RolnikInfo.pl > Biznes > Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 19.03.2022 02:43

Nowa ustawa dla rolników? Przedsiębiorcy mogą tylko pozazdrościć

rolnicy
unsplash.com / fot. Gregory Hayes

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości wraz z Kukiz'15 złożyli w Sejmie ustawę, która ma ułatwić rolnikom i ich domownikom handel w soboty i w niedziele. Politycy chcą tym samym umożliwić producentom żywności sprzedaż płodów rolnych w miastach podczas weekendu.

Posłowie wskazują, że wprowadzenie nowej ustawy ma skrócić łańcuchy dostaw i pozytywnie wpłynąć na sprzedaż bezpośrednią prowadzoną przez rolników w danym regionie.

Handel detaliczny w weekendy. Rolnicy się ucieszą?

Od pewnego czasu niedzielny handel stał się owocem zakazanym dla znacznej części polskich przedsiębiorców.

Niemniej jednak niektóre sieci handlowe takie jak Żabka czy Biedronka z powodzeniem znajdują luki prawne, które umożliwiają im całotygodniowe funkcjonowanie na niezmienionych zasadach.

Co jednak z handel detalicznym w przypadku rolników sprzedających swoje płody rolne? Choć wiadomo, że niedzielny handel jest zgodny z prawem w sytuacji, gdy za ladą stoi właściciel stoiska czy sklepu, posłowie PiS i Kukiz'15 postanowili złożyć w Sejmie dodatkową ustawę skrojoną na potrzeby rolników.

Jak twierdzą pomysłodawcy proponowanej ustawy, jej celem jest rozpowszechnianie bezpośredniej sprzedaży detalicznej w miastach.

Zgodnie z założeniami dokumentu, gminy miałyby w obowiązku udostępnić miejsca rolnikom chcącym sprzedawać swoje produkty w soboty i niedziele.

Inne aspekty proponowanej ustawy

Popularyzacja sprzedaży bezpośredniej z pewnością wpłynęłaby pozytywnie na sytuację ekonomiczną rolników.

Nie bez znaczenia pozostają tu bowiem aspekty takie jak skrócenie łańcuchów dostaw poprzez wyeliminowanie roli pośrednika.

Jeśli ustawa weszłaby w życie, mogłaby również przyczynić się do wzmocnienia pozycji rolnictwa lokalnego i ugruntowania pozycji rolników w handlu detalicznym w swoim regionie.

Warto dodać, że zgodnie z proponowaną ustawą rolnicy handlujący w soboty i niedziele w miejscach wyznaczonych przez gminę byliby zwolnieni od opłat targowiskowych.

Artykuły polecane przez redakcję Rolnik Info:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: farmer.pl