Nowy organ doradczy w resorcie rolnictwa. Powołano Radę Kobiet w Rolnictwie
- W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się na temat roli kobiet w życiu publicznym, gospodarce, a także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich. Kobiety prowadzą gospodarstwa rolne, firmy z branży rolno-spożywczej, działają aktywnie w związkach i organizacjach rolniczych - rozpoczęła wystąpienie Anna Gembicka, na którym powiadomiła o powstaniu Rady Kobiet w Rolnictwie.
Nowa Rada będzie jednym z organów doradczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji, w skład rady wejdą przedstawicielki z ministerstwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale nie tylko, bo i przedstawicielki organizacji rolniczych czy kół gospodyń wiejskich. Rada ma liczyć do 20 osób. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoli, po świętach Wielkanocnych może odbyć się pierwsze spotkanie Rady Kobiet w Rolnictwie.
Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:
[EMBED-3]
Czym zajmie się Rada Kobiet w Rolnictwie?
Jak zapewniła podczas spotkania Anna Gembicka, zadaniami rady będzie między innymi:
analiza sytuacji kobiet na wsi,
działania w zakresie polepszania roli kobiet na wsi,
aktywizacja kobiet na wsi,
przeciwdziałanie dyskryminacji kobiety,
podnoszenie świadomości dotyczących praw kobiet.
Kobiety na czele instytucji rolniczych
Podczas dzisiejszej konferencji Gembicka zwróciła uwagę na to, że obecnie na czele instytucji rolniczych, stoją kobiety.
- Nie ze względu na parytety, ale z uwagi na swoje wysokie kompetencje ARiMR, KRUS i KOWR kierują właśnie panie - zaznaczyła sekretarz.
A jak to wygląda w praktyce? Na czele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stoi prezes dr Aleksandra Hadzik, stanowiska zastępcy prezesa KRUS obecnie zajmują Magdalena Wachnicka-Witzke oraz Monika Rzepecka. W przypadku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pełniącą obowiązki dyrektora generalnego jest Małgorzata Gośniowska-Kola. Jeżeli chodzi o KOWR, stanowiska zastępców pełnią mężczyźni (Wojciech Kędzia oraz Marcin Wroński).
Obecnie prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest Halina Szymańska. Na stanowisku zastępcy prezesa pracuje pięć osób (w tym jedna "pełniąca obowiązki) - Renata Mantur, Maria Fajger oraz Arkadiusz Szymoniuk, Tomasz Kuśnierek i Dariusz Olkiewicz.
Trochę inaczej niż w przypadku najważniejszych instytucji związanych z rolnictwem sprawy się mają w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kierownictwie MRiRW znalazło się jedno miejsce dla kobiety i jest nią właśnie sekretarz Anna Gembicka. Obecnie w kierownictwie resortu rolnictwa zasiadają także Grzegorz Puda, Szymon Giżyński, Ryszard Bartosik, Ryszard Kamiński oraz Robert Bartold.
Nagranie z konferencji można obejrzeć poniżej.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
Premia pielęgnacyjna i zalesieniowa. Wnioski można składać do 17 maja 2021 roku
24-latek wyprzedzał ciągnik i stracił panowanie nad autem. Jazda zakończona dachowaniem
Kontrola pociągów z drewnianymi zrębkami. SG i KAS udaremniły przemyt
Źródło: MRiRW, KOWR, KRUS, ARiMR