RolnikInfo.pl
zapach

unsplash.com / fot. Diego San

Partia chce ograniczenia zapachów wsi. Złożono projekt ustawy

1 Lipca 2021

Autor tekstu:

Magdalena Więckowska

Udostępnij:

Zapachy i dźwięki typowe dla produkcji rolnej nie po raz pierwszy wzbudzają ogromne emocje zarówno wśród samych rolników, jak i osób spoza branży. Z falą krytyki spotkał się projekt ustawy złożony przez klub Lewicy, który przewiduje możliwość ograniczania uciążliwości zapachowej na terenach wiejskich przez lokalne samorządy.

Partia zaznacza, że w projekcie ustawy przewidziano udzielenie dodatkowych kompetencji gminom - chodzi o to, by mogły podejmować działania przeciwdziałające nieprzyjemnym woniom, włącznie z zakazem dalszego chowu zwierząt.

Politycy chcą eliminacji uciążliwości zapachowych na wsiach

Wieś jest miejscem, w którym można odpocząć i podziwiać piękno natury - nie należy jednak zapominać, że to właśnie tutaj rolnicy produkują żywność, a proces wcale nie zawsze należy do cichych i pachnących.

Jest to naturalna kolej rzeczy, jednakże zapachy i hałasy od dawna stanowią kość niezgody wśród mieszkańców terenów wiejskich.

Tym razem projekt ustawy w tej drażliwej kwestii przedłożył klub Lewicy. Politycy tej partii chcą, by na wsiach ograniczyć tzw. uciążliwości zapachowe, do których zalicza się m.in. woń obornika.

wypadek

Pracownika na polu trafił piorun. Do ambulansu wieźli go na przyczepie

CZYTAJ DALEJ

Nie trzeba dodawać, że propozycja Lewicy rozjuszyła rolników, którzy nie szczędzą politykom słów gorzkiej krytyki.

Szczegóły projektu ustawy

Warto jednak w tym momencie przytoczyć argumenty widoczne z drugiej strony: klub Lewicy w uzasadnieniu do projektu wskazuje, że chce zatrzymać rygorystyczne podejście do ograniczania uciążliwych zapachów na rzecz mobilizacji podmiotów gospodarczych do wybierania konstruktywnych praktyk w tym zakresie.

Ma to znaczenie w przypadku budowy ogromnych ferm przemysłowych, których istnieniu bezskutecznie sprzeciwiają się również sami rolnicy.

Gdyby projekt Lewicy stał się obowiązującym prawem, wtedy lokalne samorządy zyskałyby więcej kompetencji - włącznie z możliwością decydowania, czy na danym terenie może kontynuować swoją działalność zapachowo uciążliwe gospodarstwo rolne.

Członkowie Lewicy wskazują, że projekt ustawy zakłada zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym, oddając więcej władzy samorządom.

W sytuacji, gdy podmioty gospodarcze odpowiedzialne za wytwarzanie tzw. uciążliwości zapachowych nie będą chciały ich ograniczyć, samorząd będzie mógł zakazać dalszej produkcji żywności i chowu zwierząt.

Choć politycy wskazują, że leży im na sercu dobra współpraca między rolnikami, mieszkańcami wsi i samorządami, to projekt ustawy budzi ogromne kontrowersje w rolniczym środowisku.

Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo

Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:

Jeżeli chcesz podzielić się informacjami dotyczącymi zdarzenia, które związane są z rolnictwem lub Twoim gospodarstwem, koniecznie napisz do nas na adres redakcja@rolnikinfo.pl

Źródło: agronews.com.pl, agrarlex.pl

Magdalena WięckowskaAutor

Z wykształcenia muzyk, filozof i polonista. Stanowisko wydawcy i redaktora w na portalu RolnikInfo jest moim debiutem w branży dziennikarskiej, choć praca ze słowem pisanym towarzyszy mi od wielu lat.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@rolnikinfo.pl

Podobne artykuły

kołodziejczak agrounia

Wiadomości

Kołodziejczak zajął stanowisko w sprawie wniosku PSL. Nie kryje dezaprobaty

Czytaj więcej >
grzyby

Wiadomości

Wykręcać czy odcinać? Wybitny specjalista dementuje popularne mity o grzybach

Czytaj więcej >
kontrole

Wiadomości

Wzmożona liczba kontroli w gospodarstwach. Wszystko przez skargi i donosy na rolników

Czytaj więcej >
ustawa

Wiadomości

Rekompensaty ws. stanu wyjątkowego. Rząd podjął decyzję

Czytaj więcej >
piątka dla zwierząt

Wiadomości

Sylwia Spurek zaproponowała nową "piątkę dla zwierząt". Burza komentarzy w sieci

Czytaj więcej >
sejm

Wiadomości

17.09 Sejm zajmie się nową ustawą. Rolnicy będą lepiej chronieni w handlu żywnością

Czytaj więcej >