Odstraszy szerszenie, gdzie pieprz rośnie. Wystarczy, że wrzucisz do doniczki i podpalisz

Chociaż największą aktywność wykazują latem, już kilka cieplejszych wiosennych dni wystarczy, by zaczęły dawać o sobie znać. Szerszenie — bo o nich mowa — wzbudzają uzasadniony niepokój, gdyż ich użądlenia mogą być niebezpieczne, szczególnie dla osób uczulonych na ich jad. Jak skutecznie odstraszyć je od naszych ogrodów? Zamiast od razu sięgać po chemiczne środki owadobójcze, warto najpierw wypróbować naturalne metody.
Czy jad szerszenia jest groźny dla człowieka?
Wraz z pierwszymi oznakami wiosny i rozkwitającą przyrodą wizja wypoczynku na tarasie lub werandzie czy pracy w ogrodzie staje się niezwykle atrakcyjna. Niestety, to właśnie wtedy w naszym otoczeniu zaczynają pojawiać się owady, których natarczywe brzęczenie może skutecznie popsuć chwile relaksu i zmusić do schronienia się w domu.
Szczególny niepokój budzą szerszenie — ich użądlenia mogą stanowić śmiertelne zagrożenie dla osób uczulonych na jad owadów błonkoskrzydłych (prócz szerszeni należą do nich m.in. pszczoły, osy czy mrówki), wywołując szok anafilaktyczny. Warto pamiętać, że ze względu na swoje duże rozmiary, szerszeń dysponuje większym i głębiej penetrującym żądłem, a jego jad zawiera dodatkowo acetylocholinę, która wywołuje silne pieczenie i ból – dlatego użądlenia szerszenia mogą być bardziej dotkliwe.
Pojedynczy szerszeń podczas użądlenia wprowadza mniej niż 0,2 mg jadu. Według badań śmiertelna dawka jadu szerszenia wynosi od 10 do 90 mg na każdy kilogram masy ciała, co oznacza, że do zabicia człowieka potrzeba zazwyczaj kilkuset lub więcej użądleń. Dlatego, aby zadbać o bezpieczeństwo wokół domu i w ogrodzie, potrzebna jest odpowiednia wiedza i sprawdzone metody zwalczania tych owadów.


Jak rozpoznać szerszenia? Gdzie szerszenie budują gniazda?
Na świecie wyróżnia się aż 26 gatunków szerszeni, jednak w Polsce najczęściej spotykany jest szerszeń europejski (Vespa crabro). Charakteryzuje się jasnożółtym odwłokiem ozdobionym czarnymi pasami. Patrząc na jego głowę od przodu, widać kolor żółty, natomiast z góry – czerwonawy. Tułów i nogi owada są czarne. Robotnice osiągają długość od 18 do 23 mm, podczas gdy matki są większe i mierzą od 25 do 35 mm. Często można zaobserwować osobniki latające pojedynczo, w skupiskach zobaczysz je raczej w pobliżu gniazda.
Czytaj więcej: Wchodzi do naszych domów już w czterech województwach. W Polsce rośnie aktywność egzotycznego owada
Wiosną i latem szerszenie często pojawiają się w ogrodach — wówczas każda matka wybudza się z letargu i rozpoczyna zakładanie nowego gniazda, starannie wybierając bezpieczne miejsce. Jeśli początkowo wybrane schronienie okaże się nieodpowiednie, cała rodzina szerszeni potrafi zmienić lokalizację. Szerszenie najczęściej lokują swoje gniazda w dziuplach drzew liściastych, głównie dębów, kominach, opuszczonych ulach, a także w norach ziemnych. Rzadziej zakładają je na otwartych przestrzeniach, np. dziurach i zagłębieniach w ścianach budynków. Początkowe gniazdo ma formę kuli z szerokim otworem wlotowym na dole.

Jak zniechęcić szerszenie do zakładania gniazd blisko naszych domów? Najprawdopodobniej wszystko, czego potrzebujesz, masz już pod ręką. Postaw na naturalną metodę, bez użycia chemicznych środków.
Czytaj więcej: Rozpromieni każdy ogród, a motyle i pszczoły zlecą się w mgnieniu oka. To prawdziwa perełka
Jak odstraszyć szerszenie? Tego zapachu nie znoszą
Szerszenie występują na terenie całej Polski i ze względu na utratę naturalnych siedlisk owad ten przystosował się do życia na terenach zurbanizowanych oraz wykorzystywanych rolniczo. Szerszenie odżywiają się zarówno pokarmem roślinnym, jak i zwierzęcym. Są zwinne i drapieżne, dlatego polują na mniejsze owady. Choć cieszą się złą sławą i budzą strach wśród ludzi, nie są bardziej niebezpieczne niż osy czy pszczoły. Co więcej, mogą być pożyteczne — w ich menu znajdują się również owady uznawane przez człowieka za szkodniki.
Z drugiej strony potrafią wyrządzać szkody: nadgryzają dojrzałe owoce i uszkadzają młode drzewka, by dostać się do soków roślinnych, co powoduje straty w leśnictwie i sadownictwie. Zwabione intensywnym aromatem owoców, otwartych napojów i resztek jedzenia pozostawionych na stole, chętnie zbliżają się do miejsc, gdzie mogą znaleźć łatwy dostęp do pożywienia, co czasami prowadzi do konfliktów z człowiekiem.
Czytaj więcej: Trwa sezon na zbieranie soku z brzozy. W tym przypadku można dostać mandat
Aby ustrzec się przed nieproszonymi gośćmi, można sięgnąć po naturalny repelent. Do jego przygotowania wystarczą tylko dwa składniki: ziarna kawy oraz suszone goździki. Wystarczy wsypać do naczynia odpornego na wysoką temperaturę, np. ceramicznego lub kamiennego, dwie łyżki kawy i dodać kilka goździków. Po podpaleniu mieszanki, wydzielający się dym o intensywnym, korzennym aromacie skutecznie odstraszy szerszenie, które nie tolerują tego zapachu. Doniczkę najlepiej ustawić na tarasie lub balkonie.
Dodatkowo w walce z szerszeniami pomocne mogą być rośliny takie jak lawenda, mięta, tymianek czy czosnek — warto zasadzić je w ogrodzie, aby w naturalny sposób ograniczyć obecność tych owadów.




































