RolnikInfo.pl
ekologia warzywa

unsplash.com / fot. Shelley Pauls

Nowe dane na temat upraw ekologicznych w Polsce. Czy rolnicy się przekonują?

18 Maja 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Według dążeń unijnego Zielonego Ładu jednym z celów rolnictwa w naszym kraju jest osiągnięcie poziomu 25% upraw ekologicznych. Choć Polska jeszcze nie wypełniła tego założenia, to wiele wskazuje na to, że rolnicy powoli przekonują się do ekologicznego sposobu prowadzenia gospodarstwa.

Według ostatnich danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych liczba producentów ekologicznych w ostatnim dniu 2020 roku wyniosła 20274 wobec 20144 producentów ekologicznych w 2019 roku. 

Stopniowy wzrost liczby producentów i gospodarstw ekologicznych

Unia Europejska w niemal wszystkich swoich decyzjach zaznacza, że jednym z celów krótko- i długoterminowej polityki jest dbałość o zmniejszenie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na klimat. Kwestia ta obejmuje nie tylko przemysł, ale również rolnictwo.

To właśnie według założeń Zielonego Ładu rolnictwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma stać się bardziej zrównoważone. Tzw. gospodarstwa ekologiczne będą musiały stanowić 25% wszystkich gospodarstw danego państwa do 2030 roku.

Dane na temat aktualnej liczby gospodarstw i producentów ekologicznych przedstawiła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Na koniec roku 2019 łączna powierzchnia tego typu upraw wynosiła 507,6 tysięcy hektarów, a rok później - 509,3 tysięcy hektarów.

Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:

[EMBED-7]

Jak wygląda sytuacja z liczbą producentów o profilu ekologicznym? Według IJHAR-S w 2019 roku było ich 20144, podczas gdy na koniec 2020 roku grono to wzrosło do 20274 producentów.

Wśród nich są osoby zajmujące się produkcją rolną, dostarczaniem materiału siewnego, pszczelarze, producenci ryb, a także osoby zaangażowane w przetwórstwo i sprzedaż produktów rolno-spożywczych.

Podział na województwa

Na poniższej tabeli pochodzącej z rządowej strony (w zakładce poświęconej danym z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) widać nie tylko podział producentów ekologicznych na kategorie prowadzonej działalności, ale też na województwa: 

Zgodnie z danymi przedstawionymi w tabeli, największa liczba producentów ekologicznych w Polsce działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (3270), podlaskiego (2953), mazowieckiego (2661), zachodniopomorskiego (2209) i lubelskiego (2054).

Najmniej tego typu gospodarstw znajduje się natomiast w wojewódzkie opolskim (76), śląskim (203) i kujawsko-pomorskim (451).

Wśród ekologicznych producentów najwięcej z nich poświęca się produkcji rolnej i jej przygotowaniu (kolejno 20274 i 18575). Najmniej spopularyzowana jest działalność w zakresie akwakultury i produkcji wodorostów (11) i pszczelarstwa (30).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: gov.pl

Podobne artykuły

rolnicy

Uprawy

Brak zmian może zniszczyć 30% rolnictwa na świecie. Naukowcy apelują

Czytaj więcej >
gmo

Uprawy

Czy GMO w rolnictwie stanowi zagrożenie dla zdrowia? Nadal brak konsensusu naukowego

Czytaj więcej >
mrirw edwin

Uprawy

MRiRW: trwają prace nad nowym programem wspomagającym ochronę roślin

Czytaj więcej >
nawóz

Uprawy

Naukowcy z powodzeniem testują nowy nawóz. Wszystko dzięki owadom

Czytaj więcej >
policja

Uprawy

Gmina Sochaczew: policjanci nakryli braci, którzy hodowali krzewy konopi indyjskich

Czytaj więcej >
morze bałtyckie

Uprawy

Zanieczyszczona woda z działalności rolniczej winna plagom sinic na Bałtyku? Naukowiec mówi jasno

Czytaj więcej >