RolnikInfo.pl
KRIR - wniosek do Morawieckiego

Marek BAZAK/East News

Wniosek trafił do Morawieckiego. KRIR ws. problemu szkód łowieckich

19 Maja 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

W związku z tym, że w ostatnim czasie problem szkód łowieckich coraz boleśniej dotyka polskich rolników, Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z oficjalnym pismem do premiera Mateusza Morawieckiego. Jak zaznaczono, "dziko żyjąca zwierzyna, stanowi własność Skarbu Państwa, dlatego też szkody przez nią wyrządzane powinny być wypłacane ze środków państwowych".

Takie podejście powinno dotyczyć wszystkich zwierząt, bez podziału na gatunki. Jak zaznacza Zarząd KRIR, nie powinno być rozróżniane, czy szkody są powodowane przez zwierzęta łowne, czy na przykład dziko żyjące ptaki. 

- W ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost liczebności zwierzyny łownej, która wychodzi na pola, powodując straty w uprawach i płodach rolnych. Ponadto, coraz większy problem stanowi również dzikie ptactwo - pokreśla KRIR, informując, że problem ten jest szczególnie dotkliwy na wiosnę. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

"Należy utworzyć fundusz odszkodowawczy"

Jak przekonuje Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do premiera, należy podjąć prace nad ustanowienie podstawy prawnej, dzięki której możliwe będzie utworzenie specjalnego funduszu odszkodowawczego za szkody wyrządzone w uprawach polowych i stawach hodowlanych, do których doprowadzają różne gatunki ptaków.

Jednak problemy, które zgłaszają rolnicy, dotyczy także szkód powodowanych przez dziki, jelenie, sarny czy bobry. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych stoi na stanowisku, że wzrost populacji wymienionych zwierząt bierze się ze "słabej gospodarki łowieckiej", zakazu prowadzenia polowań zbiorowych, a także ze względy na niskie kwoty, które są wypłacane za pozyskanie zwierzyny.

- Wobec powyższego należy podjąć odpowiednie działania wobec Polskiego Związku Łowieckiego w celu poprawy i skuteczności prowadzonej gospodarki łowieckiej, w tym realizacji planów łowieckich, jak również podjąć działania w celu ustalenia optymalnej populacji poszczególnych gatunków zwierząt dziko żyjących w celu możliwości odstrzału ich nadmiernej ilości - dodaje Zarząd KRIR. 

Wniosek do premiera 

Zarząd Krajowej rady Izb Rolniczych jest przekonany, że straty, które są powodowane przez zarówno dzikie ptactwo, jak i zwierzynę łowną negatywnie odbija się na sytuacji ekonomicznej rolników, a w związku z tym apeluje o podjęcie działań, które pozwolą na zmianę ustawy Prawo łowieckie oraz kontrolę Polskiego Związku Łowieckiego przez służby państwowe.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: KRIR

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

wspólna polityka rolna wpr

Finanse i Prawo

Wspólna polityka rolna UE: czym jest, jakie są jej filary i cele?

Czytaj więcej >
akcyza

Finanse i Prawo

Sejm przegłosował ustawę ws. większego zwrotu akcyzy dla rolników

Czytaj więcej >
tablice rejestracyjne

Finanse i Prawo

Czy tablice ciągników rejestracyjnych będą musiały być wymienione? Wyjaśniamy

Czytaj więcej >
obrońcy zwierząt

Finanse i Prawo

W jakich sytuacjach obrońcy zwierząt mogą wejść do gospodarstwa? Prawo mówi jasno

Czytaj więcej >
mrirw zaliczki

Finanse i Prawo

MRiRW: 18 października rusza wypłata zaliczek płatności bezpośrednich

Czytaj więcej >
krus

Finanse i Prawo

Historyczne zmiany ws. KRUS. Jest już projekt ustawy

Czytaj więcej >