RolnikInfo.pl
ekologia warzywa

unsplash.com / fot. Shelley Pauls

Nowe dane na temat upraw ekologicznych w Polsce. Czy rolnicy się przekonują?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Według dążeń unijnego Zielonego Ładu jednym z celów rolnictwa w naszym kraju jest osiągnięcie poziomu 25% upraw ekologicznych. Choć Polska jeszcze nie wypełniła tego założenia, to wiele wskazuje na to, że rolnicy powoli przekonują się do ekologicznego sposobu prowadzenia gospodarstwa.

Według ostatnich danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych liczba producentów ekologicznych w ostatnim dniu 2020 roku wyniosła 20274 wobec 20144 producentów ekologicznych w 2019 roku. 

Stopniowy wzrost liczby producentów i gospodarstw ekologicznych

Unia Europejska w niemal wszystkich swoich decyzjach zaznacza, że jednym z celów krótko- i długoterminowej polityki jest dbałość o zmniejszenie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na klimat. Kwestia ta obejmuje nie tylko przemysł, ale również rolnictwo.

To właśnie według założeń Zielonego Ładu rolnictwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma stać się bardziej zrównoważone. Tzw. gospodarstwa ekologiczne będą musiały stanowić 25% wszystkich gospodarstw danego państwa do 2030 roku.

Dane na temat aktualnej liczby gospodarstw i producentów ekologicznych przedstawiła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Na koniec roku 2019 łączna powierzchnia tego typu upraw wynosiła 507,6 tysięcy hektarów, a rok później - 509,3 tysięcy hektarów.

Jak wygląda sytuacja dotycząca liczby producentów o profilu ekologicznym? Według IJHAR-S w 2019 roku było ich 20144, podczas gdy na koniec 2020 roku grono to wzrosło do 20274 producentów.

Wśród nich są osoby zajmujące się produkcją rolną, dostarczaniem materiału siewnego, pszczelarze, producenci ryb, a także osoby zaangażowane w przetwórstwo i sprzedaż produktów rolno-spożywczych.

Podział na województwa

W tabeli pochodzącej z rządowej strony (w zakładce poświęconej danym z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) widać nie tylko podział producentów ekologicznych na kategorie prowadzonej działalności, ale też na województwa: 

Zgodnie z danymi przedstawionymi w tabeli, największa liczba producentów ekologicznych w Polsce działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (3270), podlaskiego (2953), mazowieckiego (2661), zachodniopomorskiego (2209) i lubelskiego (2054).

Najmniej tego typu gospodarstw znajduje się natomiast w wojewódzkie opolskim (76), śląskim (203) i kujawsko-pomorskim (451).

Wśród ekologicznych producentów najwięcej z nich poświęca się produkcji rolnej i jej przygotowaniu (kolejno 20274 i 18575). Najmniej spopularyzowana jest działalność w zakresie akwakultury i produkcji wodorostów (11) i pszczelarstwa (30).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: magdalena.wieckowska@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

dron

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Czytaj więcej >
kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >