Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Uprawy > Nowe dane na temat upraw ekologicznych w Polsce. Czy rolnicy się przekonują?
Magdalena Więckowska
Magdalena Więckowska 18.05.2021 02:00

Nowe dane na temat upraw ekologicznych w Polsce. Czy rolnicy się przekonują?

ekologia warzywa
unsplash.com / fot. Shelley Pauls

Według ostatnich danych Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych liczba producentów ekologicznych w ostatnim dniu 2020 roku wyniosła 20274 wobec 20144 producentów ekologicznych w 2019 roku. 

Stopniowy wzrost liczby producentów i gospodarstw ekologicznych

Unia Europejska w niemal wszystkich swoich decyzjach zaznacza, że jednym z celów krótko- i długoterminowej polityki jest dbałość o zmniejszenie negatywnego wpływu ludzkiej działalności na klimat. Kwestia ta obejmuje nie tylko przemysł, ale również rolnictwo.

To właśnie według założeń Zielonego Ładu rolnictwo we wszystkich krajach Unii Europejskiej ma stać się bardziej zrównoważone. Tzw. gospodarstwa ekologiczne będą musiały stanowić 25% wszystkich gospodarstw danego państwa do 2030 roku.

Dane na temat aktualnej liczby gospodarstw i producentów ekologicznych przedstawiła Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Na koniec roku 2019 łączna powierzchnia tego typu upraw wynosiła 507,6 tysięcy hektarów, a rok później - 509,3 tysięcy hektarów.

Jak wygląda sytuacja dotycząca liczby producentów o profilu ekologicznym? Według IJHAR-S w 2019 roku było ich 20144, podczas gdy na koniec 2020 roku grono to wzrosło do 20274 producentów.

Wśród nich są osoby zajmujące się produkcją rolną, dostarczaniem materiału siewnego, pszczelarze, producenci ryb, a także osoby zaangażowane w przetwórstwo i sprzedaż produktów rolno-spożywczych.

Podział na województwa

W tabeli pochodzącej z rządowej strony (w zakładce poświęconej danym z Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych) widać nie tylko podział producentów ekologicznych na kategorie prowadzonej działalności, ale też na województwa: 

Zgodnie z danymi przedstawionymi w tabeli, największa liczba producentów ekologicznych w Polsce działa na terenie województwa warmińsko-mazurskiego (3270), podlaskiego (2953), mazowieckiego (2661), zachodniopomorskiego (2209) i lubelskiego (2054).

Najmniej tego typu gospodarstw znajduje się natomiast w wojewódzkie opolskim (76), śląskim (203) i kujawsko-pomorskim (451).

Wśród ekologicznych producentów najwięcej z nich poświęca się produkcji rolnej i jej przygotowaniu (kolejno 20274 i 18575). Najmniej spopularyzowana jest działalność w zakresie akwakultury i produkcji wodorostów (11) i pszczelarstwa (30).

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres [email protected]

Źródło: gov.pl