Pewny sposób na oszczędności w rolnictwie
Trudno sobie wyobrazić gospodarstwo bez maszyn rolniczych. Coraz więcej rolników dowiaduje się o pewnym sposobie na znaczne oszczędności. Na czym polega?
W artykule tym omówimy korzyści, jakie płyną z zastosowania w gospodarstwie nowoczesnej technologii ULTRAFLEX, opracowanej w 2004 roku przez producenta opon MICHELIN. Jest ona owocem wieloletniej współpracy z rolnikami z całego świata, stworzona z myślą o ich potrzebach i w zgodzie z ich oczekiwaniami. Zastosowanie tej technologii było możliwe m.in. dzięki opracowaniu specjalnej mieszanki kauczuku oraz wzmocnieniu i uelastycznieniu karkasu (stalowego opasania opon).
Jakie korzyści odnoszą rolnicy, którzy wyposażyli swoje maszyny w opony wyprodukowane z zastosowaniem technologii ULTRAFLEX?
Technologia ULTRAFLEX umożliwia respektowanie normy VF (Very high Flexion - pol.: bardzo wysokie ugięcie) w oponach rolniczych. Dzięki ULTRAFLEX rolnicy mogą:
uzyskać o 40% większą nośność przy ciśnieniu ISO,
obniżyć ciśnienie do 40% przy obciążeniu ISO,
zmniejszyć zużycie paliwa o 10%,
poprawić produktywność i wydajność (większe plony),
polepszyć trakcję i zmniejszyć poślizg,
zmniejszyć ugniatanie gleby*,
zmniejszyć ryzyko powstawania kolein.
*Mniejsze zagęszczenie gleby to lepsze plony
Nadmiernie zagęszczona (ugnieciona) gleba negatywnie wpływa na jakość plonów, ponieważ powoduje:
gorszy rozwój systemów korzeniowych roślin, co zmniejsza pobieranie wody i składników odżywczych,
rozwarstwienie gleby na poziom suchy (dolny) i wilgotny (górny), co utrudnia rozwój roślin i utrudnia przepływ wody i pobieranie przez roślinę składników odżywczych.
To, jak świetnie została opracowana technologia ULTRAFLEX w oponach rolniczych MICHELIN możecie zobaczyć na poniższym filmie. Na animacji zwizualizowano to, jak pracuje opona i jak układają się jej poszczególne elementy podczas pracy na roli i jazdy po drodze asfaltowej. Ponadto, w symulacji pokazanej w wideo, można zobaczyć, że przykładowy rolnik zaoszczędził 600 litrów paliwa, trzy dni robocze oraz 4400 Euro.
Również powstające podczas pracy na roli koleiny przyczyniają się do degradacji gleby i zmniejszenia plonów. ULTRAFLEX to mniejsze ryzyko kolein. Więcej na temat szkodliwego zagęszczenia gleby i kolein przeczytasz na stronie: https://pro.michelin.pl/porady/ograniczanie-zageszczania-gleby
Jak informuje nas na swojej stronie producent opon MICHELIN:
“Niskociśnieniowe opony rolnicze o dużym indeksie nośności pozwalają na stosowanie ciężkich maszyn rolniczych. Wartość ciśnienia w oponie jest zbliżona do uśrednionej wartości nacisku maszyny na glebę. Zatem, jeśli ciśnienie w oponie wynosi 1 bar (14,5 psi), to ciśnienie wywierane przez oponę na glebę wyniesie około 1 kg/cm2. Im wyższe ciśnienie w oponach, tym większe ciśnienie wywierane na glebę i tym mocniejsze zagęszczenie gleby i tworzenie kolein.”
Jedną z rekomendacji Michelin jest wybór szerokich opon o dużej pojemności wewnętrznej, które redukują zagęszczenie gleby.
“W szerokich oponach o dużej pojemności wewnętrznej można obniżyć ciśnienie, zachowując nośność i poprawiając jednocześnie jej właściwości trakcyjne. Warto zaznaczyć, że szersze opony mają tę samą średnicę zewnętrzną i obwód toczenia co opony standardowe. Oznacza to, że standardową oponę o określonych rozmiarach można zastąpić oponą szerszą w tym samym rozmiarze.”
Ciągnik oryginalnie wyposażony w opony standardowe może być wyposażony w opony szerokie lub o dużej objętości. Michelin opracował szerokie i wielkogabarytowe opony w następujących rozmiarach:
MICHELIN OMNIBIB 620/70 R42 160D TL i 480/70 R30 141D TL
MICHELIN MULTIBIB 650/65 R42 158D TL i 540/65 R30 143D TL
MICHELIN MACHXBIB 650/75 R38 169 A8 /169B TL i 600/65 R28 154A8/154B TL
W gamie opon znajdziemy opony do wszystkich prac polowych w kilkudziesięciu rozmiarach i wielu bieżnikach:
AxioBib, AxioBib 2, EvoBib, XeoBib i YieldBib do ciągników,
CereXBib i CereXBib 2 do kombajnów i sieczkarni samojezdnych,
FloatXBib do rozrzutników samojezdnych,
SprayBib do opryskiwaczy z dużym prześwitem,
TrailXBib i CargoXBib High Flotation do przyczep.
Pełna oferta dostępna na stronie: Michelin.pl
Artykuł powstał we współpracy z MICHELIN.PL