RolnikInfo.pl
Odkrycie - rolnik

GoranH/ Pixabay

Spektakularne odkrycie na polu. Rolnik odnalazł cmentarzysko sprzed 4000 lat

3 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Aneta Wasilewska

Udostępnij:

Jeszcze w połowie marca do Działu Archeologii Muzeum w Raciborzu wpłynęła informacja od rolnika. Jak się okazało na polu uprawnym w rejonie Raciborza – Starej Wsi (woj. śląskie) odnaleziono ludzkie kości. Na miejscu natychmiast rozpoczęły się prace

- Okazało się, że są to fragmenty całego pochówku znajdującego się bardzo płytko (ok. 30 cm) poniżej poziomu terenu. Tak płytkie usytuowanie mogiły wiąże się z postępującą erozją stoku, która powoduje odsłanianie znajdujących się pierwotnie dużo głębiej pochówków - poinformował Romuald Turakiewicz na stronie Muzeum w Raciborzu. 

Razem z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach podjęta została decyzja o eksploracji odkrytego grobu. Podczas prac udało się odkryć dwa kolejne pochówki, co oznaczało, że na miejscu odnaleziono stare cmentarzysko. 

Zapraszamy do obejrzenia naszego materiału wideo:

[EMBED-5]

- Po przeprowadzeniu przez przedstawiciela naszego Urzędu oględzin miejsca odkrycia kości ludzkich, ustalono w porozumieniu z właścicielem pola oraz archeologami konieczność przeprowadzenia badań ratowniczych odkrytego grobu w celu zabezpieczenia znaleziska, oraz wykonanie dokumentacji. W trakcie lustracji powierzchniowej otoczenia grobu odnaleziono liczne fragmenty ceramiki pradziejowej, a także fragment kamiennej siekierki - dodaje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach za pośrednictwem mediów społecznościowych. 

Prace zostaną wznowione na jesień 

Zgodnie z art. 32 Ustawy z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami:

1. Kto, w trakcie prowadzenia robót budowlanych lub ziemnych, odkrył przedmiot, co do którego istnieje przypuszczenie, iż jest on zabytkiem, jest obowiązany:

  1. wstrzymać wszelkie roboty mogące uszkodzić lub zniszczyć odkryty przedmiot; 2) zabezpieczyć, przy użyciu dostępnych środków, ten przedmiot i miejsce jego odkrycia; 3) niezwłocznie zawiadomić o tym właściwego wojewódzkiego konserwatorazabytków, a jeśli nie jest to możliwe, właściwego wójta (burmistrza, prezydenta miasta).

Jak można dowiedzieć się na stronie muzeum, podjęta została decyzja o odłożeniu dalszych prac na terenie odkrytego cmentarzyska. Prace zostaną wznowione po zakończeniu prac rolniczych, na jesieni bieżącego roku

Kolejne odkrycie rolnika 

Jak niedawno informowaliśmy, niemałego odkrycia dokonał rolnik między miejscowością Trzydnik Duży a Kraśnikiem. Na polu nagle zaczęła zapadać się ziemia, a z czasem, gdy zagłębienie się poszarzało, na jaw wyszło, co znajduje się pod ziemią. Jak się okazało, była to niewielka jaskinia sprzed kilkuset tys. lat. Więcej na ten temat można przeczytać >tutaj<. 

Fot. Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach/ Fot. Muzeum w Raciborzu

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Źródło: Muzeum Racibórz

Aneta WasilewskaAutor

Absolwentka filologii ukraińskiej.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

dron

Uprawy

Nielegalna plantacja na polu. W akcji policyjny dron

Czytaj więcej >
kampania cukrownicza

Uprawy

Kampania cukrownicza ruszyła. Obiecujące prognozy ws. produkcji cukru

Czytaj więcej >
pestycydy

Uprawy

Kolejne pestycydy wycofane z rynku. Lista dostępnych środków coraz krótsza

Czytaj więcej >
wykopki ziemniaki

Uprawy

Trwają wykopki ziemniaków. Niekorzystne wieści z pól

Czytaj więcej >
sad jabłka

Uprawy

Rolnicy pracowali na platformie w sadzie. Ciągnik wjechał na gałąź

Czytaj więcej >
pszczelarz pasieka

Uprawy

Warmińsko-mazurskie: straż graniczna wykryła nielegalny proceder w pasiece

Czytaj więcej >