodników.

Rolnicy będą mieli możliwość skorzystania z niskooprocentowanych kredytów płynnościowych, oprocentowanych na poziomie zaledwie 2 proc. Kwota kredytu będzie zależna od wielkości gospodarstwa rolnego i wyniesie:

  • 100 000 złotych na 36 miesięcy dla producentów rolnych prowadzących gospodarstwo o wielkości do 50 ha użytków rolnych,
  • 200 000 złotych na 48 miesięcy dla producentów rolnych prowadzących gospodarstwo o wielkości 50-100 ha użytków rolnych,
  • 400 000 złotych na 60 miesięcy dla producentów rolnych prowadzących gospodarstwo o wielkości powyżej 100 ha użytków rolnych.

Wsparcie w skupie zboża. Import z Ukrainy

Minister Telus zapewnił, że nie ma problemu z eksportem zboża przez polskie porty. Zauważył jednak trudności, z jakimi borykają się małe firmy skupowe, które nabyły mokrą kukurydzę, a następnie zanotowały spadek jej ceny na giełdzie. Wprowadzona nowa linia kredytowa ma na celu pomóc tym przedsiębiorstwom w pokryciu tych strat.

Szef resortu rolnictwa poinformował dodatkowo, że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej, nadal jest możliwy import zboża z Ukrainy, pod warunkiem, że kontrakty zostały zawarte przed 15 kwietnia 2023 roku. Obecnie dostępne jest około 16 tysięcy ton zboża z Ukrainy.

Dopłaty do nawozów

Minister Telus oznajmił, że Komisja Europejska zgodziła się na alokację 4,7 miliarda złotych z polskiego budżetu na dopłaty do nawozów. Wsparcie to będzie przysługiwało dla pierwszych 300 hektarów. Wysokość dopłat wyniesie 500 złotych na hektar dla gruntów ornych oraz 250 złotych na hektar dla łąk i pastwisk. Minister planuje ogłosić uruchomienie tego wsparcia w najbliższym czasie.