Wyszukaj w serwisie
wiadomości ceny zwierzęta uprawy maszyny finanse i prawo biznes Wieś
RolnikInfo.pl > Wiadomości > Nowy organ doradczy w resorcie rolnictwa. Powołano Radę Kobiet w Rolnictwie
Aneta Wasilewska
Aneta Wasilewska 26.03.2021 01:00

Nowy organ doradczy w resorcie rolnictwa. Powołano Radę Kobiet w Rolnictwie

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi - konferencja Anna Gembicka
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi/YouTube

- W ostatnich tygodniach bardzo dużo mówi się na temat roli kobiet w życiu publicznym, gospodarce, a także w rolnictwie i sektorze rolno-spożywczym oraz na obszarach wiejskich. Kobiety prowadzą gospodarstwa rolne, firmy z branży rolno-spożywczej, działają aktywnie w związkach i organizacjach rolniczych - rozpoczęła wystąpienie Anna Gembicka, na którym powiadomiła o powstaniu Rady Kobiet w Rolnictwie.

Nowa Rada będzie jednym z organów doradczych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zgodnie z informacjami przekazanymi podczas konferencji, w skład rady wejdą przedstawicielki z ministerstwa, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ale nie tylko, bo i przedstawicielki organizacji rolniczych czy kół gospodyń wiejskich. Rada ma liczyć do 20 osób. Jeżeli sytuacja epidemiologiczna w Polsce pozwoli, po świętach Wielkanocnych może odbyć się pierwsze spotkanie Rady Kobiet w Rolnictwie. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-3]

Czym zajmie się Rada Kobiet w Rolnictwie? 

Jak zapewniła podczas spotkania Anna Gembicka, zadaniami rady będzie między innymi: 

  • analiza sytuacji kobiet na wsi,

  • działania w zakresie polepszania roli kobiet na wsi,

  • aktywizacja kobiet na wsi,

  • przeciwdziałanie dyskryminacji kobiety,

  • podnoszenie świadomości dotyczących praw kobiet.

Kobiety na czele instytucji rolniczych 

Podczas dzisiejszej konferencji Gembicka zwróciła uwagę na to, że obecnie na czele instytucji rolniczych, stoją kobiety. 

- Nie ze względu na parytety, ale z uwagi na swoje wysokie kompetencje ARiMR, KRUS i KOWR kierują właśnie panie - zaznaczyła sekretarz. 

A jak to wygląda w praktyce? Na czele Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego stoi prezes dr Aleksandra Hadzik, stanowiska zastępcy prezesa KRUS obecnie zajmują Magdalena Wachnicka-Witzke oraz Monika Rzepecka. W przypadku Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa pełniącą obowiązki dyrektora generalnego jest Małgorzata Gośniowska-Kola. Jeżeli chodzi o KOWR, stanowiska zastępców pełnią mężczyźni (Wojciech Kędzia oraz Marcin Wroński). 

Obecnie prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest Halina Szymańska. Na stanowisku zastępcy prezesa pracuje pięć osób (w tym jedna "pełniąca obowiązki) - Renata Mantur, Maria Fajger oraz Arkadiusz Szymoniuk, Tomasz Kuśnierek i Dariusz Olkiewicz. 

Trochę inaczej niż w przypadku najważniejszych instytucji związanych z rolnictwem sprawy się mają w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W kierownictwie MRiRW znalazło się jedno miejsce dla kobiety i jest nią właśnie sekretarz Anna Gembicka. Obecnie w kierownictwie resortu rolnictwa zasiadają także Grzegorz Puda, Szymon Giżyński, Ryszard Bartosik, Ryszard Kamiński oraz Robert Bartold. 

Nagranie z konferencji można obejrzeć poniżej. 

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: MRiRW, KOWR, KRUS, ARiMR