Polacy żądają zakazu ferm futrzarskich. 600 bilboardów w 48 miastach woła do polityków o zmianę
Fundacja Viva! zorganizowała w tym celu akcję społeczną finansowaną ze zbiórki publicznej. W 48 miastach w Polsce rozwieszono 600 bilboardów i citylightów, na których można przeczytać hasło: Politycy, żądamy zakazu ferm futrzarskich.
Piątka dla zwierząt wraca jak bumerang
W kwestii nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt można posłużyć się znanym powiedzeniem - kto sieje wiatr, ten zbiera burzę. Burza, która rozpętała się między przeciwnikami a zwolennikami hodowli zwierząt na futra wzmaga się i słabnie, ale nic nie wskazuje na to by ta kwestia społeczna miała w najbliższym czasie znaleźć jakikolwiek finał.
Jak podaje Fundacja Viva!, powołując się na dane CBOS z października 2020 roku, za wprowadzeniem zakazu prowadzenia ferm futrzarskich opowiada się prawie 59% respondentów. Utrzymanie ferm popiera 31% ankietowanych.
Projekt zakazu został przegłosowany w Sejmie na jesieni ubiegłego roku. Spowodowało to sprzeciw rolników, którzy zarzucali opcji rządzącej brak konsultacji społecznych w ważnej dla nich kwestii. Nowelizacja trafiła do Senatu, a później do tzw. sejmowej zamrażarki.
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego materiału wideo:
[EMBED-3]
Niemniej jednak kwestie związane z ochroną zwierząt wracają w debacie publicznej jak bumerang. Dowodem na to jest akcja Fundacji Viva!. Jak podają organizatorzy:
- Przekaz ma przypomnieć politykom o złożonych obietnicach, z których się w ostatnich miesiącach wycofują.
Co dalej?
Obrońcy zwierząt ubolewają, że tzw. piątka dla zwierząt została odsunięta na bok. Głos w sprawie zajął poseł PiS Robert Telus 12 marca na antenie RMF FM, mówiąc:
- Na temat "piątki dla zwierząt" nie rozmawiamy. Ta sprawa jest już zamknięta. I mówię to jako przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
O norkach zrobiło się w Polsce głośno po niedawnym wykryciu koronawirusa na jednej z ferm.
- Nawet przed covidem było wystarczająco wiele argumentów, żeby domagać się wprowadzenia zakazu chowu zwierząt na futra - dobrostan zwierząt, zagrożenie dla środowiska, protesty lokalnych społeczności poszkodowanych przez fermy. Teraz polskie władze nie mogą być dłużej bezczynne - w świetle informacji o przenoszeniu i mutowaniu wirusa przez norki, potrzebne są pilne działania chroniące polskie społeczeństwo - powiedział Cezary Wyszyński, prezes Fundacji Viva!
Na obecną chwilę brakuje komentarza ze strony Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie dalszych losów piątki dla zwierząt.
Zapraszamy na Twittera Rolnik Info twitter.com/rolnikinfo
Artykuły polecane przez redakcję RolnikInfo:
"Słaby odcinek". Fani "Rolnicy. Podlasie" podsumowali pierwszą odsłonę nowej serii
MRiRW: Od 15 marca znowu można ubiegać się o zasiłek opiekuńczy w KRUS
źródło: materiały prasowe Fundacja Viva!